Nie da się ukryć, że wybór miejsca zamieszkania jest bardzo ważną decyzją do podjęcia przed rozpoczęciem roku akademickego - liczy się nie tylko komfort, ale również lokalizacja, aby nie musieć pokonywać dziennie wielu kilometrów. W tej zakładce dowiecie się nieco zarówno o lokalizacjach, jak i pokonywaniu dużych i małych odległości. ;)

 

 

    Zamieszkanie

 

Najważniejszą rzeczą do załatwienia przed przyjazdem do Poznania będzie załatwienie przez Was miejsca, w którym będziecie mieszkać przez rok akademicki. Do wyboru macie wynajem/kupno mieszkania w którejś z dzielnic Poznania (bądź poza Poznaniem, ale ze względu na odległości odradzamy tę opcję ;) ) lub zamieszkania w Domu Studenckim Uniwersytetu Medycznego.

Poniżej znajdziecie informacje, jak wygląda każda opcja na co dzień oraz jakie plusy i minusy oferuje.

 

Dom studencki (akademik)

 

Studenci pierwszego roku wybierają przede wszystkim DS Eskulap i DS Wawrzynek, ponieważ w nich jest najwięcej miejsc, w związku z czym najłatwiej jest tam otrzymać miejsce. W innych akademikach również możecie otrzymać miejsce, jednak jest na to mniejsza szansa i mieszkają tam raczej studenci wyższych lat.

Przyznaniem miejsc oraz wszystkimi innymi sprawami związanymi z akademikami zajmuje się Uczelniane Centrum Obsługi Studentów
Link do strony UCOS: https://ucos.ump.edu.pl/
Zachęcamy również do obserwowania profilu UCOS na Facebooku - w ten sposób na pewno nie ominą Was żadne ważne informacje. :)

 


 

DS Eskulap

 

Znajduje się w centrum kampusu UMP. W jego bliskiej okolicy znajdują się dwa duże, dobrze zaopatrzone sklepy (Spar, Biedronka), bogata oferta gastronomiczna dla żyjących w pośpiechu (więcej na ten temat znjadziecie w zakładce Lokalizacje) oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu i Centrum Sportu "Arena".

Eskulap jest największym akademikiem Uniwersytetu (na 13 piętrach znajduje się 406 pokoi zgrupowanych w segmenty mieszkalne), oferując przy tym jedną z najniższych cen za pokój wśród pozostałych Domów Studenckich. W Eskulapie  znajdziecie czas zarówno na naukę, jak i możliwość integracji ze współmieszkańcami piętra czy całego akademika. Dom studencki oferuje dla większości segmenty po dwa pokoje dwuosobowe każdy (segment: 2 pokoje połączone wspólnym korytarzem, łazienka i osobne WC), na które radzę się nastawiać na pierwszym roku; choć dostępne są również pokoje jednoosobowe, rzadko zdarza się aby "pierwszak" otrzymał taki.

Na każdym piętrze znajduje się kuchnia oraz pralnia z suszarnią dostępna dla wszystkich studentów nieodpłatnie. Eskulap oferuje także możliwość skorzystania z sali z bilardem i telewizorem oraz z sal nauki.
 

Ceny wynajmu pokoju/miesiąc/os.:
510,00 zł - miejsce w pokoju dwuosobowym

720,00 zł - miejsce w pokoju jednoosobowym

1020,00 zł - miejsce w całym pokoju dwuosobowym


Po więcej informacji i zdjęć poglądowych odsyłamy tutaj:
http://cods.ump.edu.pl/eskulap

Link do bardzo przydatnej dla mieszkańców grupy: https://www.facebook.com/groups/110322469078866

 


 

DS Wawrzynek

 

Okolica:

 

Zlokalizowany jest przy ulicy Wawrzyniaka 23/25 w poznańskiej dzielnicy Jeżyce.
Znajdziemy w niej obecnie bardzo wiele lokali gastronomicznych, zarówno tych tanich – perfekcyjnych na studencką kieszeń, jak i oryginalnych serwujących dania z kuchni całego świata. Szczególnie ten rejon upodobały sobie restauracje oferujące cały szereg wegetariańskiego i wegańskiego jedzenia. Bistrem szczególnie bliskim wielu lokatorom akademika jest „Nóż i widelec”, który oferuje od poniedziałku do piątku pyszne zestawy obiadowe w bardzo atrakcyjnych cenach – studenci otrzymują zniżkę do rachunku.

