Informacje o przedmiocie
Rok studiów | I |
---|---|
Liczba ECTS | 11 |
Sposób zaliczenia | Egzamin |
Gdzie?
Katedra Histologii i Embriologii
Kierownik katedry: prof. dr. hab. n. med. Piotr Czekaj
Strona: histologia.sum.edu.pl
Sekretariat Katedry Histologii: 3 piętro, budynek C1
Sekretarial Katedry Cytofizjologii: 1 piętro, budynek C2
Gdzie odbywają się zajęcia?
Sale ćwiczeń znajdują się na 3 piętrze budynku C1 (przy sekretariacie Katedry Histologii) oraz na 5 piętrze budynku C1 (jedyna droga dla studentów prowadząca na 5 piętro to klatka schodowa znajdująca się na lewo za portiernią przy szatni w budynku C1)
Jak często?
Raz w tygodniu przez dwa semestry.
Jak wyglądają zajęcia?
Co jest potrzebne?
Fartuch, czysty zeszyt, kredki, ołówek (tablet jako zamiennik zeszytu nie przejdzie, bo są one zbierane na koniec semestru jako część zaliczenia przedmiotu)
Jak wyglądają zajęcia?
Na zajęciach macie do dyspozycji mikroskop i zestaw preparatów do tematu zajęć. Prowadzący po kolei omawiają razem ze studentami wszystkie preparaty oraz szczegóły – to również czas na wykonywanie rysunków w zeszytach; ważne jest, żeby mieć w zeszycie rysunek każdego preparatu. Rysunki najlepiej robić na podstawie obserwacji pod obiektywem 10x (takie powiększenie obowiązuje na kolokwiach i egzaminie praktycznym). Po omówieniu wszystkich preparatów dostajecie czas na samodzielną obserwacje dowolnych preparatów z zajęć, jest to też dobry czas na dopytanie prowadzących o rzeczy, które słabo rozumiecie. Zwykle chętnie odpowiadają na pytania i pomagają w odszukaniu szczegółów pod mikroskopami. Na zajęciach nie są omawiane zagadnienia teoretyczne – do tego celu służą wykłady. Ponadto na stronie katedry udostępniany jest zakres materiału z podręczników do każdego tematu, obowiązujący Was do kolokwium.
Jak sprawdzana jest wiedza?
Po 2 zajęciach praktycznych (3 w przypadku ostatniego kolokwium) odbywa się kolokwium. Część teoretyczna składa się z testu (40 pytań zamkniętych ABCD, lub 20 na kolokwium IV) który piszecie 40 minut (kolokwium IV – 20 min.) i który obejmuje podany zakres materiału.
Po teście prowadzący zwykle dają chwilę na przejrzenie preparatów ze wszystkich zajęć obowiązujących do tego kolokwium, po czym odbywa się część praktyczna, tzw. "szkiełka". Prowadzący podchodzi do Was (bądź Wy do jego stolika) z kopertą zawierającą nieoznaczone preparaty z działów obowiązujących na kolokwium. Losujecie szkiełko, po czym aby uzyskać zaliczenie musicie podać nazwę wylosowanego preparatu oraz barwienie, jeśli jest inne niż standardowe. Ponadto za wskazanie szczegółu o który poprosi prowadzący, nazwanie wskazanego przez prowadzącego szczegółu oraz odpowiedź na pytanie teoretyczne dotyczące preparatu możecie uzyskać dodatkowe 6 punktów (po 2 punkty za każdy szczegół i pytanie) wliczające się do sumy. Prowadzący zwykle nie wyczytując ludzi po kolei, ale zadają magiczne pytanie "Kto z państwa pierwszy?" Wtedy zdecydowanie opłaca się zgłaszać – Wasza szansa na prosztsze pytanie znacząco wzrasta :)
Zaliczenie praktyczne
Ponadto po wszystkich kolokwiach z 1 semestru odbywa się zaliczenie semestralne "szkiełek". Prowadzący ustawiają 6 mikroskopów ustawionych po 2 – zawierają ten sam preparat, mikroskop oznaczony samą cyfrą to tzw. "ogół" – można poruszać preparatem i ustawiać ostrość bez zmiany powiększenia (obowiązuje obiektyw 10x), a mikroskop z cyfrą i literą (np. 2A) to szczegół – na nim można tylko ustawiać ostrość. Na każdą parę mikroskopów student ma 1 minutę – należy wpisać na kartce pełną nazwę preparatu (wraz z barwieniem, jeśli jest inne niż standardowe). Poprawne nazwanie wszystkich preparatów (3) i 1 szczegółu daje możliwość popełnienia jednego więcej błędu na egzaminie (więcej szczegółów poniżej). Za rozpoznanie 2 pozostałych szczegółów dostajemy po 2 punkty wliczające sie do puli z 1 semestru. Odbywa się jedna poprawa tego zaliczenia, ale jego zaliczenie nie jest obowiązkowe do dopuszczenia do egzaminu, niemniej warto :)
Wyniki
Wyniki z kolokwiów można przeglądać logując sie uczelnianym mailem na stronie katedry i klikając znajdujące się na dole strony pole "Logowanie studenta" a potem wchodząc w "Przeglądaj wyniki" również na dole strony
W 1 semestrze odbywają się 4 kolokwia i zaliczenie semestralne "szkiełek", z których można zdobyć: 140 punktów z testów, plus 22 punkty ze szkiełek, co daje nam 162 punkty. Warunkiem zaliczenia semestru jest uzyskanie 105 punktów..
