Dział ksiąg zakazanych – skrypty
Tajemniczo słowo „skrypt”… Niby brzmi znajomo, wiadomo co oznacza, ale nie jeden dalej zastanawia się, czym tak właściwie jest w odniesieniu do studiów? Spokojnie, już spieszymy z wyjaśnieniami. Wszystkiego, co niezbędne na ich temat, dowiesz się z tego tekstu.
Czym jest skrypt?
Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju książka, zawierająca dany przedmiot w pigułce. Wymagany materiał zostaje jak najbardziej skondensowany w taki sposób, by jednak nie stracił przy tym wartości merytorycznych. W skryptach zawarte są najważniejsze (a przynajmniej w teorii) informacje z danej dziedziny. Co warto podkreślić – skrypty są zarówno przygotowywane przez prowadzących z danej katedry, jak również przez studentów, którzy łączą siły, by jakoś wspólnie przetrwać ten trudny czas, jakim jest sesja.
Skrypty uczelniane
Wykaz literatury obowiązującej na danych przedmiotach obejmuje niejednokrotnie oprócz kilku podręczników czy wykładów również skrypty, stworzone specjalnie przez pracowników poszczególnych katedr. Musisz jednak być świadomi, że sam skrypt to jeszcze nie wszystko. Nie zawiera on wszystkich niezbędnych informacji, jakie możesz znaleźć chociażby w podstawowych książkach, aczkolwiek jest on bardzo wygodną formą, przydatną w szczególności w trakcie ćwiczeń. Być może nie wystarczą one, żeby perfekcyjnie przygotować się do kolokwium czy egzaminu, ale z pewnością będą stanowiły solidny wstęp, a niejednokrotnie w zupełności wystarczą do napisania wejściówki czy do zaliczenia ustnego. Nie każda katedra przygotowała takie opracowanie, ale jeśli już owe materiały istnieją, to wiedz, że warto do nich zajrzeć. Sporządzone przez uczelnię skrypty są dostępne tutaj - Dział Wydawnictw Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Co moje to Twoje, co Twoje to moje…
Studenci potrafią tworzyć naprawdę bardzo zgraną społeczność, która nie tylko uwielbia razem spędzać czas, ale też wyciągnie pomocną dłoń i poratuje swoim doświadczeniem oraz wiedzą przed jakimś zaliczeniem. Rok w rok setki osób przeżywają dokładnie to samo: mierzą się z tymi samymi przedmiotami, uczą się tych samych zagadnień z tych samych podręczników czy słuchają tych samych wykładów. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później zawiązują się współprace i to w dodatku działające na naprawdę szeroką skalę. Pamiętaj nie jesteś w tym wszystkim sam. Przed Tobą była już rzesza osób, która musiała poradzić sobie dokładnie z tym samym co Ty. Można powiedzieć, że w pewien sposób utorowali oni drogę następnym pokoleniom, zostawiając po sobie chociażby właśnie skrypty. Te przygotowane przez studentów, bardzo często tym się różnią od tych, stworzonych przez pracowników katedr, że mają zazwyczaj postać skróconych podręczników. Zamiast tekstu pisanego ciągiem, informacje są wypunktowane, a te mniej istotne kompletnie pomijane. Oprawa graficzna również niezwykle ułatwia naukę poprzez m.in. wprowadzenie rożnych schematów, mnemotechnik, kolorów czy pogrubień. W przypadku skryptów przygotowanych przez studentów, znajdą się zarówno zwolennicy nauki z nich od zera, jak i ci, którzy wykorzystują je już jedynie do powtórek. Wybór należy do Ciebie.
Pozostaje więc pytanie, jak znaleźć takie skrypty? No cóż - „szukajcie, a znajdziecie”… Czasem wystarczy jedynie popytać rówieśników, którzy chętnie podzielą się swymi zbiorami, innym razem zadziała to na zasadach handlu wymiennego: Ty przygotujesz opracowanie z jednego przedmiotu, ktoś z drugiego i skorzystacie na tym oboje. Skryptów można również szukać chociażby na grupach na Facebooku, np. na grupie roku, gdzie zamieszczone zostanie niejedno ogłoszenie, dotyczące materiałów zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Małym kosztem możesz naprawdę dużo zyskać, a zaopatrując się w taki skrypt nie dość, że oszczędzasz czas, to masz również szansę spojrzeć na dane zagadnienie z perspektywy drugiego studenta, co poszerzy Twoje horyzonty.