Informacje o przedmiocie
Rok studiów | I |
---|---|
Liczba ECTS | 1 |
Sposób zaliczenia | Zaliczenie na ocenę |
Gdzie?
Katedra Radiologii i Medycyny Nuklearnej ŚUM. Zakład Radiodiagnostyki i Radiologii Zabiegowej
Kierownik katedry: prof. dr hab. n. med. Jan Baron
Strona: radiologiakatowice.sum.edu.pl
Gdzie odbywają się zajęcia?
W szpitalu! Dokładniej – UCK czyli Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, znajdującym się na kampusie. Wejście jest dokładnie naprzeciw wejścia głównego uniwersytetu, samą katedrę znaleźć jest nieco trudniej. Należy wejść głównym wejściem do UCK i skręcić w lewo, za drzwiami, po prawej stronie znajdują się schody, którymi należy wejść piętro w górę, skręcić w prawo i na końcu korytarza w lewo – salę znajdziecie kilka metrów dalej po prawej stronie.
Jak często?
Cykl 4 zajęć raz w tygodniu ( w poprzednim roku zajęcia odbywały się co trzeci tydzień), w drugim semestrze
Jak wyglądają zajęcia?
Co jest potrzebne?
Fartuch i obuwie zmienne
Jak wyglądają zajęcia?
Są naprawdę przyjemne i ciekawe. Prowadzący omawia zdjęcia radiologiczne ze swojej prezentacji, przekazując przy tym dużo uwag z pracy radiologa i ciekawych anegdotek. Pierwsze zajęcia są teoretyczne i dotyczą metod obrazowania, później każde zajęcia dotyczą kilku działów ( wszystko podane na stronie katedry), z których należy się przygotować na wejściówkę.
Wykłady były zamieszczane na platformie e-learningowej.
Jak sprawdzana jest wiedza?
Wejściówki zaczynają się od drugich zajęć: dwa pytania teoretyczne ABCD i jedno zdjęcie z 3 strukturaim do podpisania – można zrobić po jednym błędzie w każdej części. Ważne jest to, że na tym przedmiocie struktury piszemy tylko po polsku, wymagana jest strona przy wszystkich strukturach parzystych, natomiast szczegółowość i poziom trudności jest mniejszy niż na anatomii.
Zaliczenie
Zaliczenie trzech wejściówek jest podstawą do podejścia do zaliczenia końcowego w pierwszym terminie, które odbywa się przed sesją, na końcu czwartych zajęć. Osoby z niezaliczoną wejściówką piszą drugi termin zaliczenia ( w sesji letniej). W teorii jeszcze jest możliwość poprawienia wejściówek – należałoby zapytać prowadzącego.
Zaliczenie polega na rozpoznaniu 50 struktur (10 slajdów po 5 struktur) i rodzaju badania, w tym także kontrastu, projekcji itp. – wszystko wyjaśnia prowadzący. Łącznie do zdobycia jest 60 punktów, próg to 42. Jest to stosunkowo przyjemne zaliczenie i warto się przyłożyć, aby zdać je w 1. terminie.
Materiały i książki
Z czego się uczyć?
Głównie opracowania studentów. Katedra poleca też Atlas Anatomii Radiologicznej Wicke’go.
Od siebie mogę dorzucić stronę mrimaster.com, gdzie znajdziecie skany z rezonansu w różnych płaszczyznach z opcją suwaka – może też pomóc w nauce do anatomii.