Informacje o przedmiocie


Rok studiów II
Liczba ECTS 16
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Katedra i Zakład Fizjologii

Kierownik Katedry: prof. dr hab. n. med. Halina Jędrzejowska–Szypułka

Strona katedry: http://fizjologia.sum.edu.pl/

Sekretariat katedry: znajduje się na V piętrze w budynku C2

 

Gdzie odbywają się zajęcia?

Ćwiczenia odbywają się na 1 piętrze (D3a/D3b na mapce), ten sam korytarz, co ćwiczenia z biochemii. Seminaria w zależności od prowadzącego mogą odbywać się również w salach ćwiczeń, a także na II piętrze lub na V piętrze, gdzie znajduje się Katedra Fizjologii.

 

Jak często?

Zajęcia są raz w tygodniu, na przemian są to ćwiczenia i seminaria. Przedmiot trwa dwa semestry.


Jak wyglądają zajęcia?


Co jest potrzebne?

Na ćwiczenia wymagany jest fartuch laboratoryjny.

 

Jak wyglądają zajęcia?

Zajęcia odbywają się w podziale na dwie sekcje. Harmonogram zajęć dostępny jest na stronie katedry. Pierwsze 4 zajęcia to ćwiczenia, następnie zwykle na zmianę mamy seminarium w jednym tygodniu, a w kolejnym ćwiczenia (uwaga – czasami do ćwiczeń dołączona jest także część teoretyczna, z której może być wejściówka).

Zajęcia rozpoczynają się wejściówką (zwłaszcza dotyczącej części seminaryjnej, na ćwiczeniach – w zależności od prowadzącego – możliwa jest np. ustna odpytka z tego, co będzie na zajęciach).

Ćwiczenia, które wykonujemy na zajęciach, opisane są w skrypcie stworzonym przez katedrę. Do seminariów przygotowujemy się według sylabusa na stronie katedry.

Prowadzący może (ale nie musi) zmienić się w II semestrze.


Jak sprawdzana jest wiedza?


Zależy to indywidualnie od prowadzącego zajęcia, najczęściej są to pisemne wejściówki na początku zajęć. Nie ma zbiorczych kolokwiów dla całego roku.

Z wszystkich seminariów musimy uzyskać zaliczenie – poprawa niezdanej wejściówki jest możliwa w terminie ustalonym z prowadzącym. Osoby, które nie zaliczyły więcej niż trzech tematów seminaryjnych i nie udało im się ich poprawić w kolejnym terminie, nie są dopuszczone do egzaminu – skutkuje to niezaliczeniem przedmiotu.

W ciągu roku jedne ćwiczenia można mieć niezaliczone bez konsekwencji.

 

Egzamin

Egzamin praktyczny – obejmujący materiał z ćwiczeń – odbywa się przed sesją letnią. W tym roku wymagane były umiejętności praktyczne, takie jak: pomiar ciśnienia, tętna, osłuchiwanie tonów serca, podłączanie elektrod EKG i analiza zapisu, a także znajomość podstawowej morfologii (wszystko jest zawarte w skrypcie katedry). Egzamin praktyczny jest w formie ustnej rozmowy z prowadzącym.

Egzamin teoretyczny – odbywa się w sesji letniej, pytania zamknięte jednokrotnego wyboru ABCD, 100 pytań. Aby być do niego dopuszczonym, należy mieć zaliczone wszystkie tematy z seminariów, a także zdać egzamin praktyczny.


Materiały i książki


  • Wykłady – na platformie e-learningowej umieszczone są nagrania wykładów, jest to zdecydowanie podstawa do opanowania, wielu asystentów opiera swoje pytania właśnie na wykładach.
  • „Fizjologia człowieka” Stanisław Konturek – podręcznik dość ciężki, szczegółowy, jednak warto do niego czasem sięgać, jeśli nie znajdziemy jakichś informacji w innych źródłach.
  • „Fizjologia. Podstawy fizjologii lekarskiej” William F. Ganong – zdecydowanie przyjemniejszy od Konturka, prostszy w przyswojeniu, w tworzeniu go uczestniczyła poprzednia kierownik katedry, dlatego warto do niego zaglądać, niektórzy asystenci opierają się także na nim.
  • Materiały opracowane przez studentów.
  • Niektórzy prowadzący polecają również “Fizjologię człowieka” Traczyka.

Kontakt z nami


Do
góry