Informacje o przedmiocie
Rok studiów | I |
---|---|
Liczba ECTS | |
Sposób zaliczenia | Egzamin |
Gdzie?
Wszystkie ćwiczenia odbywają się w Zakładzie Anatomii Prawidłowej w szpitalu na Pomorzanach (SPSK1):
al. Powstańców Wielkopolskich 72
70-111 Szczecin
Listy z przydziałem asystentów będą wisiały przed pierwszymi zajęciami na tablicy przy wejściu w zakładzie (po lewej stronie).
Adres internetowy zakładu (gdzie m.in. znajdziesz plan zajęć i regulaminy): http://anatomia.pum.edu.pl/
Jak wyglądają zajęcia?
Na każdych zajęciach obowiązkowo - oprócz wiedzy - musisz mieć również własny:
a) długi fartuch
b) czepek (lub chustę) na włosy
c) rękawiczki
Ćwiczenia z anatomii podzielone są na bloki tematyczne, a każdy dział kończy się kolokwium. Kolejność omawianych tematów jest następująca:
-
osteologia i czaszka
-
kończyna górna
-
kończyna dolna
-
szyja
-
klatka piersiowa i grzbiet
-
brzuch
-
miednica
-
głowa
-
mózgowie i narządy zmysłów
Pierwsze zajęcia mają charakter organizacyjny - polecamy wziąć notatnik i długopis, by zapisać wiele cennych informacji od Asystentów.
Jak sprawdzana jest wiedza?
Jest to chyba najtrudniejszy przedmiot na I roku, tak więc należy już od samego początku porządnie się do niego przyłożyć. Asystenci pytają z materiału, który ma być omawiany na danych zajęciach, więc trzeba być przygotowanym “do przodu”. Warto zaopatrzyć się w dobry atlas anatomiczny, przydatny jest też "niezbędnik anatomiczny" (dla jeszcze niewtajemniczonych – chodzi o czaszkę). Kolokwia w zależności od asystenta mogą mieć formę testu wielokrotnego wyboru, odpowiedzi ustnej, albo odpowiedzi pisemnej - “eseju”.
Sam egzamin teoretyczny jest testem wielokrotnego wyboru składającym się z 80 pytań. Egzamin praktyczny to tzw. “szpilki”. Do rozpoznania jest 10 struktur. Każdy zdający podchodzi do preparatu, na którym przyczepiona jest szpilka z numerkiem i musi na kartce zapisać w co jest ona wbita. Uznawana jest terminologia łacińska i polska, a żeby zdać trzeba prawidłowo rozpoznać minimum 6 z 10.
Dla ambitnych studentów w nagrodę za wysokie miejsce w eliminacjach konkursu Aurea Scapula przewidziany jest egzamin we wcześniejszym terminie (tzw. przedtermin - zdaje się go ustnie u kierownika Zakładu, a jego niezaliczenie nie skutkuje żadnymi konsekwencjami)
Materiały i książki
Większość podręczników ze wszystkich przedmiotów jest dostępna w kserze/bibliotece/u studentów ze starszych lat)
-
Zarys anatomii człowieka - Krechowiecki Adam, Czerwiński Florian (główny podręcznik do egzaminu, ale nie zapominajcie o wykładach, z nich też trzeba się uczyć)
-
Anatomia Bochenka – tomy 1-5 (przydatne u bardziej wymagających asystentów lub gdy jakieś zagadnienie jest skomplikowane i wymaga obszerniejszego opisu do zrozumienia)
-
Anatomia prawidłowa człowieka – Tomy 1-8 Andrzej Skawina (Napisane w bardzo przystępny i łatwy do zrozumienia sposób. UWAGA! Niektóre zagadnienia, np. dół łokciowy są tutaj przedstawione inaczej niż w Krechowieckim, a to on nas obowiązuje w pierwszej kolejności. Zdarzają się też błędy merytoryczne. Lepiej nie wspominać na zajęciach, że się uczyło z tych książek.)
-
Atlas anatomii człowieka - tom 1 i 2 Sobotta (starający się oddać rzeczywistość anatomiczną taką jaka jest)
-
Atlas anatomii człowieka - F.H. Netter (ładniejszy graficznie atlas, w którym ryciny są bardziej przejrzyste i jest polskie mianownictwo)
-
Anatomia Sinelnikov (Nie ma wersji polskiej, ale polecamy zwłaszcza do nauki osteologii - tom I)
-
Atlas anatomii człowieka “Prometeusz”, tomy 1-3 (przejrzyste, schematyczne obrazki i dużo ciekawostek klinicznych)
-
Atlasy fotograficzne Mcminn/ Yokochi
Porady
Bardziej wrażliwym studentom nie polecamy spożywania śniadania bezpośrednio przed pierwszymi zajęciami, przy „mokrych” preparatach. Zapach formaliny potrafi ostro dać po nozdrzach (a jeszcze bardziej po oczach), ale spokojnie, na początek będą zajęcia z osteologii, czyli żadnej formaliny, tylko pudło kości.