O IFMSA słów kilka

 

Jak każdy student kierunku lekarskiego i pokrewnych kierunków dziedzin medycznych możesz zacząć działać
w IFMSA-Poland.

Akcje przeprowadzane w całej Polsce dadzą ci nie tylko satysfakcję ze zrobienia czegoś dobrego, lecz także możliwość wyjazdu za granicę na praktyki lub wymianę naukową.

 

Jako członek IFMSA możesz zaangażować się w akcje przeprowadzane w ramach jednego z sześciu programów stałych:

 

Program Stały ds. Zdrowia Publicznego - SCOPH 

 

  • ​​Jedną z głównych akcji tego programu jest „Zdrowie pod Kotrolą”. Jest to wydarzenie odbywające się w konkretnym terminie wiosną i jesienią, na którym studenci wykonują pomiary cukru i ciśnienia, udzielają porad dotyczących zdrowego stylu życia oraz pierwszej pomocy
    a także rejestrują potencjalnych dawców szpiku.
  • Inna akcja, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodszej społeczności to „Szpital Pluszowego Misia”. Jej głównym celem jest zmniejszenie strachu wśród dzieci w wieku przedszkolnym przed personelem służby zdrowia oraz zabiegami medycznymi. Jest ona przeprowadzana w formie zabawy – studenci pomagają dzieciom zdiagnozować oraz wyleczyć ich misie.

 

Program Stały ds. Praktyk Wakacyjnych - SCOPE

 

​Program Stały ds. Wymiany Naukowej - SCORE

 

Program Stały ds. Edukacji Naukowej - SCOME

 

  • ​​Podstawowym celem tego programu jest dążenie do jak najlepszego przygotowania studentów do przyszłego zawodu i pomoc w rozwijaniu ich zainteresowań poprzez organizację wszelkich praktycznych warsztatów, kursów i prelekcji w dziedzinie medycyny np. kursu szycia chirurgicznego.

Program Stały ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS - SCORA

 

  • ​​SCORA skupia się na problemach, które dawniej należały do tematów tabu, na szerzeniu świadomości w społeczeństwie o chorobach przenoszonych drogą płciową oraz akcjach promujących zdrowe zachowanie seksualne.
  • Akcje należące do tego projektu stawiają na profilaktykę i konieczność samobadania. Są to między innymi projekt Think Pink, czyli całoroczna akcja skupiająca się na nowotworach złośliwych narządów kobiecych oraz jej męski odpowiednik- Movember, który ma na celu zwracać uwagę młodych ludzi na konieczność samobadania jąder w profilaktyce nowotworów jądra. Bardzo ważna jest również edukacja rówieśnicza (Peer Education) dedykowana dla młodzieży licealnej. Na 45-minutowych lekacjach poszerzana jest świadomości o HIV/AIDS, czy poruszane są tematy takie jak Pierwsza Wizyta u Ginekologa oraz Męskie Sprawy

Program Stały ds. Praw Człowieka i Pokoju - SCORP

 

  • Obecnie w Oddziale-Kandydacie Zielona Góra działają trzy akcje w ramach programu: Czytamy Pomagamy, Marzycielska Poczta, Leczyć bez uprzedzeń. ​
  • Czytamy Pomagamy polega na czytaniu bajek oraz organizowaniu zabaw dla pacjentów szpitalnych oddziałów dziecięcych. Pierwsza taka akcja odbyła się 11 kwietnia w Wojewódzkim Szpitalu Klinicznym w Zielonej Górze w Klinicznym Oddziale Pediatrii.
  • Celem Marzycielskiej Poczty jest uszczęśliwianie przewlekle chorych dzieci leżących w szpitalu. Polega ona na robieniu i wysyłaniu kartek pocztowych. Nawiązaliśmy ostatnio kontakt z Publiczną Szkołą Podstawową nr 7 w Zielonej Górze, która zgodziła się na przeprowadzenie przez nas takiej akcji.
  • Leczyć bez uprzedzeń to warsztaty mające na celu polepszenie podejścia przyszłych lekarzy do pacjentów narażonych na różnego rodzaju uprzedzenia. Na każde spotkanie zapraszany jest specjalista w danej dziedzinie bądź osoba zagrożona uprzedzeniami.
  • W dalszej perspektywie planowane są kolejne akcje, jak np. Pora Seniora polegająca na szeroko pojętej aktywizacji seniorów. W ramach SCORP organizowane są również charytatywne zbiórki pieniędzy czy innych dóbr materialnych.

 

Kontakt z nami


Do
góry