(A)
Anatomia - największy przyjaciel studenta pierwszego roku medycyny. Zastępuje nam kolegów, sympatie, rodziny. Niektórzy traktują ten przedmiot jak religię :)
Akademik - dom studencki, w którym za niewielkie pieniądze możesz mieszkać przez okres studiów. Po przekroczeniu jego progu zobaczysz korytarz z licznymi drzwiami, za którymi czekają na Ciebie nowi znajomi. Akademik będzie dla Ciebie drugim domem, tylko… bez obiadków mamusi i ciszy, którą gwarantuje zaszycie się we własnym pokoju. Za to z dużą ilością chętnych do pomocy osób, gdy akurat będziesz potrzebować notatki, żelazko czy szklankę cukru :D
Aula - największa i najbardziej reprezentacyjna sala, w której czasami odbywają się kolokwia. Co jakiś czas utytułowane osoby w gronostajach obchodzą tutaj bardzo poważne uroczystości.
(B)
Biblioteka - miejsce wypraw w pierwszych dniach nauki, otrzymacie tam całą Waszą "amunicję" w postaci przeróżnych ksiąg i książeczek, pamiętajcie: kartą biblioteczną jest legitymacja studencka, którą dostaniecie w pierwszych dniach na uczelni ;)
(C)
Czerstwy chleb, skwarki i woda czyli zupa a'la bida z nędzą. To danie na każdą, nawet pustą kieszeń. Zeschnięte kromeczki pokrój w kostkę. Dodaj skwarki lub inny znaleziony tłuszczyk. Zalej wrzątkiem i przypraw do smaku. Możesz dorzucić też kilka ziemniaków - jeśli się uchowały. Do syta!
(D)
Docent= dr hab. (według tradycji uczelni medycznych) Zawsze musicie wiedzieć z kim rozmawiacie, kogo szukacie w Zakładzie (określenia: "taka wysoka, młoda blondynka"- nie są mile wskazane) oraz jaki stopień naukowy posiada Wasz prowadzący
Dziekan – najważniejsza osoba na wydziale, na którym dzierży władzę i pilnuje porządku, nadzoruje i spogląda nań czułym okiem. Na ogół ma kilku zastępców – prodziekanów. Do prodziekana ds. studenckich możesz zwrócić się ze wszystkimi podaniami dotyczącymi spraw formalnych, m.in. o przedłużenie sesji czy udzielenie urlopu.
Dziekanat – właśnie tutaj załatwisz to, co jest związane z Twoimi uczelnianymi sprawami – od uzyskania legitymacji do wydania dyplomu ukończenia studiów.
(E)
Egzamin – olbrzymie zaliczenie z całości przerobionego na zajęciach materiału, odbywa się w sesji egzaminacyjnej, a więc pod koniec semestru lub pod koniec roku akademickiego, trudno się na nie przygotować w parę dni, zalecamy systematyczność!
Erasmus - program wymiany studentów. Semestr nauki na Twoim kierunku w jednej z uczelni europejskich. Dla najlepszych.
(F)
Fakultatywne zajęcia -każdy student posiada do wyboru kilka zajęć spośród których wybiera jeden, wybrany przedmiot staje się jego przedmiotem obowiązkowym, z którego uzyskać musi zaliczenie. Do zrealizowania na 2 i 3 roku.
(G)
Grupa - na najliczniejszych kierunkach studentów trzeba dodatkowo podzielić na podgrupy, w których odbywają się ćwiczenia. Najczęściej są kilkunastoosobowe.
(H)
Habilitacja - pisemna rozprawa i egzamin. Konieczne, aby zostać doktorem habilitowanym.
(I)
Immatrykulacja - zapewne już wiesz, co to jest. Uroczyste zaliczenie w poczet studentów.
(J)
Juwenalia - majowe studenckie święto: imprezy, tańce, koncerty(najczęściej pokrywają się z wieloma kolokwiami ☺)
(K)
Kampania wrześniowa - jesienna sesja poprawkowa, czyli toczysz batalię o oceny lepsze niż dwóje.
Katedra - jednostka administracyjna, skupiająca pracowników naukowych zajmujących się podobną problematyką, np. katedra językoznawcza. Na kierunku jest kilka.