W pobliżu zrobić można również zakupy każdego rodzaju. Zaraz obok domu studenckiego znajduje się Drogeria MIKA Poznań – Drogerie Polskie, w której można nabyć kosmetyki, chemię gospodarstwa domowego oraz inne przydatne artykuły. W bliskim sąsiedztwie akademika znajduje się również wiele mniejszych sklepów np.: z artykułami gospodarstwa domowego (m.in. naczynia, garnki, patelnie, blachy do pieczenia), mleczarski, wędliniarski, rybny oraz masa owocowo-warzywnych. Znajdziemy tu również wiele piekarni oferujących zarówno standardowe pieczywo, jak i np. gruzińskie, czy wyrabiane w sposób rzemieślniczy.

W bliskim sąsiedztwie znajduje się również Rynek Jeżycki, na którym można zakupić najróżniejsze rzeczy – od zakupów świeżych warzyw i owoców, przez papcie, na kwiatach kończąc. Przy rynku znajduje się również placówka Poczty Polskiej, zakłady fryzjerskie, a w kierunku Mostu Teatralnego znajdziemy m.in. Kino Rialto, Rossman, pyszne pączkarnie oraz Teatr Nowy im. T. Łomnickiego. Vis’a’vis teatru praktycznie przy samym moście teatralnym jest też mural, który co miesiąc jest przyozdabiany przez Netflix nową grafiką.

 

Układ mieszkalny oraz usługi domu studenckiego:

 

Segmenty mieszkalne akademika dysponują łazienką oraz osobną toaletą. W Wawrzynku na taką jednostkę standardowo składają się dwa pokoje dwuosobowe, które są odświeżone i wyremontowane.
Kuchnie znajdują się na każdym piętrze akademika – składają się z dwóch kuchenek elektrycznych wolnostojących z piekarnikami, poza tym znajduje się w nich kuchenka mikrofalowa, blaty robocze oraz trzy zlewozmywaki. 

Pralnia wraz z suszarnią przypada na cały akademik, znajdują się w niej 6 pralek (3 duże, 2 średnie oraz jedna mała) oraz 2 suszarki automatyczne. Na pranie obowiązują zapisy poprzez formularz udostępniony internetowo przez Radę Mieszkańców tego Domu Studenckiego. Pranie jest bezpłatne.

Na terenie Domu Studenckiego znajduje się piwnica, w której mieszkańcy mogą przechowywać swoje rowery na specjalnie do tego zamocowanych wieszakach naściennych.

Na pierwszym piętrze akademika dostępny dla wszystkich mieszkańców jest balkon, z którego można skorzystać w lecie, aby zażyć trochę słońca w przerwie od nauki, poczytać w cieple książkę lub po prostu w dobrym towarzystwie wypić poranną kawę. Na klatce schodowej, na każdym półpiętrze znajdują się tablice ogłoszeń, na których ważne informacje zamieszcza Administracja Domu Studenckiego, Rada Mieszkańców, Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego oraz Organizacje Studenckie. Od 2021 roku Rada Mieszkańców w uzgodnieniu z Administracją wyznaczyła strefę na tablicy również dla wolnych ogłoszeń lokatorów akademika.

