Udało Ci się dostać na wymarzoną medycynę? To, czy Twoje nazwisko na pewno znajduje się na liście przyjętych kandydatów zdążyłeś sprawdzić już trzy razy, potem dowiozłeś wszystkie wymagane dokumenty na uniwersytet, a miła Pani z rekrutacji oznajmiła, że należysz do studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego? Znalazłeś nawet pokój, w którym od tej pory będziesz godzinami zgłębiał tajniki ludzkiego ciała?
No, to teraz czas na podręczniki.
Domyślamy się, że pewnie jest Ci trudno odnaleźć się wśród nieznanych dotąd nazwisk autorów i zastanawiasz się, które z pozycji o obiecujących tytułach i nieco przerażających gabarytach rzeczywiście będą Ci potrzebne.
Chętnie Ci pomożemy!
Wykaz podręczników wartych zakupienia lub pozyskania w inny legalny sposób (odsyłamy do zakładki papier vs Ipad) znajduje się w zakładce "przedmioty" razem z opisem sposobu prowadzenia zajęć i sprawdzania Waszej wiedzy i wszystkimi niezbędnymi informacjami o wszystkich przedmiotach, z którymi doskonale się zapoznacie już za kilka miesięcy.
Anatomia
Na zajęciach z tego przedmiotu korzystamy ze słynnej "zielonej książeczki" - Anatomia Człowieka autorstwa Witolda Woźniaka. której okładka na przestrzeni ostatnich kilku lat przeszła lekki 'glow up' :D Teraz króluje w nieco większym wydaniu, z czerwono - szarą okładką. Nieco bardziej kolorowo zrobiło się także w jej wnętrzu :) Od razu lepiej uczyć się widząc kolorowe wstawki, nie sam czarno - biały tekst... Nieprawdaż? :)
Dość sporym zainteresowaniem wśród studentów cieszą się także Skawiny, któych autorem jest Andrzej Skawina. Czym zatem są te książki o tejemniczej nazwie? To bardzo cienkie pozycje naukowe, w których spisane jest wszystko "krótko, zwięźle i na temat" :) Podzielone są one tematycznie, według przerabianych partii ciała. Nie zajmą dużo miejsca w torbie, a potrzebną informację pozwolą Ci znaleźć w szybszym czasie.
Studenta medycyny w pociągu, autobusie rozpoznasz także dzięki drugiej zielonej książce. Panie i panowie, przyszedł czas na Memorixa. Pozwoli Ci on uporządkować swoją wiedzę przed kolosem, bądź zajęciami. Oprócz tekstu, zawiera wiele przydatnych obrazków, schematów - więc w minimalnym stopniu, gdy zapomnisz atlasu, a potrzebujesz coś znaleźć, być może w Memorixie znajdziesz odpowiedz na poszukiwane i nurtujące pytanie :)
Aha! Student medycyny bez atlasu to jak żołnierz bez karabinu :) Zarówno atlasy Sobotty jak i Nettera cieszą się największym zainteresowaniem i największą popularnością. Najlepiej zaopatrzeć się w atlas polsko- łaciński, lecz podstawy warto znać także po angielsku :)
Nie zapomnijcie także o białym fartuchu na ćwiczenia. Nie musi być on stricte anatomiczny, wiązany od tyłu. Wystarczy klasyczny, laboratoryjny. Czepek i zmienne obuwie nie są u nas na uczelni wymagane :) Zachęcamy Was jednak dodatkowo do zakupienia skalpeli, pęset chirurgicznych. Nie znacie dnia, ani godziny kiedy przyjdzie Wam je użyć po raz pierwszy :)
Histologia
Świętą histologiczną księgą jest Histologia prof. Zabla. Najlepiej posiadać ją w najnowszym wydaniu, gdyż jedno zdanie, którego nie ma w starszej części może zaważyć czasem i nad całą wejściówką ;) Tu obowiązkowo, bez 2 zdań książkę radzimy posiadać w oryginale, a nie kserokopii. Zdarza się także korzystać nam z Kompendium Histologii - Tadeusza Cichockiego. A jeśli nie starczy Ci czasu by przyswoić cały materiał z najobszerniejszych działów z podręcznika, to znajdą się także i skrypty wykonane przez starsze roczniki na podstawie obu książek. Niejednokrotnie uratowały studenta medycyny I-go roku przed "0" z wejściówki :)
Niezbędnikiem ćwiczeń z histologii każdego pierwszaka jest również gładki zeszyt i zestaw kredek. Choć najczęściej używana będzie kredka różowa i fioletowa, to zdarzy się również użycie niebieskiej, bądź innego koloru :) Skąd taka różnorodność? Sami zobaczycie!
Biochemia
Jak sama nazwa przedmiotu sugerować może -tu zdecydowanie króluje Biochemia Harpera. Przez jednych podręcznik znienawidzony, przez innych lubiany :) Do której drużyny dołączysz? Przekonasz się już w trakcie przygotowań do 1 wejściówki :) Tą pozycję także zalecamy posiadać w najnowszym wydaniu, lecz nie zauważono ogromnych róznic w materiale, które by ważyły nad oceną z wejściówki, czy kolosa.
Tu na laboratoria obowiązkowo fartuch :) Może być ten sam, który używacie na anatomii - nie zapomnijcie go tylko przeprać raz na jakiś czas... zapach formaliny potrafi być drażniący :)
Cytofizjologia
Bez podręcznika Seminaria z Cytofizjologii autorstwa prof. Zabla - ani rusz! Choć niektórzy studenci, twierdzą, że się da i radzą sobie bez. Jednak jak to mówią- przezorny, ubezpieczony :) To z nim nie będziesz się rozstawać przed wejściówkami, gdyż każda przeczytana informacja i każdy zdobyty punkt będą na wagę złota. Tu również zdania co do lubienia są podzielone. Dlaczego? Przekonasz się już w 2 semestrze :D
Na pozostałych przedmiotach takich jak Biofizyka, Parazytologia, Etyka, Biologia Molekularna zdecydowanie wystarczają skrypty i materiały przygotowywane przez prowadzących m.in w formie prezentacji, które wykonywane są bardzo dokładnie :) Mamy nadzieję, że krótka, lecz dokładna lista pomoże Wam w przygotowaniu wyprawki pierwszaka! Do zobaczenia na UZ już 1 października :D