Co to jest IFMSA-Poland?

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest organizacją zrzeszającą studentów medycyny oraz młodych lekarzy. Jest stowarzyszeniem apolitycznym, samorządnym i trwałym, o celach niezarobkowych. W ramach swej działalności należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny – IFMSA (International Federation of Medical Students Associations). IFMSA jest największą na świecie organizacją studencką – poprzez 129 organizacji krajowych należą do niej studenci ze 121 państw, a w sumie w ramach organizacji działa około miliona osób. Stowarzyszenie posiada swoje oddziały na wszystkich uczelniach medycznych w Polsce, także w Rzeszowie.

Kto może zostać członkiem i dlaczego warto to zrobić?

Każdy chętny student naszego wydziału :)  Za przygotowanie i udział w wydarzeniach dostajesz punkty. Zbierając je przez pewien czas, można uzbierać niezłą sumkę, która pozwoli wymienić punkty na zagraniczne praktyki lub wymianę naukową do 60 państwa praktycznie na całym świecie. Warto się starać! Oprócz tego organizowane są warsztaty dla członków – kurs szycia chirurgicznego, EKG, USG, zarządzania czasem, marketingu, czy różnorodne wyjazdowe warsztaty i konferencje naukowe. Będąc w stowarzyszeniu masz niepowtarzalną szansę na integrację ze studentami z całej Polski, a także z innych zakątków świata.

Co można robić jako członek IFMSA-Poland?

Działalność stowarzyszenia rozdzielona jest na 6 struktur – programów stałych. Możesz działać w obrębie jednego, ale również brać udział w akcjach zorganizowanych przez pozostałe programy. Nie musisz być tylko uczestnikiem eventów – możesz także spróbować swoich sił jako ich koordynator. Programy stałe:

  • SCOPH - Program Stały ds. Zdrowia Publicznego -  skupia się na problemach zdrowotnych populacji, dążąc do podniesienia świadomości społecznej m. in. na temat chorób cywilizacyjnych. W ramach SCOPH podejmujemy działania mające na celu dotrzeć do możliwie jak największej liczby odbiorców, zwracając uwagę na tematy tj. zaburzenia psychiczne, zaburzenia odżywiania, udzielanie pierwszej pomocy czy profilaktyka chorób układu krążenia. Skupiamy się na odbiorcach w każdym wieku, toteż organizujemy akcje preferowane dla dorosłych (np. „Zdrowie pod Kontrolą”), uczniów i studentów („Zaburzenia odżywiania”), a także dla najmłodszych („Szpital pluszowego misia”, „Miś pod szpitalną choinkę”).
  • SCOME – Program Stały ds. Edukacji Medycznej - zajmuje się szeroko pojętą edukacją medyczną. W centrum naszego zainteresowania są studenci medycyny i jak najlepsze praktyczne przygotowanie ich do pełnionego w przyszłości zawodu. Realizuje się to poprzez organizację warsztatów między innymi USG, osłuchiwania, EKG, zarządzania czasem, szkoleń, spotkań ze specjalistami, konferencji, a także promowanie jak najlepszych rozwiązań w nauczaniu na naszej uczelni.
  • SCORP - Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju - zajmuje się prawami człowieka, problematyką uchodźstwa i szerzeniem pokoju na świecie, jak i walką z przeciwnościami, jakie spotykają ludzi na co dzień - ubóstwem, przemocą, chorobą, niepełnosprawnością. Organizujemy akcje, dzięki którym łatwiej spojrzeć na świat okiem osoby chorej, niepełnosprawnej, borykającej się z wieloma problemami (między innymi „Dotknijmy Różnorodności” czy seanse filmowe „Kina SCORPion”). Staramy się też wykorzystywać swoją medyczną wiedzę podczas "Przychodni Studenckiej", którą zapewniamy profilaktykę wśród grup osób biedniejszych. Dla lubiących pracę z dziećmi i dla dzieci również mamy ciekawe propozycje w ramach akcji "Czytamy, Pomagamy" czy "Marzycielska Poczta". Zależy nam także na aktywizacji osób starszych w ramach projektu "Pora Seniora".
  • SCORA – Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS Zajmujemy się szeroko pojętym zdrowiem reprodukcyjnym  w całej jego okazałości. Organizujemy akcje profilaktyczne w szkole, starając się wprowadzać do szkół edukację seksualną dzieci i młodzieży, poszerzamy świadomość dorosłych na tematy nowotworów narządów płciowych oraz ich profilaktyki, edukujemy w zakresie chorób przenoszonych drogą płciową i staramy się uczyć przyszłych lekarzy traktowania pacjentów jednakowo, bez względu na orientację płciową.
  • SCOPE - Program Stały ds. Praktyk Wakacyjnych - najstarszy program stały IFMSA, który bez wątpienia przyciąga najwięcej nowych członków. Co roku na miesięczne praktyki wakacyjne wyjeżdża ponad 300 studentów kierunku lekarskiego do ponad 60 krajów członkowskich federacji - począwszy od krajów Europy, kończąc na Ameryce Południowej, Afryce i dalekiej Azji. Dzięki temu programowi przyszli lekarze poznają różne systemy ochrony zdrowia i jednocześnie uczą się, jak pracować w zespole wielokulturowym.
  • SCORE - Program Stały ds. Wymiany Naukowej - umożliwia studentom medycyny pracę przy projektach naukowych na zagranicznej uczelni. Na wymianę może pojechać KAŻDY ! Kwalifikują się studenci wszystkich kierunków uczelni medycznych. W projekcie mogą brać udział uczniowie na każdym roku studiów (od I roku do 6 miesięcy po zakończeniu studiów). Marzysz o wyjeździe d najdalszych zakątków świata? Ameryka Północna, Południowa, Afryka, a może Azja? Tutaj możesz doświadczyć pracy na renomowanych uczelniach z całego świata, a przy tym poznać nowych ludzi i przeżyć nie zapomniane chwile.

Gdzie można znaleźć informacje o planowanych wydarzeniach?

Odwiedź fanpage Naszego Oddziału na Facebooku https://www.facebook.com/ifmsarzeszow

oraz dołącz do grupy członków https://www.facebook.com/groups/765431393569193/ - tam znajdują się wszystkie bieżące aktualności oraz zapisy na akcje :) 

Kontakt z nami


Do
góry