Przed początkiem 1. roku można dostać książkowego zawrotu głowy patrząc na ilość przedmiotów i wymaganej do nich literatury. Jednak nawet taki przedmiot, jakim jest największa kobyła - anatomia - nie wymaga posiadania wszystkich możliwych pozycji. Poniżej możesz przeczytać subiektywny przewodnik po książkach wartych uwagi na samym początku medycznej drogi, w którym przedstawiliśmy najważniejsze pozycje pozwalające na zdanie danego przedmiotu oraz książki, które przydadzą się osobom, których dany przedmiot zainteresował. Zaczynamy!

 

Anatomia


  • Gworys B.: Kompendium z anatomii prawidłowej człowieka - wszystkie najistotniejsze informacje zebrane w 3 tomy.Podstawowa lektura na naszej uczelni, na której warto się skupić i jej znajomość jest obowiązkowa.
  • Marciniak T.: Anatomia prawidłowa człowieka: podręcznik dla studentów i lekarz medycyny – pozycja dla piątkowiczów i tych wszystkich, dla których kompendium jest zbyt cienkie lub niejasno tłumaczy trudniejsze zagadnienia. 
  • Bochenek A., Reicher M.: Anatomia człowieka - Nie ;) Jedynym przydatnym tomem może okazać się ten zawierający OUN - temat logiczniej wytłumaczony niż w skrypcie i Marciniaku. Ale jest spora szansa, że i tak nie będziesz mieć czasu czytać ;)
  • ​Radovan Hudák: Memorix Anatomia - polecana przez większość studentów pierwszego roku, jak i tych starszych. Do powtórki, znajdziecie tam mnóstwo schematów, co pomoże w zrozumieniu tematów, z drugiej strony niektórzy odradzają ze względu na zbyt duże upraszczanie zagadnień. Przydatna literatura dla osób, które nie zdążyły przyswoić materiału na zajęcia a mają za chwilę kartkówkę.

​Atlasy - obowiązkowe, szczególnie do egzaminu końcowego czy dla lepszego zrozumienia teorii. Dużo można znaleźć w bibliotece - zarówno tomy Sobotty, jak i znacznie droższego Prometeusza. Obowiązuje zasada: kto szybszy weźmie ją z półki na czas nauki, ten lepszy.

  • ​Paulsen F.: Atlas anatomii człowieka Sobotta - używany i polecany przez większość studentów, jedno z podstawowych źródeł wiedzy na ćwiczenia, kolokwia, egzamin.
  • Netter F.: Atlas anatomii człowieka - dostępny z opisami w 3 językach - angielskim, łacińskim i polskim, przez to fajny do nauki w już wybranym języku. Bardzo kolorowy i lubiany przez studentów, którzy go posiadają.
  • Schunke M., Schulte E., Schumacher U.: Prometeusz. Atlas anatomii człowieka - do nauki na egzamin. Bardzo dokładne i przejrzyste rysunki, dużo opisów i przypadków klinicznych, pojawiający się sporadycznie na egzaminie końcowym.
  • Lutjen-Drecoll E., Rohen Johannes W., Yokochi G.: Atlas anatomii, Fotograficzne studium ciała człowieka – atlas, który zamiast rycin malowanych posiada fotografie danych części ciała wraz w podpisami znajdujących się tam struktur. Idealny do ćwiczenia szpilek, jak i oglądania preparatów w domu, których nie zdążyło omówić się na zajęciach. (Jeżeli interesują Cię atlasy fotograficzne możesz zajrzeć do rodzinnej biblioteczki - ja w nielekarskim domu znalazłam dwutomowy atlas Janos V., który sprawdził się równie dobrze, co znajomym tu wspomniany Yokochi)
  • Sinelnikov R. D.: Atlas anatomii celoveka: v trech tomach - bardzo dobry atlas, może być ciężki w zdobyciu (polecam allegro i kiermasz na początku roku lub szybkie założenie konta w bibliotece). Ryciny jak na zajęciach tablice co bardzo ułatwia naukę. Występuje w 2 wersjach językowych - rosyjskim i angielskim, jednak same rysunki zawsze opisane są po łacinie.

