Ciocia Dobra Rada

 

Czytaliście to już w naszym poradniku, ale każda dobra ciocia lubi się powtarzać

  1. Te studia to niekończące się odkrywanie: najbardziej interesująca wiedza dotycząca człowieka, wiele wydarzeń medycznych, w których można brać udział już od pierwszych dni na uczelni i w końcu zakręceni na tym samym punkcie znajomi! To dziedzina doskonała dla ludzi, których priorytetem w życiu jest rozwój. Po studiach masz cały szereg specjalizacji do wyboru, praca w Polsce, za granicą, kariera naukowa, możliwości pisania artykułów medycznych do czasopism. Wykorzystaj te sześć lat by odkryć jak najwięcej możliwości i drogę, którą chcesz podążać.
  2. Czym szybciej zdecydujesz się na coś, tym lepiej dla Ciebie, bo nie błądzisz nieświadomie od konferencji ginekologicznych do neurologicznych, tylko uczestniczysz w wydarzeniach jednego typu. No i masz odpowiedź na stałe pytanie rodziny, sąsiadów, nauczycieli: "Ooo, medycyna! A jaką specjalizację wybierasz?". Ale jeżeli nie jesteś zdecydowany, też się nie martw – 70% studentów nie jest!
  3. Nie smuć się jeżeli nie znasz powodu ciągłej zgagi wujka lub zapomniałeś, co to przepuklina czy rwa kulszowa. Od dziś prawdopodobnie będziesz w rodzinie uznawany za specjalistę w dziedzinie medycyny, mimo że jeszcze nie znasz całej budowy, a co dopiero działania ciała człowieka. To zabawne, ale to też okazja do zgłębiania wiedzy i dowiedzenia się czegoś więcej, poznania typowych schorzeń. W końcu kształcenie się na lekarza to dużo dociekania także we własnym zakresie. Gdy ktoś zapyta o coś, czego nie wiesz, poszukaj odpowiedzi w wolnej chwili
  4. Selekcjonuj informacje, których musisz się nauczyć w czasie studiów, pytaj prowadzących co naprawdę do końca życia musisz z danego tematu zapamiętać. Wiele z nich nie jest warte zajmowania Twojej pamięci długotrwałej, za to reakcja przy zawale serca musi być wiadoma każdemu studentowi od samego początku a objawy udaru mózgu powinieneś wymienić nawet obudzony w środku nocy.
  5. Szewc bez butów chodzi, a lekarze tworzą jedną z najbardziej zaniedbanych grup zawodowych pod względem kondycji zdrowotnej. Średnia wieku śmierci chirurga to 55 lat, to o około 30 lat krócej niż typowego człowieka na świecie. Dbaj o swoje zdrowie i zmień te statystyki. Najważniejsze jest regularne jedzenie i sen. Wyznacz sobie liczbę godzin, którą codziennie musisz przespać i nie zmniejszaj jej ze względu na naukę. Jeżeli brakuje Ci czasu – zorganizuj się lepiej. Zaburzony sen skutkuje osłabieniem odporności, czasem też zaburzeniami hormonalnymi. Prawdopodobnie wyprowadzasz się z domu, więc udowodnij sobie, że bez pomocy rodziców dalej utrzymujesz się w dobrej kondycji. Studiujesz naukę o zdrowiu człowieka, więc bądź przykładem zachowania zdrowego stylu życia.
  6. Znaj cel swoich studiów. Możesz mieć chwile zwątpienia, czy ten kierunek jest rzeczywiście dla Ciebie. Zdarza się to szczególnie na początku, kiedy po raz pierwszy masz kryzys, bo coś nie chce wejść do głowy, a nazwy białek na histologię wydają się zbyt skomplikowane. Mimo że niektóre informacje wydają się kompletnie nieprzydatne, to nie trać czasu na narzekanie, tylko znajdź odpowiedni sposób by się nauczyć. Dzięki pokonywaniu siebie w przyszłości zostaniesz lekarzem. Nauki podstawowe medycyny są trudne i wymagające. Potraktuj przeciwności jako składowe Twojej drogi do sukcesu, w ten sposób będzie Ci łatwiej je pokonać.
  7. Pamiętaj, że możesz zwracać się o pomoc do studentów ze starszych lat. Życzymy Ci powodzenia, sukcesów i samorealizacji.

Kontakt z nami


Do
góry