Informacje o przedmiocie
Rok studiów | 1 |
---|---|
Liczba ECTS | 11.00 |
Sposób zaliczenia | Egzamin |
Gdzie?
Wszystkie zajęcia z histologii odbywają się w Katedrze Histologii, przy ul. Mikołaja Kopernika 7. Część wykładów odbywa się w Sali Wykładowej Katedry Biochemii Lekarskiej, zaś część jest dostępna online na platformie Pegaz.
Jak wyglądają zajęcia?
Zajęcia z histologii prowadzone są na dwa sposoby – wykłady i ćwiczenia. Ćwiczenia odbywają się dwa razy w tygodniu; niektóre grupy miały zajęcia za każdym razem z tym samym asystentem, a niektóre z dwójką asystentów na zmianę. Podczas zajęć dostaje się zestaw preparatów z danego tematu, ogląda się je pod mikroskopem, omawia z prowadzącym, oraz – uwaga – przerysowywuje do swojego zeszytu. Tak, dobrze przeczytałeś – na zajęciach z histologii będziesz mógł wykazać się zdolnościami plastycznymi. Na początku zajęć odbywa się najczęsciej wejściówka z tematu, z którego będą ćwiczenia, którą trzeba zaliczyć. Zwykle mają one po dziesięć pytań, a poprawnie trzeba odpowiedzieć na sześć z nich. Po zajęciach asystent ogląda Twoje rysunki i zatwierdza ich poprawność swoim podpisem.
Wykłady są prowadzone przez profesora Litwina i koncentrują się na najważniejszych informacjach - stanowią pewnego rodzaju esencję z „Kompendium Histologii”, które to jest zalecanym przez katedrę podręcznikiem. Wszystkie prezentacje dostępne są na stronie katedry i stanowią podstawę, wraz z wcześniej wymienionym „Kompendium Histologii” do nauki tego przedmiotu na studiach.
Jak sprawdzana jest wiedza?
W czasie kursu histologii odbywa się jedno kolokwium, które aby zdać, trzeba napisać na co najmniej 60%. Ma ono formę testu składającego się z 80 pytań jednokrotnego wyboru.
Egzamin jest dwuczęściowy – dzieli się na część praktyczną i teoretyczną. Ta druga ma formę podobną do kolowkium, z tym że w teście egzaminacyjnym jest 100 pytań. Część praktyczna pozwala się wykazać wiedzą, którą zdobywa się na wszystkich ćwiczeniach – Waszym zadaniem będzie rozpoznawać określone preparaty pod mikroskopem oraz elektronogramy, czyli obrazy z mikroskopu elektronowego skaningowego.
Materiały i książki
Do nauki histologii najlepsze jest „Kompendium Histologii” wydawnictwa naszego Uniwersytetu oraz prezentacje dostępne na stronie Katedry. Aby przygotować się do egzaminu praktycznego warto skorzystać z tzw. „szkiełek”, dostępnych w ksero przy Katedrze Anatomii, wuzetek dostępnych na stronie wuzetki.pl, oraz repetytorium praktycznego dostępnego na stronie Katedry.
Porady
Będziesz potrzebować kredki, zwłaszcza odcienie różu i fioletu. Serio :D