Katowice, czyli tam i z powrotem

 

Poruszanie się w obrębie Katowic sprowadza się głównie do podróżowania autobusami, pociągami oraz tramwajami. Poruszanie się na terenie Katowic i okolic najlepiej skoordynować za pomocą aplikacji lub strony “Jakdojade.pl”. Oprócz tego sprawdza się także Google Maps.

 

Autobusy

Autobusy oznaczone N jeżdżą w nocy. Autobusy podane poniżej jeżdzą w obu kierunkach na podobnej trasie. 

Dojazd z Ligoty do centrum Katowic (25 - 40 minut): 12, 48, 657, 657N, 51, 905N

Dojazd z Ligota Medyków (uczelnia) na dworzec kolejowy Ligota (pociągi) (4-10 minut): 13, 913 

Dojazd z Ligota Medyków do centrum przesiadkowego Brynów (tramwaje) (10-15 minut): 13, 913

 

Pociągi

Pociągi z Ligota Dworzec PKP obsługiwane są przez Koleje Śląskie. Stacja posiada 2 perony, a informacje o odjeździe można odczytać na standardowej tablicy zawieszonej wewnątrz dworca. Spacer spod uczelni zajmuje 15 - 25 minut.

Pociągi z centrum Katowic kursują od około 5.00 do 23.30. 

Pociągi do centrum Katowic kusują od około 5.00 do 24.00.

Większość pociągów PKP zatrzymuje się jedynie na stacji Katowice Dworzec Główny, skąd trzeba dostać się na Ligotę. 

 

Tramwaje

Tramwaje odjeżdżają w stronę centrum z przystanku Brynów Centrum Przesiadkowe, na który można się dostać z Ligota Medyków wyżej wspomnianymi busami. Przejazd zajmuje 10-15 minut.

Dojazd z Brynów Centrum Przesiadkowe do centrum Katowic (15 minut):  6, 14, 16, 36, 46  

 

Rowery miejskie 

Obsługiwane przez system City by bike (firma nextbike.pl). Oferują stacje rowerowe i rowery w większości dzielnic Katowic. Najbliższa stacja znajduje się przy przystanku autobusowym Ligota Medyków. Przed użyciem należy się zarejestrować i wpłacić 10 złotych. Pierwsze 15 minut przejazdu jest darmowe, a każda godzina po darmowych minutach 1 zł.

 

Hulajnogi

Zarówno w centrum, jak i na Ligocie dostępne są hulajnogi elektryczne marek Bolt oraz Blinkee (liczba dostawców hulajnóg zwiększa się). W centrum obowiązują strefy, w których prędkość jest znacznie ograniczona (ulica Mariacka, Stawowa). Na Ligocie hulajnogi nie są dostępne w każdym miejscu np. Osiedle Franciszkańskie (nie można tam zostawiać hulajnogi). Istnieją także strefy, przez które nie można przejeżdżać. 

 

Bolty, Ubery i taxi 

Usługi serwisów taxi dostępne są we wszystkich dzielnicach Katowic. Złapanie Bolta lub Ubera do centrum kosztuje około 20-50zł. 

 

Bilety autobusowe i tramwajowe

Można zakupić u kierowcy autobusu lub tramwaju, w automatach na niektórych przystankach, autobusach oraz tramwajach, w kioskach przy przystankach lub przez aplikację Jakdojade.pl lub moBilet.

Aktualny cennik znajdziecie pod tym adresem: https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/cennik

 

Bilety pociągowe 

Można zakupić w automatach Kolei Śląskich na dworcach, przez stronę internetową (teoretycznie godzinę przed odjazdem), w aplikacji skycash, koleo lub koleje śląskie.

 

Kontrolerzy biletów 

Bilety autobusowe i tramwajowe sprawdzane są głównie w dni robocze w godzinach od 6.00 do 19.00, ale zdarzają się wyjątki. Bilety kolejowe sprawdzane są praktycznie zawsze z wyjątkiem pociągów bardzo zatłoczonych lub niektórych późnych. Zawsze należy mieć ze sobą legitymacje studencką z niepodrapaną, ważną pieczątką.  

 

Kontakt z nami


Do
góry