Informacje o przedmiocie
Rok studiów | I, semestr II |
---|---|
Liczba ECTS | 2 |
Sposób zaliczenia | Egzamin |
Gdzie?
Ćwiczenia prowadzone są w budynku Centrum Symulacji Medycznej w Rzeszowie przy ulicy Warszawskiej 26A. Wykłady odbywają się w budynku G4, aula główna.
Jak wyglądają zajęcia?
Ćwiczenia mają charakter praktyczny. Prowadzone są w kilku blokach łączących parę godzin zajęć. To tutaj nabędziecie umiejętności niezbędnych do zaliczenia wakacyjnych praktyk po I roku, a przydających się przez całe życie. Na fantomach (a dla chętnych również na koleżankach i kolegach) po raz pierwszy pobierzecie krew, założycie wenflon, podłączycie kroplówkę, zrobicie zastrzyk domięśniowy, podskórny i wiele innych pielęgniarskich rzeczy. Na dodatek staniecie się ekspertami w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na nowoczesnych dorosłych, dziecięcych i noworodkowych fantomach.
Wykłady porusząją zagadnienia szeroko pojętej pierwszej pomocy, które pojawią się na egzaminie, dlatego warto brać czynny udział w tych zajęciach.
Jak sprawdzana jest wiedza?
Na ćwiczeniach nie ma typowych wejściówek, ale za to musicie zaliczać umiejętności praktyczne pod okiem prowadzącego. Pamiętajcie również o tym, że asystent może Was spytać ustnie o pewne wiadomości, których znajomość jest niezbędna do prawidłowego wykonania czynności medycznych.
Ponieważ zajęcia obywają się w niewielkim wymiarze godzin, nie ma kolokwium zaliczeniowego. Wszystkie wiadomości są sprawdzane na egzaminie pisemnym, który składa się z kilkudziesięciu pytań testowych, jedno- lub pseudojednokrotnego wyboru. Jak na większości przedmiotów, aby zaliczyć z pozytywną oceną, trzeba zdobyć ponad 60%.
Materiały i książki
Na tym przedmiocie nie obowiązuje żaden podręcznik, bazowaliśmy na materiałach od wykładowcy. Oprócz wykładów mieliśmy zajęcia kliniczne w Centrum Symulacji Medycznej, korzystaliśmy z opracowanych procedur od prowadzących.
Porady
Na ćwiczenia obowiązuje obuwie zmienne oraz odzież medyczna (fartuch lub scrubsy).