Informacje o przedmiocie


Rok studiów 1
Liczba ECTS 13.00
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Wykłady z fizjologii odbywają się najczęściej w Katedrze Fizjologii przy ul. Grzegórzeckiej 16, a ćwiczenia i seminaria w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym UJ na ul. Św. Łazarza 16.


Jak wyglądają zajęcia?


Przedmiot jest realizowany w trybie rocznym, więc jest zdecydowanie więcej czasu na przyswojenie materiału niż na histologii.

Zajęcia mają formę wykładów, ćwiczeń i seminariów. Wykłady prowadzone są na auli Katedry Fizjologii, a ćwiczenia i seminaria w CDK-u przy ul. Św. Łazarza 16. Ćwiczenia to ok. 1,5-2h spotkania z asystentami, którzy omawiają dane zagadnienia posługując się prezentacjami multimedialnymi i czasami innymi pomocami naukowymi (w zależności od działu). Nauczycie się między innymi techniki mierzenia ciśnienia, osłuchiwania tonów serca i innych ciekawych rzeczy. W czasie ćwiczeń asystenci raczej nie pytają (choć różnie bywa) i nie robią kartkówek, które są zarezerwowane na seminaria. W czasie trwania seminariów prawie zawsze jest wspomniana kartkówka lub odpytywanie. W czasie roku akademickiego będą omawiane poszczególne działy: 

  • fizjologia ogólna,
  • fizjologia układu nerwowego,
  • fizjologia układu krwionośnego,
  • fizjologia układu oddechowego i wydalniczego,
  • fizjologia układu pokarmowego i hormonalnego.

Jak sprawdzana jest wiedza?


W ciągu całego kursu będziecie zobowiązani napisać 5 kolokwiów.

Każdy dział kończy się kolokwium zaliczeniowym w formie pisemnej. Składa się ono z 10 pytań otwartych. Czas na każde kolokwium to 50 min, co w przeliczeniu na jedno pytanie daje 5 min na zapisanie jednej strony A4.

Dla większości studentów pierwsze kolokwium było najtrudniejsze, ale nie ze względu na przerabiany materiał, a ze względu na formę zaliczenia. Pięć minut to bardzo mało czasu, który pod wpływem adrenaliny i stresu płynie zdecydowanie szybciej. Dlatego ważne jest dobre przygotowanie taktyczne, bo jak mawia jeden z asystentów: "Najważniejszy jest wywiad!". Zachęcamy do stosowania myślników, strzałek, rysunków, schematów itp. Zaoszczędzicie czasu, a sprawdzającym ułatwicie pracę, co będzie skutkowało większą ilością zdobytych punktów.

Za każde pytanie można uzyskać od 0 do 2 pkt. Czyli za jedno kolokwium można maksymalnie uzyskać 20 punktów. 

W celu uzyskania dopuszczenia do egzaminu musicie uzyskać sumarycznie ze wszystkich kolokwiów minimum 20 punktów (brzmi banalnie, ale wcale takie nie jest) i uzyskać minimum 10 punktów na ćwiczeniach i seminariach (odpowiedź ustna, kartkówki itd.). 

Egzamin ma formę taką, jak kolokwium, tylko że pytań jest dwa razy więcej, a czas na cały egzamin to 180 min. Próg zaliczenia co roku jest ustalany na podstawie wyników wszystkich studentów (krzywa Gaussa).


Materiały i książki


Rekomendowanym przez Katedrę podręcznikiem jest „Fizjologia” autorstwa S. Konturka. Spora cześć studentów korzysta jednak z „materiałów studenckich”, tj. przygotowanych przez starsze roczniki tak, aby naukę fizjologii uczynić łatwiejszą i przyjemniejszą - znajdziecie je w kserze Katedry Anatomii, a także na stronie wuzetki.pl. 


Porady


Obok anatomii to jeden z najbardziej wymagających przedmiotów. Pomimo, że egzamin jest dopiero w czerwcu, warto uczyć się systematycznie. Dobrze przygotowany materiał na kolokwia i egzamin oraz umiejętności szybkiego pisania powinny pomóc w zdaniu fizjologii już w pierwszym terminie :)

Warto także chodzić na wszystkie zajęcia, ponieważ za obecność na wszystkich ćwiczeniach można uzyskać 1 pkt, a za obecność na wszystkich seminariach aż 2 - wchodzi to do punktacji za ćwiczenia i seminaria.


Kontakt z nami


Do
góry