Warszawa jest bardzo dużym miastem, dlatego warto posiąść umiejętność sprawnego poruszania się po stolicy. Aplikacje polecane do wyznaczania drogi są Google Maps oraz JakDojadę, gdzie sprawdzicie rozkłady jazdy oraz najlepsze alternatywne trasy do miejsca docelowego.
1. Głównym środkiem transportu używanym przez studentów jest komunikacja miejska, w Warszawie pod nazwą ZTM (Zarząd Transportu Miejskiego).
Najbardziej opłacalną opcją jest zakup karty miejskiej ZTM. W ramach karty miejskiej możecie poruszać się:
- autobusami
- tramwajmi
- metrem
- Szybkimi Kolejami Miejskimi (SKM)
- oraz Kolejami Mazowieckimi (KM), TYLKO na karcie miejskiej (nie na biletach kartonikowych)
Dla studentów przysługuje ulga 50%. Można wybrać bilet miesięczny (55 zł) lub 3-miesięczny (140 zł) na pierwszą strefę. Zanim po raz pierwszy naładujecie swoją kartę miejską musicie ją wyrobić w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM. Jeśli będziecie mieszkać poza Warszawą jest dostępny bilet długookresowy na 1+2 strefę. Na karcie miejskiej, w przeciwności do zwykłego jednorazowego biletu, możecie korzystać z usług Koleji Mazowieckich (KM) na obszarze Warszawy.
Z przydatnych informacji, w Warszawskiej komunikacji miejskiej bilety oraz kartę miejską kupicie TYLKO za pomocą metod zbliżeniowych, karty lub blika (brak obrotu gotówkowego).
2. Rowery
W Warszawie znajdują się rozwinięte trasy rowerowe przez co dużo studentów decyduje się właśnie na ten środek transportu. Możecie używać własnego sprzętu lub wypożyczać rowery miejskie Veturilo. Rowery Veturilo mają rozbudowaną sieć stacji, gdzie poprzez używanie aplikacji intuicyjnie wypożycza się rower na dowolny czas, jest to proste, wygodne i atrakcyjne cenowo. Co więcej, stacje znajdują się licznie wokół kampusów WUM!
3. Hulajnogi elektyczne
Znajduje się dużo wypożyczalni hulajnog elektycznych, m.in. Lime, Hive, Bird.
4. Samochód
Mimo wygodny jaką daje samochód, kampusy WUM są położone w obszarach objętnych płatnym parkowaniem. Wolnego miejsca warto szukać na ul. Trojdena, ul. Sanockiej (jednokierunkowa) i ul. Pawińskiego wokół Kampusu Banacha oraz ul. Oczki lub ul. Nowogrodzkiej na Kampusie Lindleya.
By unikać godzinnego naliczania opłat w parkometrach, warto korzystać z oficjalnych aplikacji do opłacania parkingów:
- firmy SkyCash (aplikacja MobiParking)
- firmy Mobile Traffic Data (aplikacja moBILET)