Informacje o przedmiocie


Rok studiów 2016/2017
Liczba ECTS 7
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Wykłady oraz ćwiczenia odbywają się w różnych salach w CKD przy ul.Pomorskiej 251.


Jak wyglądają zajęcia?


Kurs biofizyki składa się z wykładów i ćwiczeń, które dotyczą różnych zagadnień. W roku 2012 przedmiot przeszedł całkowitą zmianę programu. Wykładany jest w pierwszym semestrze (zimowym). Przedmiot nakierunkowany jest na poznanie i zrozumienie mechanizmów danego zjawiska fizycznego, niekoniecznie na wzory i obliczenia matematyczne.

Wykłady prowadzone są przez różnych wykładowców zajmujących się danym działem. Na koniec każdego cyklu udostępniane są skrypty, prezentacje lub opracowania. Zagadnienia poruszane na wykładach nie są kontynuowane na ćwiczeniach.

Ćwiczenia odbywają się z różnymi asystentami (chociaż np. zajęcia z ruchu mają wszystkie grupy z tym samym prowadzącym)  w różnych laboratoriach i wykorzystywany jest podczas nich nowoczesny sprzęt.  Na niektóre zajęcia należy się przygotować, gdyż jest się odpytywanym. Na każdych zajęciach są kartkówki, z których zbiera się punkty (6 zajęć, łącznie 60pkt do zdobycia, które dopuszczają Cię do egzaminu), kartkówki mają różną formę – czasem są testem a czasem są to pytania otwarte. Na ćwiczeniach nie można korzystać z własnych notatek podczas pisania kartkówek, ale niekiedy prowadzący dają czas na nauczenie się danej partii materiału. W przypadku ćwiczeń z antropometrii otrzymacie skrypt z zajęć. Na pozostałych warto robić notatki, ponieważ na egzaminie pojawiają się pytania również z tej partii materiału. Jedynie w laboratorium ruchu rozwiązuje się typowo fizyczne zadania i są to jedyne ćwiczenia, których nie można odrabiać z innymi grupami w przypadku nieobecności (wymagany kalkulator oraz buty na zmianę).


Jak sprawdzana jest wiedza?


Nie ma kolokwiów z biofizyki.

Egzamin:
Aby zostać dopuszczonym do egzaminu należy uzyskać minimum 30 punktów z kartkówek (na 60 możliwych) i być obecnym na wszystkich zajęciach. Egzamin z biofizyki składa się z 2 części. Część testowa odbywa się na komputerach, trwa 1h, składa się z 60 pytań testowych A-E. Należy przed nim przeczytać wszystkie wykłady – materiał egzaminacyjny obejmuje głównie materiał z wykładów, pojawiają się także pytania z ćwiczeń, proste obliczenia matematyczne, pytania o składowe wzorów danego prawa. Warunkiem do przystąpienia części opisowej jest zdanie części testowej. Obejmuje zakres w znacznej mierze (>90%) z wykładów. Jest układany przez wszystkich asystentów, którzy mają różne wymagania (niektórzy chcą wzory, a inni skupiają się na definicjach). Część opisowa została wprowadzone w roku akademickim 2015/2016.

Najlepsze 15 osób na roku może (nie jest to obowiązkowe) przystąpić do egzaminu zerowego, który jest ustną odpowiedzią przed wszystkimi wykładowcami przedmiotu. 


Materiały i książki


Polecane przez zakład podręczniki to:

- „Podstawy biofizyki” A.Pilawski

- „Biofizyka” F.Jaroszyk

jednak nie ma konieczności kupowania i korzystania z książek – obowiązują nas głównie wykłady i ćwiczenia. Na parę zajęć trzeba przeczytać kilka rozdziałów, dlatego warto wypożyczyć książki w bibliotece lub przekserować sobie tam wymagane rozdziały. Materiał programu jest znacznie przyjemniejszy niż zawartość książek, znajomość ich treści nie jest obowiązkowa.


Porady


- przygotowując się do zajęć naucz się mechanizmów i sensu zjawisk, nie skupiaj się na wzorach

- sporządzaj podczas zajęć dobre notatki, aby na jak najlepiej napisać kartkówkę oraz egzamin

- do egzaminu ucz się głównie z wykładów, notatek z zajęć  (nie ma co zaglądać do podręczników)


Kontakt z nami


Do
góry