Informacje o przedmiocie


Rok studiów 1 i 2
Liczba ECTS 2
Sposób zaliczenia Zaliczenie na ocenę

Gdzie?


Wykłady prowadzone są w Sali Różyckiego (Sali Czarnej), a w czasach pandemii online.

 


Jak wyglądają zajęcia?


Liczba godzin: 20                                                                                                                                                               


Podczas wykładów poznacie podstawy związane z wybranymi aspektami metodologii badań naukowych, gatunkami tekstów naukowych oraz biostatystyką.

Na seminariach przede wszystkim nauczycie się podstaw medycyny opartej na faktach oraz korzystania z baz medycznych (dowiecie się m.in. gdzie szukać źródeł przy pisaniu pracy naukowej, jakie bazy danych są dostępne dla studentów oraz jak stworzyć bibliografię). Otrzymacie zadania do rozwiązania na komputerze. Zazwyczaj dotyczą one wyszukania pozycji piśmiennictwa w katalogu, artykułów w bazach danych lub przygotowania bibliografii.


Jak sprawdzana jest wiedza?


Zaliczeniem na I roku jest test z pytaniami jednokrotnego wyboru, musicie uzyskać z niego minimum 60%.

Ostatecznie przedmiot zakończycie na II roku, pisząc w grupach (ok.4 osobowych) pracę przeglądową, na temat, który zaproponuje Wam Wasz opiekun. Większość będziecie opracowywać poza zajęciami, a następnie odsyłać do sprawdzenia opiekunowi. Możecie korzystać z wszystkich dostępnych źródeł i pomocy naukowych, ale nie wolno Wam popełnić plagiatu.


Materiały i książki


Prowadzący korzystają ze swoich prezentacji, więc książki są tutaj zbędne. Materiały na stronie biblioteki w zakładce „Bazy danych” przydają się do szukania artykułów, na podstawie których piszecie pracę przeglądową. Najlepsze są artykuły, które mają nieograniczony dostęp tzw. Open Access i możecie je czytać w całości. Polecamy: Clinical Key, BioMed Central i PubMed. Do tworzenia bibliografii bardzo przydaje się Lekarski Poradnik Językowy, który znajdziecie na stronie Biblioteki w zakładce „Dla studenta”.

 


Porady


Mimo że przedmiot na I roku jest dopiero ‘wprowadzeniem’, warto opanować te podstawy, aby na II roku wiedzieć już co nieco o tym jak zabrać się do napisania pracy przeglądowej. Ponadto wiedza ta jest przydatna dla nas samych – ułatwia znalezienie rzetelnych źródeł informacji. Co do pisania pracy:

1. Bibliografię, przypisy, formatowanie tekstu róbcie zupełnie na końcu, aż cały tekst pracy będzie gotowy.

2. Nie cytujcie! Używajcie synonimów i piszcie własnymi słowami.

3. Pamiętajcie, że streszczenie jest najważniejszą częścią pracy, więc powinno być krótkie i treściwe.

4. Nie piszcie z głowy. Opierajcie się na wiarygodnych źródłach.

5. Czasami wystarczy przeczytać tylko streszczenie, nie trzeba brnąć przez całą pracę naukową.


Kontakt z nami


Do
góry