Informacje o przedmiocie


Rok studiów 1
Liczba ECTS 4
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Budynek A-2 na campusie A (odszukaj na mapie).


Jak wyglądają zajęcia?


Zajęcia dzielą się na: wykłady, seminaria i laboratoria.

1. Wykłady: w okresie pandemii odbywały się zdalnie - połączenia na meet
2. Laboratoria: zajęcia w sali z probówkami, pipetami i wszystkimi odczynnikami. Najpierw na zajęciach jest krótkie wprowadzenie do tematu zajęć jak i krótkie sprawdzenie przygotowania do nich w postaci krótkiej odpytki, w której prowadzący zadaje pytania a odpowiada ten kto zna na nie odpowiedź. Następnie przechodzicie do praktyki, czyli przygotowujecie odpowiednie próbki i odczytujecie pomiary.
3. Seminaria: zajęcia w zwykłej sali lekcyjnej przeprowadzane w formie wykładu, czyli prowadzący przedstawia tematykę na zajęciach w formie prezentacji, z której następnie trzeba się przygotować na wejściówkę.


Jak sprawdzana jest wiedza?


Laboratorium: Po zakończeniu zajęc laboratoryjnych, na ostatnich zajęciach odbywa się kolokwium, który ma formę głównie zamkniętych pytań jak i (kilku, ale niewiele) otwartych. 

Seminarium: Na każdych zajęciach przed rozpoczęciem nowego tematu, odbywa się wejściówka, która ma sprawdzić waszą wiedzę z poprzedniego tematu, z której trzeba mieć 60% by zaliczyć. Następnie z nich wystawiana jest ocena z seminariów.

Wykłady: Z nich jak i z seminarów w sesji egzaminacyjnej przeprowadzony jest egzamin, który składa się z 60 ptan jenokrotnej odpowiedzi.


Materiały i książki


Podstawowa:

  1.  G. Drewa, T. Ferenc. Genetyka medyczna. wyd. Elsevier Urban & Partner,Wrocław, 2017.

  2. Bal J. Genetyka medyczna i molekularna. Wyd. Naukowe PWN Warszawa 2017.

  3. Szweykowska-Kulińska Z. Biologia molekularna. Krótkie wykłady. Wyd. Naukowe PWN Warszawa 2015. 

Dodatkowa:

  1. Brown TA. Genomy. Wyd. Naukowe PWN Warszawa 2019..
  2. Bal J. Biologia molekularna w medycynie. Elementy genetyki klinicznej (eBook), PWN, W-wa ,2013.

Jednak na zajęcia labolatoryjne jak i seminaryjne z biologii molekularnej w dużym stopniu wystarczą materiały przygotowanie przez prowadzących, czyli skryptów i prezentacji, one zawierają wiedzę potrzebną do wykorzystania na tym przedmiocie.


Porady


Aby przejść bezprobremowo przez ten przedmiot, należy się systematycznie na niego uczyć. Na szczęscie jeżeli mieliście w liceum biologię i lubiliście genetykę to na pewno spodobają Wam się zajęcia i tematu. 

Jako studentka pierwszego roku po pierwszej styczności z tym przedmiotem nie wiedziałam jakie informacje są istotne, ale zauważyłam, że ważne informacje, z których następnie jesteśmy przepytywani na wejściówkach czy też egzaminie są zaznaczone na prezentacjach grubą czcionką co ułatwia nam naukę do zajęć.


Kontakt z nami


Do
góry