Medycyna to wbrew pozorom nie tylko ciągła nauka po nocach!
Na naszym uniwersytecie działa szereg organizacji, które pomogą Ci oddalić myśli o kolosie z anatomii czy egzaminie z mikrobiologii, rozwijać zainteresowania i skierować Twoje zapasy energii na tematy, które nie mieszczą się stricte w ramach studenckich zajęć. W załączonym pliku dostępna jest pełna lista kół naukowych, z których możecie wybierać, a oto niektóre z nich oraz inne organizacje, którymi możecie wypełnić swój czas wolny:
IFMSA-Poland - wszystkie informacje znajdują się w zakładce IFMSA-Poland w Rzeszowie.
Studenckie Koło Naukowe Genetyki Klinicznej
Koło zostało zarejestrowane 3 stycznia 2018 roku. Powstało z inicjatywy studentów kierunku lekarskiego zainteresowanych genetyką w medycynie. Aktualnie w kole jest 45 członków (stan na 06.07.18). Opiekunem koła jest dr n. med. Antoni Pyrkosz, kierownik Zakładu Genetyki Klinicznej. Głównymi celami koła jest pogłębianie wiedzy i zainteresowań z zakresu genetyki człowieka, a także prowadzenie działalności badawczej. Członkowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych w poradniach genetycznych i obserwacji pracy genetyka klinicznego. Koło również rozpoczyna pracę nad badaniami naukowymi. Przodującym projektem jest „Wpływ podwyższonego stężenia bilirubiny w zespole Gilberta na ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych”. W przyszłości planowane są badania nad innymi chorobami, a także organizacja wykładów otwartych o tematyce genetycznej.
Interdyscyplinarne Studenckie Koło Naukowe
ISKN pod patronatem dr hab. n. med. Jacek Tabarkiewicza, prof. UR, powstało w roku 2016. Do tej pory prowadziło informacyjne spotkania z grupą AA. Ostatnimi czasy udało się pozyskać fundusze w konkursie międzywydziałowym na projekt badający polimorfizmy w receptorze serotoniny u osób uzależnionych od alkoholu. Badania do tego projektu są najbliższymi planami członków koła i najpewniej zakończa się publikacją. Więcej informacji na stronie koła.
Koło Naukowe Telemedycyny
Koło prowadzi liczne projekty skupiające się na sprawdzaniu najnowocześniejszych sprzętów medycznych. Ocenie podlegają takie parametry jak: skuteczność, łatwość użytkowania, zakres możliwości. Staramy się przedstawiać aspekty pozytywne oraz negatywne każdego urządzenia w krótkometrażowych filmikach. Uczymy naszych widzów korzystania z takich sprzętów medycznych jak: oftalmoskop, stetoskop elektroniczny, glukometry, AliveCor, pulsoksymetr, waga do badania składu ciała. W/w przedmioty są połączone ze smartfonami. Rezultaty naszych badań są prezentowane na sympozjach naukowych i publikowane w czasopismach naukowych. Więcej informacji na stronie koła oraz na kanale na Youtube.
Studenckie Koło Naukowe Neuron
Koło zostało utworzone przy Katedrze Fizjologii i Patofizjologii pod opieką dr Magdaleny Sowy- Kućmy. Członkowie pogłębiają wiedzę i zainteresowania z zakresu funkcjonowania organizmu zarówno w stanach fizjologicznych, jak i patologicznych. Uczestniczą również w różnorodnych badaniach, na przykład z zakresu pulmonologii, oceniając różne stany medyczne, genetyki, pracując w laboratorium czy neurologii , a dokładnej funkcjonowania różnych białek w mózgu. Będziemy też przygotowywać oraz opracowywać uzyskane dane i wyniki na zjazdy naukowe ogólnopolskie jak i międzynarodowe. Jesteśmy w trakcie tworzenia nowej strony SKN "Neuron". Zachęcamy do zapisania się i pogłębienia wiedzy z szeroko pojętej fizjologii człowieka.
Studenckie Koło Anatomiczne
Nie musisz być pasjonatem pracy w prosektorium i zapachu formaliny, żeby zapisać się na koło anatomiczne. Wstąpienie w szeregi członków daje szeroki wachlarz możliwości działania. Po pierwsze, możesz skupić się na badaniach i różnych naukowych sprawach związanych z anatomią człowieka, pisaniu prac i artykułów, a nawet spróbować swoich sił podczas konferencji. Po drugie, możesz prowadzić opisy preparatów, ich cech charakterystycznych czy zmienności budowy, co też owocuje różnorodnymi pracami. Po trzecie to, co rzeczywiście najbardziej kojarzy się z nazwą „koło anatomiczne” , czyli preparowanie. Koło ma siedzibę w Zakładzie Nauk o Człowieku, a prowadzone jest pod nadzorem prof. dr hab. n. med. Stanisława Orkisza. Klinknij po więcej informacji.
Studenckie Koło Naukowe Profilaktyki Chorób Zakaźnych.
W ramach działalności koła 18 – osobowa grupa aktualnie zajmuje się przygotowywaniem prac o stosunku i wiedzy na temat szczepień wśród studentów kierunków medycznych i niemedycznych; pacjentów i seniorów. Pierwsze wystąpienia na konferencjach naukowych już za nimi, a kolejne sukcesy i wyzwania na horyzoncie!
Studenckie Koło Naukowe Dermatologii
Jedno z „młodszych kół” powstałych przy naszym kierunku, bardzo szybko rozwijające się. Członkowie już prowadzą intensywne prace badawcze, przeprowadzają ankiety wśród pacjentów z chorobami skóry, opisują przypadki ciekawych i rzadkich chorób. Dodatkowo podczas spotkań koła można uzupełnić swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną z zakresu dermatologii.