 

Biologia molekularna


U niektórych prowadzących podstawową bazę wiedzy na ćwiczeniach będą stanowiły prezentacje, jednak w wielu z nich nie ma odpowiedzi na wszystkie pytania na kolokwiach czy egzaminie. Z pomocą przychodzą podręczniki:

  • P.C. Turner, A.G. McLennan: Biologia molekularna. Krótkie wykłady. – bardzo dobre przygotowanie do kolokwium z genetyki molekularnej, a później egzaminu. U niektórych prowadzących niewystarczające. 
  • Brown T.A.: Genomy - bardzo przydatna pozycja, szczególnie do zrozumienia genetyki molekularnej, wyczerpujące opisuje dane zagadnienie, rozszerzenie pozycji umieszczonej wyżej.
  • P.C. Winter, G.I. Hickey: Genetyka. Krótkie wykłady. – przydatne do kolokwium z genetyki klasycznej, a także egzaminu – dobre ujęcie zagadnień poruszanych na seminariach.
  • Drewa G.: Podstawy genetyki. - warto, można sobie nawet zostawić na późniejsze lata, ale przeżyjesz i bez ;)
  • Węgleński P.: Genetyka molekularna. - dostępny w bibliotece, jednak nie powinien być Ci potrzebny.
  • Connor J. M., Ferguson-Smith M. A.: Podstawy genetyki medycznej. - nieprzydatne.
  • Kadłubowski R.: Zarys parazytologii lekarskiej - obowiązkowy, chyba warto sobie zostawić. Przypilnuj, żeby kupić "nową" wersje (rocznik 1999), bo się czepiają, że stara nieaktualna.

 

Chemia medyczna


  • Kątnik-Prastowska I.: Podręcznik laboratoryjny z chemii medycznej. – zupełnie obowiązkowa pozycja na ćwiczenia – to na podstawie tego skryptu układane są kolokwia, a także materiał realizowany podczas ćwiczeń laboratoryjnych. Niestety zawiera on sporo błędów, zwłaszcza we wzorach, dlatego warto wspomagać się innym podręcznikiem.
  • Kędryna T.: Chemia ogólna z elementami biochemii: dla studentów kierunków medycznych i przyrodniczych. - średnio przydatna, jest kilka zagadnień, które są przerabiane z tej książki.
  • Żak I.: Chemia medyczna – przydaje się jako uzupełnienie podręcznika lab., można kupić, ale dostępna jest również w wersji elektronicznej

Do egzaminu podstawą są wykłady – Prof. Ferens-Sieczkowska wysyła je wszystkie na maile grupowe.

 

Embriologia


  • Sadler T.W.: Embriologia. Langman – obowiązkowa lektura używana aktualnie na embriologii. Kartkówki układane są na podstawie rysunków i tabeli się tam znajdujących.
  • Bartel H.: Embriologia: podręcznik dla studentów. - niepotrzebne, chociaż można doczytywać szczegóły których nie ma w Sadlerze.
  • Moore K. L., Persaud T.V.N., Torchia M. G.: Embriologia i wady wrodzone - zamiennik wyżej wymienionego

 

Histologia


  • Zabel M.: Histologia: podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii. - obowiązkowo, zawiera wszystkie informacje wymagane na zajęciach, nie musicie się więc martwić, że dane zagadnienie przegapicie
  • Sobotta J.: Atlas histologii: cytologia i histologia. - praktycznie nieużywany.
  • Sawicki W.: Histologia. - Nie, Zabel jest jedyną pozycją obowiązkową i wystarczającą do egzaminu, o Sawickim nic nie słychać, więc nawet nie zawracaj sobie głowy, o co z tym chodzi ;)

 

Historia medycyny


Do tego przedmiotu wymagana jest choć odrobina uwagi na zajęciach i w czasie obowiązkowych wykładów oraz doza samozaparcia w wertowaniu wikipedii; książki to jedynie uzupełnienie informacji lub dobry sposób na wolny wieczór (można sięgnąć choćby po sławne "Stulecie chirurgów", ale ja polecam bardziej "Ginekologów" tego samego autora lub "Cesarz wszech chorób. Biografia raka" S. Mukherjee;)).

  • Szumowski W.: Historia medycyny filozoficznie ujęta: podręcznik dla lekarzy i studentów z ilustracjami. - będziesz bardzo wkręcony w historię medycyny to posiedzisz trochę w bibliotece. Są „inne źródła” ;) A. twierdzi, że fajnie się czyta, totalnie jak powieść – nie ma za dużo dat i ogólnie jeśli masz ochotę, możesz poczytać
  • Brzeziński T.: Historia medycyny. - patrz wyżej ;) A. uważa, iż książka ta jest nie do przebrnięcia z uwagi na tysiąc dat w przeliczeniu na jedną stronę. Chociaż niektórzy tak lubią… 

 

Angielski w medycynie


  • Donesch-Jeżo E.: English for medical students and doctors part 1 and 2 – książka używana podczas zajęć, w oryginał można zaopatrzyć się u prowadzącego zajęcia. Pierwsza część przerabiana na pierwszym roku, druga na drugim. Must-have.

 

Biofizyka


  • Miękisz S. Wybrane zagadnienia z biofizyki - pomocne przy zrozumieniu ćwiczeń i zagadnień do odpowiedzi ustnych, kartkówek, egzaminu końcowego

 

Kontakt z nami


Do
góry