Do dyspozycji mieszkańców są sala telewizyjna, pokój spokojnej nauki oraz sala klubowa (taneczna) składająca się z dużego parkietu, aneksu kuchennego oraz pomieszczenia ze stołami i krzesłami, które swego czasu było salą wykorzystywaną do zajęć seminaryjnych. Aktualnie sala ta jest wykorzystywana do spotkań np. organizacji studenckich działających na UMP.

Ceny wynajmu pokoju/miesiąc/os.:
540,00 zł - miejsce w pokoju dwuosobowym
600,00 zł - miejsce w pokoju dwuosobowym 
premium (pokoje 119, 220, 320, 412, 419) 
660,00 zł - miejsce w pokoju jednoosobowym
840,00 zł - miejsce w pokoju jednoosobowym premium (pokoje 010, 118, 219, 319, 418)

 

Rada Mieszkańców DS. Nr 1 „Wawrzynek” (Kadencja 2020-2022):

 

W razie pytań, wątpliwości lub potrzeby pomocy należy śmiało kierować się do
członków Rady Mieszkańców DS „Wawrzynek”. Obecnie w skład rady wchodzą 4 osoby:
Natalia Nowak – Przewodnicząca RM,
Sylwia Kirszniak – I Zastępczyni Przewodniczącej RM,
Joanna Pieczykolan – Członkini RM,
Wojciech Droździel – Członek RM.


Najszybciej można skontaktować się z nimi poprzez adres e-mail: rm.wawrzynek@gmail.com lub bezpośrednio na Facebook’u na grupie mieszkańców akademika.

Wszystkie ważne informacje odnajdziecie na grupie mieszkańców:
https://www.facebook.com/groups/wawrzynek.ump/

 

Najnowsze zdjęcia Wawrzynka najdziecie pod tym linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/1lSvHuzr_bQlyngAlmVwUiYLSYJpw8hc3?usp=sharing

 

 

 


 

DS Medyk

Okolica:

 

Dom Studencki Medyk znajduje się przy ul. Rokietnickiej 4 w Poznaniu, w centrum Kampusu Rokietnicka UMP, w dzielnicy Grunwald. Akademik jest oddalony od ulic o dużym natężeniu ruchu, dzięki czemu w pokojach nie ma problemu hałasu komunikacyjnego.

W jego bliskiej okolicy znajdują się dobrze zaopatrzone sklepy (np. Spar, Rossmann, Biedronka), Centrum Sportu „Arena” i punkty gastronomiczne z pysznymi daniami na studencką kieszeń dla żyjących w pośpiechu, m.in. Campus Bistro na parterze DS Karolek czy Piccolo.

W kilka minut pieszo dotrzesz do Centrum Biologii Medycznej (CBM), Centrum Symulacji Medycznych (CSM)/Collegium Wrzoska, Biblioteki Głównej UMP (bardzo ważnego miejsca nauki przed kolokwiami i egzaminami studentów lekarskiego) J w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym, Collegium Stomatologicum, Szpitala Ginekologicznego na ul. Polnej, Studium Języków Obcych (SJO), jak również Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, a nie więcej niż 15 minut do Collegium Anatomicum (główne miejsce zajęć na 1. roku) oraz Szpitala Klinicznego UMP na ul. Przybyszewskiego. Dla zmęczonych lub preferujących komunikację miejską w pobliżu znajdują się przystanki autobusowy (Polna. Szpital) oraz tramwajowe (Bukowska, Rondo Nowaka-Jeziorańskiego), z których dojedziecie, gdzie chcecie.

Korzystne usytuowanie – 2 km od Dworców PKP i PKS oraz łatwy dojazd do Portu Lotniczego „Ławica”. W pobliżu znajdują się też inne domy studenckie: Eskulap, Aspirynka i Karolek, które wspólnie tworzą wielką społeczność Osiedla Studenckiego.

