Mamy też coś dla starszaków! 

Szybki spis niezbędnych książek na drugi rok kierunku lekarskiego:

FIZJOLOGIA

Wiodącym podręcznikiem jest aktualnie Fizjologia człowieka Konturka (wyd. Elsevier Urban&Partner, 1-tomowy). Warto mieć i doczytywać z Fizjologii Ganonga (wyd. PZWL). Niektórzy studenci cenią sobie również Fizjologia człowieka – zintegrowane podejście, (D.U. Silverthorn, red. wyd. pol. B. Ponikowska, PZWL, 2018).

MIKROBIOLOGIA Z PARAZYTOLOGIĄ

Przede wszystkim króluje Mikrobiologia Lekarska Heczko (wyd. PZWL, 2014 - starsze wydania są bardziej okrojone). Polecamy także zapoznać się z Mikrobiologią Murray’a (wyd. Elsevier Urban&Partner). Oprócz tego warto zaopatrzyć się w najnowsze wydanie Antybiotykoterapii praktycznej Dzierżanowskiej. Szczególnie polecamy robić własne notatki z wykładów oraz ćwiczeń - często znajdują się tam najbardziej uaktualnione informacje, których nie ma jeszcze w podręcznikach.

IMMUNOLOGIA PODSTAWOWA 

Podstawą jest najnowsze wydanie Immunologia - Gołąb, Jakóbisiak, Lasek, Stokłosa (wyd. PWN, 2017-najlepiej mieć najnowszą wersję, wówczas łatwiej będzie znaleźć rozdziały obowiązujące na kolejne zajęcia).  Polecamy uczyć się ponadto z prezentacji, które Pan Profesor bez problemu udostępnia.

BIOCHEMIA Z ELEMENTAMI CHEMII

Kontynuacja z poprzedniego semestru, obowiązują podręczniki z pierwszego roku. Dodatkowo polecamy korzystać z wykładów Pani Profesor.

GENETYKA OGÓLNA

Przez cały semestr polegaliśmy na informacjach z wykładów Pani Profesor oraz notatkach własnych z ćwiczeń.

HIGIENA I EPIDEMIOLOGIA

Głównie korzystaliśmy z prezentacji prowadzącego oraz z notatek własnych.

ZDROWIE PUBLICZNE

Podobnie jak w przypadku higieny i epidemiologii - korzystaliśmy z notatek i wiedzy z zajęć oraz materiałów od prowadzącego.

METODOLOGIA BADAŃ NAUKOWYCH

Obowiązują informacje zawarte w prezentacjach z zajęć. Polecamy robić własne notatki.

KOMUNIKACJA KLINICZNA

Nie wymaga stosowania podręczników - korzystaliśmy z prezentacji od prowadzącej.

JĘZYK ANGIELSKI SPECJALISTYCZNY

Tutaj nic się nie zmieniło, obowiązuje ten sam podręcznik, co na I roku: Lipińska, Wiśniewska-Leśków, Szczepankiewicz - English for Medical Sciences, wyd. MedPharm Polska.

BIOLOGIA MOLEKULARNA

Warto skupić swoją uwagę na informacjach uzyskiwanych podczas zajęć laboratoryjnych. Dodatkowo, ale mniej obowiązkowo polecamy podręczniki: Biologia molekularna w medycynie Bala (wyd. PWN) oraz Biologia molekularna. Krótkie wykłady - Turner i McLennan (wyd. PWN).

PATOFIZJOLOGIA

Patofizjologia kliniczna Zahorskiej-Markiewicz (wyd. Edra Urban&Partner) – podstawowa pozycja do zaliczenia przedmiotu, dosyć zwięzła i przystępnie napisana, jednak nie do końca wystarczająca do ogarnięcia tematyki niektórych ćwiczeń.

Patofizjologia Maślińskiego (tom 1 i 2, wyd. PZWL) – napisana obszerniej i bardziej „powieściowo” niż Zahorska, niezbędna do ogarnięcia patofizjologii układu nerwowego i przewodu pokarmowego.

Duży i Mały Szczeklik (wyd. Medycyna Praktyczna) – raczej do doczytywania informacji w kontekście klinicznym, przydatne do rozwiązywania przypadków klinicznych na ćwiczenia. W przypadku Dużego Szczeklika spokojnie wystarczy jakieś starsze wydanie; natomiast najnowszego małego można wypożyczyć w bibliotece lub skorzystać z aplikacji empendium (którą polecamy z całego serduszka).

Patofizjologia człowieka Badowskiej-Kozakiewicz, Patofizjologia człowieka w zarysie Guzka (obie wydane przez PZWL) – przydatne na niektóre ćwiczenia (np. o cukrzycy czy patofizjologii ciąży), polecamy mieć pdf.

Atlas Patofizjologii Silbernagla (wyd. MedPharm Polska) – przyjemna pozycja z dużą ilością ilustracji i zwięzłym tekstem, w sam raz do szybkiej powtórki przed zaliczeniem lub egzaminem. Można się zaopatrzyć, niemniej nie jest to pozycja niezbędna.

 

Kontakt z nami


Do
góry