Informacje o przedmiocie


Rok studiów 2016/2017
Liczba ECTS 7
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Wykłady odbywają się w CKD przy ul. Pomorskiej 251, ćwiczenia natomiast w salach przy ul. Kopcińskiego 20.


Jak wyglądają zajęcia?


Chemia medyczna to przedmiot odbywający się w II semestrze. Przypada na niego 10 wykładów i 10 ćwiczeń. Wykłady nie są obowiązkowe, ćwiczenia tak. W ramach ćwiczeń odbywa się 10 seminariów i 5 laboratoriów (co drugi tydzień). Seminaria przypominają lekcje w liceum- asystent prowadzi rozmowę ze studentami, zadaje pytania i prosi do tablicy. Trwają one ok. 1,5h. Z odpowiedzi przy tablicy stawiane są plusy lub minusy, z których pod koniec semestru wystawiana jest ocena. Na seminariach omawia się materiał z ostatniego wykładu. Każde zajęcia rozpoczynają się krótką kartkówką (w sumie jest 10 kartkówek), na której obowiązuje materiał z dwóch ostatnich wykładów. Każda zawiera więc 3 pytania dot. zagadnień omawianych na poprzednich ćwiczeniach oraz 2 kolejne obejmujące materiał z ćwiczeń bieżących. Pierwsza kartkówka to sprawdzenie wiedzy licealnej. Na laboratoriach robi się doświadczenia wg skryptu, należy przygotowywać się do nich teoretycznie (gdyż każdy powinien mieć przynajmniej 1 ocenę z odpowiedzi podczas laboratorium). Wykonuje się zadania, które są na zaliczenie. Czas na ich wykonanie to ok. 3h. Obowiązuje fartuch ochronny. W zależności od ilości zaliczonych zadań na koniec semestru wystawiana jest ocena, która później liczy się do średniej z całego przedmiotu.


Jak sprawdzana jest wiedza?


Zaliczeniem przedmiotu jest egzamin w sesji letniej. Składa się z dwóch części: teoretycznej (pytania zamknięte) i zadań rachunkowych z treścią (3 zadania). Aby być do niego dopuszczonym, należy spełnić określone w regulaminie zajęć waruniki. W roku 2016/2017 należało mieć zaliczone 8/9 spośród kartkówek nr 2-10 (pierwsza z zakresu liceum nie była brana pod uwagę). Gdy ktoś ma niezaliczone 2,3 lub 4 kartkówki, to może je poprawiać pod koniec maja (jednego dnia jest poprawka tych kartkówek oraz egzamin zerowy, o którym za chwilkę). Gdy ktoś ma więcej niezaliczonych kartkówek - nie oże podejść do I terminu.
Ocenę końcową oblicza się ze wzoru zamieszczonego na stronie zakładu, który jest średnią ważoną wszystkich ocen zdobytych
z całego semestru. Wyższe oceny zdobywane w ciągu semestru podczas ćwiczeń (4 i 5) umożliwiają obniżenie progu zaliczeniowego egzamin (maks. do ok. 40%), więc systematyczna praca popłaca. Osoby, które zdobyły średnią powyżej 4,5 z ćwiczeń mogą podchodzić do egzaminu w terminie zerowym (w pierwszej części są pytania otwarte, 4 zadania rachunkowe takie jak w I terminie).
II termin wygląda podobnie jak I. Na III terminie są już pytania otwarte zamiast zamkniętych.


Materiały i książki


Głównym obowiązującym materiałem są wykłady + skrypt na laboratoria (skrypt pod redakcją L. Szmigiero i M. Gniazdowskiego (2000)). Chętni mogą uzupełniać wiedzę z podręczników.


Porady


  • Warto uczyć się na bieżąco i nie lekceważyć tego przedmiotu. Szczególnie dobrze jest opanować materiał z wykładów, ponieważ to głównie z nich jest potem egzamin.
  • Na ćwiczenia nie można się spóźniać.
  • Warto jest dostać się na zerówkę - przy bardzo dobrej znajomości wzorów i chemii z liceum można spokojnie zdać na dobrą ocenę

Kontakt z nami


Do
góry