 

Oferta akademika:

 

Medyk jest budynkiem 4-piętrowym wyposażonym w windę oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych. Na parterze, piętrze II i III są samodzielne (tzn. nie w tzw. segmentach) pokoje jedno- oraz dwuosobowe z dostępem do Internetu przez stałe łącze, a piętro I zajmowane jest przez Katedry UMP. Wszystkie pokoje są w pełni wyposażone: łazienka z prysznicem i WC, łóżko, duże biurko, 2 dwudrzwiowe szafy, szafki na książki, wiszące półki, lodówka oraz telefon (możliwość wybierania numerów poza miasto po opłaceniu dodatkowej kaucji). Student zakwaterowujący się w Domu Studenckim może nieodpłatnie wypożyczyć dodatkowe wyposażenie, w skład którego wchodzą: pościel, koc, poduszka, kołdra, lampka na biurko oraz kabel do Internetu. Pokoje są regularnie odnawiane w wakacje.

Każde piętro posiada:

 • kuchnię z kuchenkami elektrycznymi wyposażonymi też w piekarnik, kuchenkami mikrofalowymi i zlewozmywakami;
 • własną salę do nauki ze stolikami, krzesłami, kanapami, miejscem przeznaczonym na wymianę książek (ponadto takie miejsce znajduje się również przy wejściu do akademika) i tablicą suchościeralną wraz z mazakami.

Atmosferę nauki ułatwia fakt, że sale te są przeszklone, co w pogodny dzień umożliwia widok na kampus uczelni. Sala do nauki jest ogólnodostępna.

Ponadto nieodpłatnie w akademiku można korzystać z pralni z suszarnią. Na pranie obowiązują zapisy poprzez formularz udostępniony internetowo przez Radę Mieszkańców tego Domu Studenckiego.

Przy wejściu na parterze znajdują się tablice ogłoszeń, na których ważne informacje zamieszcza Administracja Domu Studenckiego, Rada Mieszkańców, Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego oraz Organizacje Studenckie.

Z uwagi na niedużą ilość mieszkańców akademik ten jest miejscem wyjątkowo kameralnym. Ponieważ większość lokatorów DS Medyk to studenci anglojęzyczni, możliwa jest ciekawa integracja studentów polskojęzycznych ze studentami English division pochodzącymi z całego świata.

 

Ceny (stan z roku akademickiego 2023/2024):

 

-1 miejsce w pokoju dwuosobowym: 660 zł

-cały pokój jedno- lub dwuosobowy: 1320 zł

 

Wszystkie ważne informacje odnajdziecie na grupie mieszkańców: https://www.facebook.com/groups/247513716121107

 


 

DS Karolek

Okolica:

Nowoczesny, 7 piętrowy budynek usytuowany przy ulicy Rokietnickiej, w samym sercu kampusu UMP. 

Dzięki swojej lokalizacji zaraz za budynkiem Centrum Symulacji Medycznej oraz DS Eskulap odgraniczony jest częściowo od ruchliwej ul. Przybyszewskiego, pozostając jednak w pobliżu najważniejszych dla studenta miejsc:

24 godzinna Żappka - 80 m

Eurospar i Rossmann - 150 m

Biedronka - 400 m

Przystanek autobusowy Polna Szpital - 450 m

Najbliższy przystanek tramwajowy - 500 m.

W bezpośredniej okolicy są również lokale gastronomiczne. Na parterze Karolka działa stołówka „Campus Bistro”, a w 10 minut możemy dotrzeć na Jeżyce - poznańską dzielnicę pełną doskonałych restauracji i kawiarnii.

Mieszkanie na terenie kampusu gwarantuje, że na pierwszych latach większość zajęć będzie odbywała się w niedużej odległości od nas.

 

Oferta akademika:

 

Większość pokoi w DS Karolek jest oferowana w konfiguracji jednoosobowej, co w połączeniu z wysokim standardem, sprawia wrażenie mieszkania we własnej kawalerce. Wszystkie pokoje są nowocześnie umeblowane i zaprojektowane z myślą o zaspokojeniu wszystkich potrzeb studenta.