Koło kardiologiczne
Podczas spotkań koła studenci poznają zawiłości interpretacji EKG oraz innych badań kardiologicznych. Dodatkowo poprzez uczęszczanie na dyżury do Kliniki Kardiologii mogą poszerzać swoją wiedzę i ćwiczyć praktyczne umiejętności przeprowadzając badanie fizykalne pacjentów i obserwując pracę lekarzy.
Studenckie Koło Naukowe Medycyny w Stanach Nagłych
Koło naukowe zrzeszające studentów różnych kierunków: lekarskiego, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego, fizjoterapii, zdrowia publicznego... W ramach działalności członkowie koła prowadzą prace badawcze dotyczące efektywności wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej wśród różnych grup; przeprowadzają szkolenia RKO; uczestniczą w akcjach profilaktycznych i związanych z promocją zdrowia. Dodatkowe możliwości dają cykliczne spotkania koła podczas których omawiane są podstawy badania przedmiotowego oraz ALS. Funpage facebookowy
Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego
Czyli: cokolwiek robisz – baw się dobrze. Misją Samorządu Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego jest kształtowanie postaw, dążenie za wspólną ideą, osiąganie celów, reprezentowanie całej społeczności studenckiej, umacnianie więzi i działanie dla jej dobra. Sztandarowe wydarzenia organizowane przez SSUR to KultURalia - niepowtarzalne widowisko kulturalno-artystyczne wspierające świat nauki i kultury, czy Uniwersytecki Tydzień Zdrowia i Sportu, którego celem jest promocja zdrowego stylu życia wśród społeczności akademickiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Więcej informacji na stronie SSUR.
Akademickie Radio Uniwersytetu Rzeszowskiego FENIKS.FM
W radiu Feniks zajmujemy się niemal wszystkim, co tylko przyjdzie nam do głowy. Kreatywność to podstawa naszej pracy. Audycje, wywiady i reportaże to nasz stały repertuar. Jeszcze tylko nie śpiewaliśmy na antenie. Współpracujemy z Klubem Pod Palmą, który gorąco polecamy odwiedzić. Przeprowadzamy wywiady z występującymi tam muzykami. Bywamy na beanaliach, juwenaliach, targach i wszelkich innych wydarzeniach organizowanych przez Samorząd Studentów UR. W naszym studio gościmy wielu twórców szeroko pojętej kultury. Każdy z nas przyszedł do radia jedynie z dobrymi chęciami i gotowością do podjęcia wyzwania. Działamy dużo, bo chcemy nauczyć się jak najwięcej. Robimy radio, bo to nasza pasja.
Odwiedź oficjalną stronę radia.
Klub Uczelniany AZS
Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego wchwili obecnej zrzesza ponad 1100 członków i prowadzi zajęcia w 28 sekcjach sportowych - amatorskich i wyczynowych. Klub prowadzi m.in. następujące sekcje: piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, pływania, lekkiej atletyki, żeglarską, aerobiku, windsurfingu, rowerową, triatlonu, kulturystyczną, walk wschodu, wspinaczkową, snowboardu, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, strzelecką. Po ukończeniu studiów wielu członków Klubu nadal kontynuuje sportową karierę w miejscu swego nowego zamieszkania. Wśród osiągnięci członków Klubu nie brakuje medali mistrzostw Polski, Europy i Świata. W ramach sekcji sportowych studenci, członkowie AZS-u, regularnie biorą udział w Akademickich Mistrzostwach Polski, Akademickich Mistrzostwach Podkarpacia, Turniejach Pucharowych, a zawodnicy sekcji wyczynowych w Mistrzostwach Polski Juniorów i Seniorów, zdobywając czołowe lokaty. Więcej imformacji stronie AZS.
Koło Akademickie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Koło Akademickie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działające przy Uniwersytecie Rzeszowskim zrzesza studentów, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać czas studiów. Ludzi którzy chcą dzielić się ze sobą swoją pasją, kreatywnością, a także wiarą. KSM to także najlepszy sposób, by odnaleźć swoje miejsce nie tylko w grupie studentów wyznających podobne wartości, ale w Stowarzyszeniu tworzącym w Polsce jedną wielką rodzinę. Rodzinę ludzi młodych, gotowych całym swoim życiem "służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie". Więcej informacji na stronie internetowej.
Zespół Pieśni i Tańca „Resovia Saltans”
Jest to opracowana artystycznie grupa folklorystyczna reprezentująca Uniwersytet Rzeszowski, największą publiczną szkołę wyższą na Podkarpaciu. Działa w strukturach Międzywydziałowego Studium Kulturalno-Oświatowego. Skupia młodzież akademicką i absolwentów, którzy z wielką pasją i zaangażowaniem rozwijają swoje zdolności taneczne, wokalne i instrumentalno-muzyczne. Szkolenie w Zespole prowadzone jest w grupach tanecznych koncertowych i początkujących, grupie wokalnej i instrumentalno-muzycznej. Tancerze doskonalą swój warsztat ruchowy na zajęciach specjalistycznych z zakresu polskich tańców narodowych, regionalnych i tańców innych narodów, a także w czasie zajęć z technik charakterystycznych, techniki tańca klasycznego i techniki wolnej z elementami współczesnych form tanecznych. To szerokie spektrum zajęć służy uzyskaniu cech niezbędnych do prezentowania wysokiego poziomu artystycznego: znakomitej sprawności tanecznej, pięknej estetyki ruchu, odpowiedniego wyrazu scenicznego i wrażliwości muzycznej. Sprawdź tutaj.