Dermatologia
- Jabłońska S., Majewski S.: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową – podstawowa książka – wystarczy, by dobrze przygotować się na każde zajęcia i do egzaminu w zakresie konkretnych chorób, jednak jeżeli jesteś typem który chce ją otworzyć po raz pierwszy tuż przed egzaminem, to objętość trudna do przyswojenia. Zdecydowanie polecam kupić książkę - zawiera dużo zdjęć wykwitów.
- Dermatologia opracowanie pytań pfd – przyda się do egzaminu, a szczególnie opracowanie kilkunastu pierwszych pytań z dermatologii ogólnej, których nie ma ujętych w Jabłońskiej. Nie polecam drukowania całości – ma ponad 820 stron.
- Dermatologia opracowanie pytań egzaminacyjnych 2014/2015 pdf - bardziej zwięźle opracowane pytania niż w pliku wyżej, sprawdzi się bardzo dobrze jeśli nie masz zbyt dużo czasu do egzaminu.
- Furter S., Jasch K. Ch. - Crash course: dermatologia – zwięzła książka, która dzięki swojej formie ułatwia naukę i porównywanie między sobą różnych chorób skóry. Na końcu zawiera krótki aneks ze zdjęciami przedstawiającymi wybrane choroby, jednak nie ma ich tyle, co w wyżej wymienionej Jabłońskiej. Moim zdaniem bardzo dobra powtórka przed egzaminem!
Immunologia
- Gołąb J.: Immunologia - obszerna książka, zarówno do kolokwium, jak i egzaminu potrzebne są jedynie niektóre rozdziały (chociaż nieobowiązkowe!)
- Prezentacje katedry – wysyłane przed każdymi zajęciami na maila, podstawa do odpowiedzi na zajęciach czy też do nauki do kolokwiów i egzaminu.
- Skrypt z Poznania – słyszałam o nim, jednak nigdy nie widziałam na własne oczy.
Farmakologia
- Mutschler E.: Farmakologia i toksykologia - podstawowy podręcznik do egzaminu, najbardziej „na czasie” ze wszystkich innych książek. Występuje w postaci podręcznika i kompendium – podręcznik jest o wiele bardziej obszerny od kompendium, bo zawiera dodatkowe „wstawki” dotyczące fizjologii, receptorów, chorób itp. Niezależenie od prowadzącego – warto nabyć jako główne źródło wiedzy farmakologicznej do ćwiczeń i do egzaminu (szczególnie do tego ostatniego).
- Kostowski: dobre uzupełnienie przy niektórych zagadnieniach (np. OUN, opioidy), zwłaszcza jeśli nie ma ich w Mutschlerze. Przyda się szczególnie na ćwiczenia do bardziej wymagających asystentów; polecam wypożyczyć w bibliotece.
- Katzung B. G.: Farmakologia ogólna i kliniczna – wymagana pozycja przez niektórych prowadzących, amerykańska – zawiera leki niedostępne w Polsce oraz nie zawiera niektórych leków tych dostępnych, dlatego należy uzupełnić te braki na podstawie innych pozycji.
- Korbut R.: Farmakologia repetytorium – osobiście przeze mnie polecana, gdy nie ma czasu na czytanie obszernego Mutschlera czy innych pozycji. Nie zawiera informacji o fizjologii czy podstawach chorób, więc nie trzeba poświęcać czasu na przerzucanie kolejnych stron.
- Prezentacje – warto, jeżeli nie chodziłeś/-łaś na wykłady dokładnie przerobić je przed egzaminem. Często leki pojawiające się kilka razy na wykładzie pojawiają się później na tym najtrudniejszym egzaminie trzeciego roku.
Mój osobisty wybór = Mutschler + Korbut + prezentacje, na zajęcia – Katzung + Korbut.
Choroby zakaźne – 1. semestr
Do zaliczenia ćwiczeń w 1. semestrze wystarczające są prezentacje, niektóre zagadnienia można doczytać z małego Szczeklika. Na 4. roku przedmiot jest kontynuowany i kończy się egzaminem, do którego polecane są Dziubek lub Cianciara.
Genetyka
- Skrypt grupy dziewiątej pdf: bardzo przystępne opracowanie wszystkich zagadnień - dobre do zaliczenia kolokwium i powtórki przed egzaminem
- wspolnie.org - strona internetowa tworzona przez pracowników naszej Katedry, warto doczytać o niektórych zespołach.
Pediatria - propedeutyka
W zależności od przydzielonego asystenta do zaliczenia wystarczy skrypt z ksera, obecność albo przygotowanie wywiadu i statusu małego pacjenta.
Choroby wewnętrzne - propedeutyka
Podobnie jak pediatria - w zależności od przydzielonego asystenta do zaliczenia wystarczy skrypt z ksera albo obecność, na egzamin (zależy na kogo się trafi – zakres wymaganych zagadnień bywa różny) trzeba doczytać co nieco z małego Szczeklika lub skryptu.
Diagnostyka
- Na kolokwium zaliczeniowe – prezentacje są podstawą, dla osób szczególnie ambitnych można przerobić część pytań www.wgernand.blogspot.com
- Dębińska-Kieć A.: w ostateczności można doczytać z niej niektóre zagadnienia, ale dokładne przerobienie prezentacji i Gernanda gwarantuje sukces
Ftyzjatria
Przedmiot kończący się zaliczeniem w postaci testu, odpowiedzi ustnej lub zaliczeniem za samą obecność.