Informacje o przedmiocie
Rok studiów | Pierwszy |
---|---|
Liczba ECTS | |
Sposób zaliczenia | Egzamin |
Gdzie?
Collegium Medicum (II piętro), ul. Radziwiłłowska 11
Jak wyglądają zajęcia?
Histologia z embriologią odbywa się w ramach nauczania modułowego, tzn. każdy moduł = układ narządów. Tego samego modułu, czyli układ narządów, uczycie się jednocześnie na anatomii, fizjologii i histologii z embriologią.
Zajęcia odbywają się w formie seminariów (raz w tygodniu) oraz ćwiczeń (raz w tygodniu).
Podobnie jak na anatomii, także i tu materiał zostaje podzielony na moduły. Każdy moduł kończy się pisemnym kolosem (zadania zamknięte - online) oraz zaliczeniem praktycznym - polega ono na rozpoznaniu preparatów. Na zaliczenie przedmiotu składa się część praktyczna oraz egzamin w formie testu.
Jak sprawdzana jest wiedza?
Każde ćwiczenia rozpoczynają się wejściówką - dotyczy ona tematu z tego samego dnia, zatem przychodzicie już przygotowani (tak jak na każde inne zajęcia). Na ogół ćwiczenia polegają po prostu na przerysowaniu tego, co widzimy w mikroskopie, jednak nie ma nigdzie paragrafu, który zabroni asystentowi odpytywać Was w trakcie zajęć - zwykle jest to omówienie preparatu wyświetlonego przez rzutnik. Aby zaliczyć semestr, z wejściówek należy zebrać określoną liczbę punktów (60% całej puli).
Seminaria odbywają się w różnej formie w zależności od prowadzącego, najczęściej jest to prezentacja. Na koniec pisze się esej na jeden z wybranych tematów podanych wcześniej przez asystenta.
Materiały i książki
- Maciej Zabel - Histologia, podręcznik będący podstawą nauczania na naszej uczelni.
- Wojciech Sawicki - Histologia. Wersja dużo bardziej rozbudowana, szczegółowa, dlatego mało kto decyduje się uczyć z tej książki.
- Moore - Embriologia. Nie zapominajmy, że na tych zajęciach poruszana jest również kwestia rozwoju człowieka od poczęcia.
Porady
Niezbędnik Młodego Histologa obejmuje:
-
kredki - odcienie różowego, fioletowego, niebieskiego, sporadycznie brązowy;
-
zeszyt - czysty, do rysunków;
-
brudnopis lub zapas kartek na wejściówki, które odbywają się na każdych zajęciach;
-
fartuch lekarski;
-
obuwie lekarskie;
-
opcjonalnie: podręcznik.