W 2 semestrze odbywają się 3 kolokwia, z których można zdobyć: 120 punktów z testów, plus 18 punktów ze szkiełek, co daje nam 138 punktów. Próg zaliczenia semestru – 90 punktów.
W przypadku, gdy nie uzbieracie na tyle punktów żeby zaliczyć semestr, piszecie zbója – test 60 pytań zamkniętych obejmujących materiał z całego semestru (w 2022 Profesor ograniczył materiał zbója do Histologii Junqueira i Embriologii Sadlera). Próg 70%, lecz zwykle spada do 60%. Macie również możliwość jednokrotnej jego poprawy.
Pierwszy semestr można próbować nadrobić w drugim (tematów z drugiego nieco przystępniej się uczy) w przypadku, gdy w 1 semestrze uzyskaliśmy >95 punktów, jednak można bez tracenia tej możliwości podejść do zbója, co polecamy. W przypadku nienadrobienia tych 10 punktów może Was czekać pisanie zbója z 1 semestru w czerwcu, a to nienajlepszy scenariusz.
Egzamin
Zeby zostać dopuszczonym do egzaminu, trzeba uzbierać wyżej wspomnianą wymaganą liczbę punktów z obydwu semestrów.
Część praktyczna wygląda analogicznie do zaliczenia semestralnego, lecz tym razem czeka nas 10 stanowisk. Warunkiem zaliczenia egzaminu jest:
- w przypadku niezaliczenia semestralnych "szkiełek": rozpoznanie 10 preparatów i 8 szegółów lub 9 preparatów i 9 szczegółów
- w przypadku zaliczenia semestralnych "szkiełek": rozpoznanie 10 preparatów i 7 szczegółów lub 9 preparatów i 8 szczegółów
Preparaty wybierane na egzamin zwykle należą do tych "ładniejszych", a szczegóły zaznaczane są dość jednoznacznie. Dopiero zdanie części praktycznej dopuszcza nas do części teoretycznej – przed 1 terminem egzaminu teoretycznego NIE MA poprawy szkiełek.
Egzamin teoretyczny to test jednokrotnego wyboru ABDC składający sie ze 100 pytań. W 2022 roku rozkład materiału wyglądał tak:
- 30 pytań Junqueira
- 30 pytań Sawicki/Wheater
- 20 pytań wykłady
- 10 pytań Cytofizjologia
- 10 pytań Embriologia Sadlera
Próg zaliczenia to 70%, lecz zwykle jest obniżany (2022 – 60%)
Zwolnienie z egzaminu
Zeby uzyskać zwolnienie musicie zdobyć 270 punktów (90%) ze wszystkich kolokwiów oraz zaliczyć egzamin praktyczny w 1 semestrze, oraz uzyskać zgodę kierownika katedry.
Materiały i książki
- Histologia - W. Sawicki, J. Malejczyk – podręcznik nienapisany najłatwiejszym językiem, ale dość konkretny i zawierający dużo przydatnej wiedzy na tematy poszczególnych zajęć; jeśli tylko znajdzie się w rozkładzie na rok akademicki 2022/2023 – pozycja obowiązkowa
- Histologia Junqueira Podręcznik i atlas - A.L. Mescher – od 2 lat ulubiony podręcznik Katedry; w porównaniu do Sawickiego napisany przystępniejszym językiem i nieco mniej szczegółowy, również pozycja obowiązkowa
- Histologia. Podręcznik i atlas. Wheater - A. Stevens, B. Young, J.S. Lowe, J.W. Heath – warto do niego zajrzeć przed kolokwiami, lecz raczej nie poświęcano mu tyle uwagi przy układaniu pytań, co Junqueirze i Sawickiemu
- Langman Embriologia - T.W. Sadler – na każdym kolokwium znajduje się co najmniej kilka pytań z tego podręcznika, najczęściej o choroby genetyczne lub zmiany zachodzące w poszczególnych etapach życia zarodkowego na poziomie omawianych na danym kolokwium wykładów; na jego podstawie układane jest całe kolokwium IV
- Seminaria z cytofizjologii – wyd. 3, red. M. Zabel, J. Kawiak - jedyny podręcznik obowiązujący Was z cytofizjologii, jest z niego mniej więcej tyle samo pytań co z Langmana; numery działów w starszych wersjach czasem różnią się od tych z nowych – zwracajcie na to uwagę
Oprócz podręczników dostaniecie też dostęp do 2 skryptów z Sawickiego i paru innych materiałów, ale mogą się w nich zdarzać błędy, więc nie radzimy używać ich jako jedynego źródła informacji, a tymbardziej nie chwalić się tym prowadzącym :)