Informacje o przedmiocie
Rok studiów | I |
---|---|
Liczba ECTS | 15 |
Sposób zaliczenia | Egzamin |
Gdzie?
Katedra i Zakład Histologii i Patologii Komórki w Zabrzu
Kierownik katedry: prof. dr hab. n.med. Romuald Wojnicz
Strona katedry: http://histologia.zabrze.sum.edu.pl/
Gdzie odbywają się zajęcia?
Przez główną bramę i w lewo, mijacie drzwi na kat biofizyki i w prawo, do końca, po schodkach do drzwi i znów w prawo, a później przez brązowe drzwi z dzwonkiem, później w lewo i do końca, duża sala i najczęściej drzwi są otwarte.
Jak często?
Raz w tygodniu przez dwa semestry
Jak wyglądają zajęcia?
Co jest potrzebne?
- czysty, najlepiej gładki zeszyt na rysuneczki preparatów (zwracajcie uwagę na szczegóły, przydaje się na egzaminie je pamiętać od samego początku)
- kredki - głównie fioletowy, czerwony, niebieski i różowy, bo tak barwią preparaty, które potem rysujemy
- wszyscy noszą fartuchy, ale w sumie nie trzeba xd
Jak wyglądają zajęcia?
Na początek zajęć najczęściej wejściówka z podanego zakresu materiału.
Później siedzicie sobie przy mikroskopach, słuchacie (serio, polecam słuchać), jest spis preparatów na zajęcia i oglądacie je po omówieniu. Każdy preparat należy przerysować do zeszytu wraz ze szczegółami. Wielu prowadzących sprawdza zeszyty jak w podstawówce xd
Co jakiś czas (zazwyczaj pod koniec semestru) jest przegląd preparatów, na których oglądacie szkiełka które były wcześniej.
Odrabianie zajęć
Napiszcie do kierowniczki ćwiczeń, czyli pani doktor Brzozowej z której jesteście grupy seminaryjnej i z którą grupą, kiedy chcecie odrabiać i wtedy raczej bez problemu. Lepiej nie nadużywać.
Pod koniec semestru są też wyznaczone terminy zajęć właśnie do odrabiania, gdzie można sobie preparaty poprzeglądać.
Wykłady
Na eduportalu. Ze względu na nazwe zajęć dotyczą nie tylko histologii, ale też cytofizjologii i embriologii. Jednak na ćwiczeniach te zagadniania nie są poruszane.
Jak sprawdzana jest wiedza?
Wejściówki
- Albo w formie testowej lub w formie pytań otwartych lub mieszane, ewentualnie ustnie (u jednego prowadzącego) - ogólnie zależy od prowadzących (będzie podana rozpiska z datami konkretnymi)
- Pierwsza wejściówka z seminarium z cytologii prowadząca dyktowała pytania w formie otwartej
- Jeśli chodzi o poprawki, na pierwszy termin jest 7 dni, na drugi 14 i najczęściej się umawia z prowadzącym osobiście/mailowo
- Najczęściej pisze się je z tematu omawianego na wcześniejszych zajęciach więc warto słuchać!
- Oceny są pod koniec zajęć lub na następnych
- Trzeba zaliczyć wszystkie wejściówki, aby dopuścili was do egzaminu
- Jeśli nie zaliczycie, czeka was rozbój, czyli całościowe zaliczenie z wejściówek (test) pod koniec roku
Egzamin
Praktyka (szkiełka)
Aby być dopuszczonym trzeba mieć zaliczenie semestru (wejściówek). Zaliczenie praktyczne, my mieliśmy w formie egzaminu. Polega na rozpoznaniu 10 preparatów, w tym podaniu dwóch widocznych (nie wskazanych przez nich) szczegółów na dwóch wybranych przez nich preparatach z tych 10. Wcześniej szczegóły były wskazywane strzałką, ale u nas można było podać dowolne. Żeby zaliczyć trzeba było mieć 9 pkt. Ostatnio łatwiutka, wszystko z atlasu ze strony katedry. Wystarczy się pouczyć uczciwie i zdane bez problemu.
Teoria
Aby być dopuszczonym trzeba mieć zaliczenie semestru (wejściówek) i praktyki. Test z 70 pytaniami na 70 minut (na spokojnie jeszcze zostaje czasu), zdanie od 60%. Pytania są tylko z tego zakresu, jaki był na wejściówkach + wykłady z eduportalu. Raczej uczcie się cały rok, w tydzień nie da się nadrobić. Warto sobie przerobić pytania z zaliczeń.
Materiały i książki
- Obecnie obowiązuje Histologia Junqueira. Podręcznik i Atlas - A.L. Mescher (ale mozliwe, że się to zmieni, więc warto poczekać)
- Histologia - M. Zabel przyda się do dwóch czy trzech tematów, ale będzie informacja wcześniej podana (jest też dostepny w pdf)
- Jest też dużo fajnych notatek i skryptów, do wyszukania w czelusciach internetu
Porady
Jeśli często patrzycie na świat przez różowe okulary, to histologia jest właśnie dla was!
Rzadko się wam to zdarza? Na cotygodniowych ćwiczeniach z histologii na pewno się to odmieni – przynajmniej takie odniesiecie wrażenie przy niemal każdym spojrzeniu w mikroskop.
Możemy Wam obiecać, że w ciągu dwóch semestrów nauczycie się dostrzegać i rozróżniać na preparatach najdrobniejsze komórki tworzące tkanki człowieka.
Na ćwiczeniach będziecie się mogli trochę zrelaksować i wspomnieć czasy dzieciństwa, kiedy kredki były wspaniałą zabawką (zwłaszcza te w odcieniach fioletu i różu). Wszystko dlatego, że każdy obejrzany przez Was preparat będziecie musieli narysować w zeszycie.