Jeśli zastanawiasz się nad wynajmem mieszkania lub pokoju to mamy dla Ciebie kilka rad. W sieci jest mnóstwo portali, grup na facebook’u, na których swobodnie znajdziesz interesujące Cię ogłoszenia. Pierwszą kwestią jest decyzja, czego chcesz szukać – mieszkania z ekipą znajomych, kawalerki, pojedynczego pokoju w mieszkaniu z innymi ludźmi, a może miejsca w ,,dwójce” czy akademiku? Kiedy już przemyślisz tę kwestię - a wpływ powinny na nią mieć finanse i Twój charakter- możesz szukać idealnego lokum!

  • Gdzie?

Im bliżej centrum, a tym samym naszych wydziałowych budynków, tym bywa drożej – prosta kalkulacja. Popularne dzielnice wśród naszych studentów to Grzegórzki, Dąbie, Kazimierz czy oddalony od centrum, ale bliski akademikom, Prokocim. Ważną kwestią jest bezpieczeństwo i dobrze podpytać starszych znajomych o przyjazne okolice na mapie Krakowa. Warto polecić także oddalony o około 20 minut tramwajem Ruczaj - tu znajdziecie Kampus UJ, a co za tym idzie, studentów pozamedycznych kierunków Uniwersytetu.
Jeżeli mieszkanie w centrum nie wchodzi w grę, warto szukać miejsc dobrze skomunikowanych, z których bezprzesiadkowo dojedziesz na uczelnię, a połączenia są częste i w odpowiednich godzinach.

  • Za ile?

Cena ,,jedynki” to, w zależności od lokalizacji, 600-1100 zł, przyzwoite miejsce w dwójce to cena około 400-700 zł. Kawalerka to średnio 1200-1700 zł na miesiąc, kilkupokojowe mieszkanie to od 1500 zł w górę w zależności od lokalizacji, metrażu i standardu.

Koniec wakacji to czas, kiedy wszyscy szukają mieszkań lub współlokatorów. Z jednej strony ułatwia nam to sprawę, z drugiej – warto zachować czujność i nie dać nabrać się na nadprogramowe koszty czy wygórowane ceny.

  • Z kim?

Wiadomym jest, że wynajmowanie kawalerki w pojedynkę jest droższe od dzielenia mieszkania, tak jak pokój dwuosobowy będzie tańszy niż jedynka. Jednak przy decyzji, z iloma osobami chcesz mieszkać, warto zauważyć także inne aspekty.

- To świetnie, jeśli masz znajomego gotowego z Tobą zamieszkać. A może nawet grupę znajomych? Jednak pamiętaj, że na pierwszym roku medycyny będziesz mieć zdecydowanie mniej czasu na wspólne rozrywki. Dobrze, żeby Twoi potencjalni współlokatorzy byli tego świadomi.
- Z drugiej strony nikt Cię tak nie zrozumie, jak inny wymęczony nauką student. Łatwiej przejść przez kryzysowe momenty, mając komu o tym opowiedzieć np. czekając na zagotowanie się wody na kolejną kawę. Zwłaszcza jeśli do tej pory nie mieszkałeś/aś sam/a. Poza tym zawsze to dodatkowa para rąk do sprzątania...
- jeśli nie znasz nikogo chętnego, a nadal chciałbyś współdzielić pokój lub mieszkanie, możesz skorzystać z ogłoszeń (np. Olx, grupy FB takie jak ta). Chociaż niektórzy mają pecha i trafia im się wyjątkowo niesympatyczny współlokator, to przy odrobinie szczęścia i rozważnym wyborze można poznać wspaniałego kompana... i sporo zaoszczędzić.
- gdyby jednak Twój współlokator(ka) był(a) zbyt sympatyczny/a, pamiętaj, że z nauką zawsze możesz się przenieść do czytelni. A najnowsze plotki wymienicie po Twoim powrocie ;)
- jeśli towarzystwo Ci niestraszne i nie chcesz przegapić okazji do zapoznania wielu ciekawych osób, rozważ mieszkanie w akademiku. Chociaż dostępne akademiki znajdują się poza ścisłym centrum, można przy nich liczyć na bliskość obiektów sportowych i miejsce do reakreacji (ach, te słynne grille...). Więcej informacji znajdziesz tutaj.
- pamiętaj, że tegoroczny wybór nie skazuje Cię na zostanie w danym miejscu do końca studiów. Wiele osób właśnie na studiach poznaje się i tworzy zgraną ekpię, która po pierwszym lub dopiero na wyższych latach decyduje się wynająć razem mieszkanie.

  • Na co zwrócić uwagę?

Sprawdź, gdzie jest najbliższy przystanek, z którego dostaniesz się na zajęcia i jak często odjeżdżają z niego interesujące Cię autobusy czy tramwaje (np. w aplikacji Jakdojade lub mobileMPK). Czas, jaki spędzisz na codziennych dojazdach, powinieć być jednym z głównych kryteriów wyboru.

Warto już na wstępie zapytać o okres wakacyjny - czy jeśli zechcesz wyjechać na ten czas z Krakowa, będziesz musiał płacić pełną kwotę za wynajem? Czy właściel będzie chciał wynajmować komuś mieszkanie pod Twoją nieobecność? A może to w Twojej gestii będzie podnajęcie komuś pokoju na ten czas? Zawsze możesz też zrezygnować z mieszkania i szukać ponownie we wrześniu.

Umowę najmu podpisuje się najczęściej na rok z minimum miesięcznym okresem wypowiedzenia. Oznacza to, że jeśli chcesz zrezygnować z mieszkania, musisz zapłacić za jeszcze jeden pełny miesiąc, tak aby właściciel miał czas znaleźć kogoś na Twoje miejsce. Zwróć uwagę, jak wyglądają te zapisy umowy w Twoim przypadku.

Czytaj dokładnie, co zawiera cena i jakie rachunki trzeba opłacać dodatkowo. Ważną kwestią, szczególnie w mieszkaniach w kamienicach jest sprawa ogrzewania. Jeśli budynek nie jest podłączony do sieci ciepła miejskiego, a ogrzewany jest zimą za pomocą piecyków gazowych czy elektrycznych, cena za opłaty w miesiącach zimowych może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.

Zapoznaj się z okolicą, zobacz czy spełnia Twoje oczekiwania – gdzie jest najbliższy sklep, apteka, siłownia, fryzjer czy park. Dopasuj swój świat do swoich potrzeb ;).

 

Kontakt z nami


Do
góry