Informacje o przedmiocie
Rok studiów | Pierwszy |
---|---|
Liczba ECTS | |
Sposób zaliczenia | Egzamin |
Gdzie?
Collegium Anatomicum, ul. Jaczewskiego 4
Jak wyglądają zajęcia?
Anatomia odbywa się w ramach nauczania modułowego, tzn. każdy moduł = układ narządów. Tego samego modułu, czyli układ narządów, uczycie się jednocześnie na anatomii, fizjologii i histologii z embriologią.
Ćwiczenia z anatomii odbywają się 2 razy w tygodniu, przez I i II semestr i trwają dwie lub półtorej godziny, w zależności od modułu. Ćwiczenia odbywają się w 2 turach - pierwsza tura rozpoczyna zajęcia o godzinie 15, a druga o 17. Seminaria odbywają się dwa razy w tygodniu - w środy i piątki od 8 i również trwają 1,5 lub 2 godziny, w zależności od modułu. Wykłady i seminaria są online, na platformie Teams. Kolokwia z modułów zdalnie na platformie Moodle, pytania zamknięte.
Cały rocznik podzielony jest na grupy dziekanatowe liczące 5 osób. Trzy grupy dziekanatowe tworzą jedną anatomiczną - i taką piętnastoosobową "klasą" uczęszczacie na większość zajęć. Anatomia odbywa się w podziemiach Collegium Anatomicum, gdzie znajduje się prosektorium. Na jednej sali zajęcia ma 1 grupa anatomiczna, pod pieczą swojego asystenta, który zmienia się w drugim semestrze. Na ćwiczeniach obowiązują maseczki.
Jak sprawdzana jest wiedza?
- Materiał podzielony jest na działy zgodnie z układami narządów, czyli na "moduły".
- Na zakończenie każdego modułu odbywa się zaliczenie praktyczne, czyli "szpilki", które polegają na rozpozaniu struktur ze zwłok, narządów i kości, a także zaliczenie wiedzy teoretycznej z seminariów. Punkty zdobyte z powższych dwóch zaliczeń oraz punkty zdobyte u asystenta (na podstawie wejściówek lub odpowiedzi ustnych, w zależości od asystenta) są podstawą do zostania przepuszczonym do egzaminu.
- Po każdym "module" cały rok pisze na auli Coll. Maius kolokwium. Cały przedmiot kończy się egzaminem w sesji letniej.
- Ilu asystentów, tyle różnych form prowadzenia zajęć - ze wszystkiego możecie spodziewać się odpowiedzi ustnej z bieżącego zagadnienia albo pisemnej wejściówki/testu. Oprócz sprawdzania wiedzy asystenci są również od przekazywania jej - wytłumaczą Wam nawet najtrudniejsze zagadnienia, poinstruują przy preparowaniu i przy okazji omówią widoczne na zwłokach struktury.
- Na każde zajęcia studenci przychodzą przygotowani z przewidzianego na ten dzień tematu.
Materiały i książki
Obowiązujący zestaw książek to BOCHENKI - nie, nie jest to pieczywo, ale 6 tomów podzielonych na konkretne układy narządów.
Już od pierwszych zajęć Wasza garderoba winna być wzbogacona o trzy elementy:
- obuwie lekarskie - białe, z zakrytym grzbietem;
- fartuch anatomiczny (zwany też chirurgicznym albo prosektoryjnym) - wyróżnia się od lekarskiego tym, że jest zapinany z tyłu i dłuuugi aż za kolana!
- nakrycie głowy - biały czepek lub chusta - druga opcja tylko dla studentek!
Dodatkowo należy uzbroić się w rękawice jednorazowe (najlepiej od razu kupić całe opakowanie), gdyż część zajęć przeznaczana jest na preparowanie. W związku z tym egzamin zda również komplet skalpel + pęseta anatomiczna, ale z ich zakupem nie musicie się zbytnio spieszyć - 2 lub 3 komplety na grupę piętnastu osób wystarczą.
Porady
Anatomia to naprawdę fajny przedmiot, nawet z perspektywy czasu... :) Na początku każdy jest przerażony, zestresowany i siedzi po nocach nad książkami. Nie dajcie się zwariować... Wszystko jest do zdania i to nawet w pierwszym terminie. A jak nie, to znane jest przysłowie studenckie „Bez spiny, bez spiny, są drugie terminy”.