Na pewno bez zaskoczenia, po trzecim roku musi nastąpić i czwarty:

CHOROBY WEWNĘTRZNE

Interna Szczeklika (wyd. Medycyna Praktyczna) – Określany mianem książki do medycyny. Do wyboru format duży i mały, który jest zdecydowanie poręczniejszy i spokojnie wystarcza na zajęcia (chociaż nie u każdego prowadzącego, część z nich oczekuje informacji z dużego Szczeklika). Natomiast duży Szczeklik jest wielki, ale ma większą czcionkę i więcej zdjęć – wybierajcie sami  Jeżeli chodzi o rok wydania: najlepiej zaopatrzyć się w miarę świeży, maksymalnie 3 lata w tył – niektórzy asystenci wymagają najnowszej wiedzy. Duży Szczeklik obowiązuje też do testów.

PEDIATRIA

Pediatria Kawalec (wyd. PZWL) – główny podręcznik wymagany przez prowadzących, opasłe dwa tomiszcza z przyjemną, ładną czcionką, ale i tak bywa ciężko i kolorowe okładki niewiele tu zmieniają. Napisany przystępnie.

Pediatria Dobrzańskiej (wyd. Elsevier) – taki pediatryczny skrótowiec, z bogactwem najważniejszych informacji.

Pediatria Lissauera (wyd. Elsevier) – nowy podręcznik (najnowsze wydanie 2019r.) w zachodnim stylu, od kilku dni jest numerem 1 jako książka wymagana do Lekarskiego Egzaminu Końcowego.

GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

Położnictwo i Ginekologia Bręborowicza (wyd. PZWL) – podstawowa książka do nauki ginekologii, wystarcza w 100% na zajęcia. Istnieje również skrócona wersja – repetytorium. Prowadzący zaznaczą, które wydanie spełnia ich oczekiwania, zwracajcie uwagę na różnice!

Położnictwo praktyczne i operacje położnicze Pschyrembla (wyd. PZWL) – bardzo przyjemny podręcznik do doczytania i rozszerzenia wiedzy. Szczególnie polecamy do zrozumienia mechanizmu porodu.

CHIRURGIA

Chirurgia Noszczyka (wyd. PZWL) – podstawowy wiodący podręcznik do przedmiotu, chociaż i tak przy przygotowywaniu się do seminariów w ruch pójdzie też Ostry brzuch Jana Kuliga. Norszczyk przydaje się zdecydowanie częściej, w ostateczności Wikipedia i Szczeklik ratują życie.

NEUROLOGIA:

Neurologia Tom 1 i 2 prof. Kozubski- podręcznik wiodący, wymagany przez katedrę, razem z prezentacjami z zajęć, udostępnianymi przez pracowników katedry stanowi trzon literatury niezbędnej do dobrego zrozumienia i zdania przedmiotu. DOSTĘPNY NA PLATFORMIE IBUK.

MEDYCYNA RODZINNA

Podręczników brak, bazujemy tak naprawdę na wiedzy nabytej z pozostałych przedmiotów, a bardziej specyficzne i szczegółowe aspekty pracy w POZ omawiane są na zajęciach i w udostępnianych prezentacjach. W razie kłopotów bądź pytań Szczeklik i Kawalec powinny wystarczyć.

OKULISTYKA

"Podstawy Okulistyki"red. H. Niżankowskiej - książka, która kompleksowo omawia poruszane na zajęciach tematy, w połączeniu z przezentacjami wystarczy w zupełności. Jeżeli nie planujecie wiązać swojej przyszłości z okulistyką to PDF, bądź pożyczka z biblioteki w zupełności wam wystarczą.

 

 

Kontakt z nami


Do
góry