Na trochę powyżej 20 m2 znajdziemy własną łazienkę z prysznicem, aneks kuchenny z lodówką, dwa przestronne biurka z uzupełniającymi szafkami na kółkach, fotel, trzy szafy, wiszący nad łóżkiem solidny regał oraz dwa duże okna rozświetlające pokój. Jako mieszkańcy dostajemy dostęp do darmowego internetu.

Każde z pięter posiada w pełni wyposażoną kuchnię, z elektrycznymi płytami kuchennymi, mikrofalą, piekarnikiem, zlewami i licznymi wspólnymi szafkami z miejscem do własnego zagospodarowania. Obecna jest również przestrzeń jadalniana.

W budynku na poziomie -1 znajduje się pralnia oraz suszarnia z zamykanymi na klucz boxami. Na parterze znajdziemy stół pingpongowy i kanapy, a piętro wyżej salę z rzutnikiem, gdzie odbywają się różne eventy. Mieszkając w Karolku mamy możliwość nawiązywania znajomości ze studentami English Division stanowiącymi znaczną część populacji mieszkańców.

W budynku znajdują się również dwa pokoje nauki, drukarka połączona z systemem Documaster, a przed wejściem znajduje się parking rowerowy.

 

Dodatkowe opłaty:

 

W przeciwieństwie do innych domów studenckich w Karolku opłata za media (prąd, woda ciepła i zimna) jest naliczana indywidualnie, wedle zużycia. Nie powinny jednak one wynieść więcej niż 150 zł.

Jednorazowe użycie pralki wymaga zakupu żetonu o wartości 5 zł.

 

Ceny:

 

 • 1360 zł miejsce w pokoju jednoosobowym

 • 780 zł miejsce w pokoju dwuosobowym

 

Link do grupy mieszkańców: https://www.facebook.com/groups/pumsdormkarolek

Strona Centrum Obsługi Domów Studenckich: http://cods.ump.edu.pl/karolek

 


 

DS Aspirynka

Okolica:

Dom Studencki Aspirynka znajduje się orzy ul. Rokietnickiej 6 w Poznaniu, w centrum Kampusu Rokietnicka UMP, w dzielnicy Grunwald. Znajduje się on bezpośrednio obok DS Medyk.

W jego bliskiej okolicy znajdują się dobrze zaopatrzone sklepy (np. Spar, Rossmann, Biedronka), Centrum Sportu „Arena” i punkty gastronomiczne z pysznymi daniami na studencką kieszeń dla żyjących w pośpiechu, m.in. Campus Bistro na parterze DS Karolek czy Piccolo.

W kilka minut pieszo dotrzesz do Centrum Biologii Medycznej (CBM), Centrum Symulacji Medycznych (CSM)/Collegium Wrzoska, Biblioteki Głównej UMP (bardzo ważnego miejsca nauki przed kolokwiami i egzaminami studentów lekarskiego) J w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym, Collegium Stomatologicum, Szpitala Ginekologicznego na ul. Polnej, Studium Języków Obcych (SJO), jak również Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, a nie więcej niż 15 minut do Collegium Anatomicum (główne miejsce zajęć na 1. roku) oraz Szpitala Klinicznego UMP na ul. Przybyszewskiego. Dla zmęczonych lub preferujących komunikację miejską w pobliżu znajdują się przystanki autobusowy (Polna. Szpital) oraz tramwajowe (Bukowska, Rondo Nowaka-Jeziorańskiego), z których dojedziecie, gdzie chcecie.

Korzystne usytuowanie – 2 km od Dworców PKP i PKS oraz łatwy dojazd do Portu Lotniczego „Ławica”. W pobliżu znajdują się też inne domy studenckie: Eskulap, Aspirynka i Karolek, które wspólnie tworzą wielką społeczność Osiedla Studenckiego.

