Informacje o przedmiocie


Rok studiów 1
Liczba ECTS 4
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Katedra i Zakład Biofizyki znajdują się w Collegium Chemicum przy ul. Grunwaldzkiej 6. Wchodzimy głównym wejściem i po pokonaniu schodów na 1 piętro idziemy cały czas prosto, aż do końca korytarza. Skręcamy w lewo i przechodzimy przez drzwi prowadzące do Katedry.

W dotarciu na zajęcia pomoże Ci filmik naszego autorstwa:

https://www.facebook.com/peersupportpoznan/videos/238035121556483

 


Jak wyglądają zajęcia?


Liczba godzin: 55                                                                                                                                                        

Samodzielna praca studenta: 49 godzin


Ćwiczenia:

Należy zaopatrzyć się w linijkę, kalkulator naukowy i wydrukowany ze strony katedry protokół, który trzeba oddać pod koniec zajęć. (Strona katedry: http://biofizyka.ump.edu.pl/)

Każde ćwiczenia zaczynają się od wejściówki sprawdzającej znajomość teoretyczną tematu, którym będziecie się zajmować danego dnia na zajęciach. Wejściówka jest w formie pisemnej i obejmuje 6 pytań, za które można dostać maksymalnie 6 punktów. Są to pytania zamknięte jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, zadania otwarte i obliczeniowe.

W trakcie zajęć jesteście podzieleni, zazwyczaj w pary i musicie wykonać jedno z kilku ćwiczeń przewidzianych w sylabusie (np.: podczas gdy jedna para robi ćwiczenie 1, para obok robi ćwiczenie 2). Na początku asystent wyjaśnia, jak wykonać ćwiczenia i często krótko streszcza materiał, z którego musicie być przygotowani. Później przechodzicie do pracy w waszych grupach -  wykonujecie doświadczenia, tworzycie wykresy w Excelu i uzupełniacie protokół (wpisujecie wyniki, wykonujecie obliczenia i piszecie wnioski). Protokół jest później oceniany i można za niego zdobyć maksymalnie 4 punkty, dlatego warto go starannie uzupełnić i upewnić się, że dobrze wykonaliście wszystkie obliczenia, odpowiednio je zaokrągliliście, zrobiliście poprawny wykres w Excelu i macie dobrze sformułowane wnioski. Sprawdźcie czy wszędzie wpisaliście odpowiednie jednostki - niektórzy asystenci ucinają za to punkty!

 

Seminaria:                

W ramach przedmiotu przewidziane jest 5 seminariów w formie e-learningu. Na platformę sOLAT udostępniane są materiały seminaryjne z danego materiału, które, aby zaliczyć trzeba w całości obejrzeć i rozwiązać wszystkie pytania kontrolne w niech zawarte. Każde seminarium dostępne jest przez 7 dni. Po tym okresie cały rok pisze tzw. “wyjściówkę”, czyli test zaliczeniowy na platformie sOLAT składający się z 10 pytań.

 

Wykłady:

W ramach przedmiotu przewidziane jest 7 wykładów, które trwają po półtorej godziny. Materiał z nich obowiązuje do egzaminu. Wszystkie wykłady obecnie są przeprowadzane online na platformie Teams. 


Jak sprawdzana jest wiedza?


Trzeba uzyskać co najmniej 60% sumy punktów z seminariów i ćwiczeń.

Dla studentów, którzy uzyskają więcej niż 70 lub 80% przewidziany jest bonus w postaci 10 lub 15% punktów dodawanych do części biofizycznej egzaminu. Jeżeli nie uzyskacie 60% punktów, musicie napisać wyjście.


Materiały i książki


  • P. Piskunowicz i M. Tuliszka, „Wybrane ćwiczenia laboratoryjne z biofizyki” 
  • wybrane rozdziały z F. Jaroszyk, „Biofizyka – podręcznik dla studentów” 

Porady


Zawsze warto być przygotowanym na zajęcia z biofizyki, co ułatwi sprawne wykonanie ćwiczeń, wypełnienie protokołu i napisanie wejściówki. Na początku roku będziecie musieli napisać test z fizyki sprawdzający Waszą wiedzę po liceum, ale nie stresujcie się! Uzyskanie więcej niż 60% oznacza, że dostajecie 2 dodatkowe punkty do zaliczenia roku. Jeśli jednak podwinie Wam się noga i nie osiągniecie wymaganego progu - nie ma żadnych konsekwencji! Możecie więc tylko zyskać. :))


Kontakt z nami


Do
góry