Informacje o przedmiocie
Rok studiów | 1 |
---|---|
Liczba ECTS | 11 |
Sposób zaliczenia | Egzamin |
Gdzie?
W Collegium Anatomicum (ul. Święcickiego 6), Katedra i Zakład Histologii i Embriologii, po wejściu do budynku należy kierować się w lewo.
W dotarciu na zajęcia pomoże Ci filmik naszego autorstwa:
https://www.facebook.com/peersupportpoznan/videos/219911646641276
Jak wyglądają zajęcia?
Zajęcia w czasie pandemii-
Zajęcia obejmują ćwiczenia i wykłady. Cwiczenia w dobie pandemii odbywają się na platformie Teams i każde poprzedzone są prelekcją i omówieniem preparatów przeznaczonych na dane zajęcia. Po prelekcji samodzielnie uzupełniamy protokół z zajęć, opisując oznaczone struktury i wypełniając tabelki informacjami, których nauczyliśmy się przed zajęciami. Po uzupełnieniu protokołów, aystenci sprawdzają nasze prace i ewentualnie wprowadzają poprawki. Część asystentów wyrywkowo sprawdza przygotowanie studentów do zajęć
Zajęcia przed pandemią-
Zajęcia odbywają się przez 2 semestry, raz w tygodniu po 2h 15min. Każde zajęcia rozpoczynają się krótkim wprowadzeniem (prezentacją jednego z asystentów) dot. tematu omawianego na zajęciach. Po wprowadzeniu pisana jest wejściówka. Według spisu dostarczonego przez asystentów (zazwyczaj jest wyświetlony na tablicach), studenci rysują preparaty, kopiując ich zdjęcia z komputerów. Niektórzy asystenci są bardziej pomocni, inni mniej, warto porównać preparat ze zdjęciem w podręczniku Zabla. Pod koniec zajęć asystenci sprawdzają nasze rysunki, poprawiają błędy (jeśli jakieś popełniliśmy) i podpisują w zeszytach obecność na zajęciach.
Jak sprawdzana jest wiedza?
Przedmiot kończą dwa egzaminy: teoretyczny i praktyczny. Oprócz tego należy napisać 4 kolokwia z wiedzy teoretycznej oraz test sprawdzający na każdych zajęciach (wejściówka). Aby zostać dopuszczonym do egzaminu teoretycznego, należy zdać egzamin praktyczny na min. 12pkt oraz z ćwiczeń i kolokwiów uzyskać min. 38 pkt w pierwszym semestrze oraz min. 49 pkt w drugim semestrze. Punkty uzyskujemy:
- na ćwiczeniach 0-2pkt/każde
- na semianariach 0-2pkt/każde
- 4 testy po 50 pytań, na każdym teście można uzyskać maksymalnie 25pkt
Wejściówki raczej nie należą do trudnych pod warunkiem, że wcześniej przeczytało się dany temat w podręczniku oraz słuchało się wprowadzenia.
Gdy nie uda się uzbierać punktów, ma się prawo przystąpić do dwóch sprawdzianów zaliczeniowych z całości materiału na koniec każdego semestru, tzw. „wyjście”. Pytania nie są trudne i każdemu udaje się “dobić” punkty do wymaganego progu.
Materiały i książki
Niezbędnikiem jest absolutnie „Histologia” M. Zabla, jest to przewodnik wiodący na uczelni. Można go nabyć w ksero, ale koniecznie kolorowym! Warto też zwrócić uwagę na sprzedawaną wersję.
Oprócz podręcznika Zabla, warto jest zakupić „Kompendium Histologii” T. Cichockiego. Jest to książka czarno-biała, przydaje się do nauki do kolokwiów.
Na zajęcia stacjonarne należy zaopatrzyć się w gładki zeszyt, min. 60 kartkowy oraz kredki (szczególnie przyda się dużo odcieni różu, fioletu, trochę niebieskiego, granatu i żółtego).
W księgarniach dostępny jest też „gotowy” zeszyt do histologii, w którym są już schematy rysunków i uwagi, na co zwrócić uwagę przy rysowaniu. Nie jest on wymagany.
Przed egzaminem praktycznym zdecydowanie warto korzystać z "histo channel" naszej uczelni. Wielu osobom to bardzo pomogło. (link: https://www.youtube.com/channel/UCTzePU7PgPLQ1pByXzhtZnQ)
Porady
Z histologią różnie bywa, może sprawić problem na pierwszym roku, dlatego warto uczyć się systematycznie na każde zajęcia. Im więcej punktów uzbierasz z kolokwiów, tym łatwiej będzie zdać egzamin. Warto zwrócić uwagę na wykłady, na kolokwiach czasami pojawiają się pytania z ich treści. Jeżeli wasze zajęcia będą odbywały się stacjonarnie, trzeba będzie zakupić kredki, szczególnie różowe i fioletowe. Nie myślcie, że jedna różowa i jedna fioletowa wystarczą! Należy ich mieć jak najwięcej, żeby potem móc rozróżnić na narysowanym preparacie, co jest "bardziej różowe", "mniej różowe", "fioletowe w stronę niebieskiego" czy może "fioletowe, ale wchodzące w czerwień". Polecam kupić kredki osobno (w przypadku kredek artystycznych jest taka możliwość) - wtedy kupuje się dokładnie te, które się przydadzą. Jest to jednak średnio ekonomiczna wersja, bo jednak tanie kredki rzadko są sprzedawane pojedynczo. W tej sytuacji można kupić zestaw kredek w pożądanych przez nas odcieniach (róż, fiolet, niebieski) firmy, która oferuje "księżniczkowe" kredki dla dziewczynek. Takie zestawy są w internecie, rzeczywiście przeważają w nich podane kolory, a ich cena nie jest powalająca. ;)