Z życia studenta - oszczędzać każdy może, jedni trochę lepiej inni nieco gorzej
Kilka słów o trudach oszczędzania w studenckim życiu. Jest dużo żartów i memów o tym jak wygląda „studencki obiad”, więc zarządzanie budżetem w czasie studiów może wydawać się przerażające. Jednak dzięki zastosowaniu kilku trików będzie to na pewno znacznie łatwiejsze zadanie.
1. Mieszkanie
Jak wiadomo najbardziej przyjazną portfelowi opcją jest akademik - jednak nie zawsze można dostać tak zakwaterowanie.
Kolejną możliwością jest wynajem pokoju w mieszkaniu. Jest to znacznie tańsze niż wynajem całego mieszkania. Dobrych ofert warto szukać na Facebookowych grupach poświęconych mieszkaniom dla studentów ŚUM i mieszkaniach w Katowicach. Warto się dopytywać o możliwość obniżenia czynszu na czas wakacji.
2. Podręczniki
Bardzo duża część podręczników jest dostępna w naszej uczelnianej bibliotece. Warto jak najwcześniej zarezerwować książki - żeby mieć pewność, że będą dostępne. Jeśli jakieś książki są w małej ilości lub niedostępne w bibliotece warto kupić podręczniki z drugiej ręki. Często są dostępne na różnych grupach na Facebooku. Często sami sprzedający wrzucają posty na grupach przeznaczonych dla pierwszaków. Gdy podręczniki nie będą już potrzebne, można je sprzedać kolejnym rocznikom.
3. Jedzenie
Najważniejszą poradą jest ograniczenie marnowania jedzenia - każda ilość jedzenia wyrzuconego do kosza oznacza pewną ilość wyrzuconych pieniędzy. Aby marnowaniu jedzenia bardzo dobrym sposobem jest planowanie posiłków na cały tydzień. Na podstawie jadłospisu można stworzyć listę zakupów - wtedy na pewno zużyjemy wszystko co kupimy. Warto zawsze sprawdzać dary przydatności kupowanych produktów.
Kolejnym sposobem na oszczędzanie jest przeglądanie gazetek z supermarketów - możemy się wtedy zorientować, gdzie kupimy najtaniej potrzebne nam produkty.
4. Media
Jeśli w wynajmowanym przez nas lokum nie ma stałej opłaty za media - warto uważać na to ile za nie zapłacimy. Podstawowe zasady oszczędzania wody to te same, których wiele z nas uczy się od przedszkola - szybkie prysznice czy wyłączanie wody w kranie w czasie mycia zębów. Bardziej nietypowe sposoby to np. używanie wody po gotowaniu kasz, makaronu lub warzyw (nie posolonej) do podlewania roślin, używanie mniejszej spłuczki czy używanie wody po myciu do spłukiwania toalety.
Niższa temperatura w mieszkaniu, oprócz tego, że mniej nas kosztuje - to jest również zdrowsza.
Dodatkowo można oszczędzać prąd w standardowy sposób- gasząc światło w pomieszczeniach, gdzie nas nie ma i używanie energooszczędnych żarówek.
5. Dodatkowy zarobek
Najlepszym sposobem na oszczędzanie jest zarabianie więcej. Oczywiście studia medyczne są dosyć wymagające i często ciężko jest je połączyć z pracą. Najlepiej jest szukać posady oferującej elastyczne godziny pracy i/lub pracę zdalną. Wielu studentów decyduje się również na udzielanie korepetycji dzieciom.