Ceny:

 • 1360 zł miejsce w całym pokoju dwuosobowym

 • 680 zł miejsce w pokoju dwuosobowym

Oferta akademika:

W DS Aspirynka znajduje się 85 pokoi studenckich. Budynek składa się z 5 kondygnacji, a na każdej z nich znajduje się kuchnia, sala TV, pralnia (pralko-suszarki, suszarki). Na parterze znajduje się dodatkowo sala konferencyjna - pokój nauki.

Wyposażenie pokoju:

 • łóżko
 • biurko
 • szafy na ubrania
 • szafki na książki
 • wiszące półki 
 • lodówka
 • łącze internetowe
 • łącze TV

Wnioski składa się poprzez zakładkę Wnioski/Podania na platformie ASIA w systemie WiSUS (więcej w zakładce WiSUS - co to jest i jak z niego korzystać?). Rekrutacja przebiega do drugiej połowy sierpnia.

Opis procedury ubiegania się o miejsce w DS: https://cods.ump.edu.pl/informacje-ogolne

Własne mieszkanie/ pokój

 

Wiadomo, że ceny i warunki rynku mieszkaniowego stale się zmieniają, więc nie jesteśmy w stanie podać Wam bardzo szczegółowych informacji.

Polecamy znaleźć grupy na Facebooku, w których ludzie dodają swoje oferty wynajmu mieszkań.

 

Lokalizacja:

Polecamy szukać mieszkań  w dzielnicach: Jeżyce, Grunwald, Łazarz, Wilda, Górczyn, Ogrody, Junikowo ze względu na korzystną lokalizację (ze szczególnym naciskiem na pierwsze trzy). Mieszkania w pobliżu Starego Rynku czy Małych Garbar również znajdują się niedaleko uczelni, jednak mogą oferować wyższe ceny niż te znajdujące się w poprzednio wymienionych dzielnicach. Dzielnice takie jak Żegrze, Podolany, Strzeszyn, Smochowice, Malta, Rataje, Winogrady, Plewiska, Chartowo, Naramowice czy Piątkowo znajdują się w sporej odległości od centrum, dlatego mieszkanie w nich należy porządnie rozpatrzyć, przede wszystkim pod kątem transportu (dla przykładu: Piątkowo znajduje się w dużej odległości od uczelni, ale ze względu na przystanek PST dojazd jest szybki i bezproblemowy).

 

Cena:

Koszt wynajęcia pokoju jednoosobowego w mieszkaniu waha się zwykle pomiędzy 700 a 1000 zł plus media, w zależności od lokalizacji, standardu, liczby lokatorów. Za miejsce w pokoju dwuosobowym zwykle zapłacimy od 450 do 600 zł plus media. Przy wynajmie kawalerki musimy liczyć się z kosztami wynoszącymi ponad 1200 zł plus media. 

 

Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu mieszkania/podpisywaniu umowy:

- czy w cenę wynajmu wliczone są media
- czy ogrzewanie w budynku jest miejskie czy gazowe (przy gazowym zimą rachunki moga być wyższe)
- ile ludzi docelowo ma wynajmować pokoje w mieszkaniu (częstą praktyką są duże mieszkania, w których mieszka nawet po 8 osób - warto zaznaczyć, że w takich warunkach może być problem z dogadaniem się z współlokatorami (imprezy, goście) albo choćby z łazienką (jedna łazienka na osiem osób o siódmej rano może być wielkim polem bitwy), a codzienny stres o spokój w mieszkaniu czy pośpiech na zajęcia jest czymś raczej niewskazanym)
- jaki standard mają pokoje, kuchnia, łazienka
- odległość od przystanków komunikacji publicznej
- odległość od sklepów
- dla zmotoryzowanych: czy jest miejsce do parkowania


Pamiętaj, że im szybiej zabierzesz się za szukanie miejsca zamieszkania, tym większe szanse, że znajdziesz coś ładnego, w dobrej lokalizacji i, przede wszystkim, niskiej cenie!


 

Kontakt z nami


Do
góry