Kolokwium - (łac. colloqium - znaczy "rozmowa") jak sama nazwa wskazuje, jest to rozmowa weryfikująca Twój poziom wiedzy, jest to coś, czego na studiach jest zawsze za dużo. Jego forma może być ustna lub pisemna, w każdy razie nie istnieje żadna, która tak naprawdę odpowiada studentom. Minus - czasem bywa równie trudna jak egzamin. Plus - ocena negatywna nie jest wpisywana do indeksu. Poprawiasz do skutku.
Koło - w skrótcie kolokwium
Konsultacje - terminy, w których prowadzący zajęcia może dopytać, wyjaśnić albo nawet przeegzaminować.
(L)
Legitymacja - dowód Twojej studenckiej tożsamości. Pilnuj, bo jeśli zgubisz, będziesz musiał kupować normalne bilety.
(M)
Mieszkanie studenckie - gdy przyjdziesz tu w gości, uważaj. W toalecie albo nie ma nawet listka papieru toaletowego, albo jest tyle rolek, ilu mieszkańców. Pamiętaj, że wówczas masz prawo skorzystać jedynie z rolki osoby, której gościem jesteś. Najlepiej przyjdź w dniu, w którym wizytę zapowiedział też właściciel mieszkania - nie pobrudzisz skarpetek i będziesz mieć na czym usiąść.
(P)
Punkt ksero - reguły są proste: najpierw kseruj, potem pytaj. Jedno spojrzenie na charakter pisma - jeśli jest ci obcy - kserujesz! Jeśli jest to dwunastka Times New Roman - kserujesz! Natomiast raz do roku wybierasz się do skupu makulatury. Bo student jest ekologiczny i ekonomiczny.
Poprawkowy egzamin - jeśli dostałeś dwóję w pierwszym terminie, zdajesz drugi raz - w sesji poprawkowej, czyli kilka tygodni później.
Profesor zwyczajny - tytuł naukowy, jaki otrzymują doktorzy habilitowani, nadawany przez prezydenta RP. Profesorowie prowadzą wykłady, seminaria magisterskie, bywają kierownikami katedr.
Profesor nadzwyczajny-niższy rangą niż profesor zwyczajny, może posiadać naukowy tytuł doktora habilitowanego, ale za znaczne i twórcze osiągnięcia w pracy naukowej otrzymuje powyższy tytuł będąc zatrudniony na stanowisku o tej nazwie
(R)
Rektor - przełożony szkoły wyższej. Kieruje nią i reprezentuje na zewnątrz. Oczywiście na uroczystości wkłada gronostaje.
Rektorat - biuro rektora
(S)
Sesja - i trochę jak śmierć. Niby każdy wie, że i na niego przyjdzie pora, ale jak nadejdzie wszyscy reagują zdziwieniem i paniką: "Dlaczego ja??", "Jeszcze nie teraz!", "Nie jestem gotów!", "Ja chcę żyyyyyyć"
(U)
Urlop dziekański - jeśli został przepisany profilaktycznie, jest wspaniałym eliksirem młodości! Przedłuża młodość o 12 miesięcy (można to przeliczyć na 6 kampanii wrześniowych), stosowany objawowo (ciąża i inne mniej lub bardziej planowane "sytuacje życiowe") pomaga wrócić wątrobie do zdrowia.
(W)
Wakacje - Biuro podróży Ubogi Żak poleca hity ostatnich wakacji: "Śladami PKP", "Wyspy Brytyjskie od kuchni" oraz ekologiczne wycieczki agroturystyczne "Wśród truskawek pól"
Wejściówka- odpowiednik szkolnej kartkówki, zazwyczaj z 3 tematów wstecz, forma krótkiego sprawdzenia posiadanej przez studenta wiedzy, oczywiście może być niezapowiedziana
(Z)
Zielony warunek- spotkać się z nim możecie już na zajęciach histologii, otrzymuje się go przy niezaliczeniu trzeciego terminu kolokwium z histologii, można mieć TYLKO 1 zielony warunek w semestrze, inaczej otrzymujesz czerwony warunek i nie zaliczasz przedmiotu
ŻYCZYMY POMYŚLNEGO ROKU
I ZAPRASZAMY DO WSTĄPIENIA W NASZE SZEREGI