Informacje o przedmiocie
Rok studiów | I |
---|---|
Liczba ECTS | 3 |
Sposób zaliczenia | Egzamin |
Gdzie?
Ćwiczenia laboratoryjne z chemii odbywają się w salach znajdujących się na pierwszym piętrze Collegium Biomedicum w Katedrze Chemii Medycznej. Traficie tam windą lub głównymi schodami. Wykłady z chemii mają miejsce w sali im. prof. Włodzimierza Mozołowskiego (sala C) na parterze Collegium Biomedicum.
Jak wyglądają zajęcia?
Wykłady i ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu. Zajęcia składają się z części seminaryjnej, na której poruszane są tematy z wykładów oraz rozwiązywane zadania, a także z laboratoryjnej, na której będziecie robić różne doświadczenia mające na celu wykrycie bądź zbadanie właściwości odpowiednich substancji. Do uczestnictwa w ćwiczeniach z chemii niezbędne jest posiadanie białego fartucha (najczęściej jest to ten sam, którego używacie w prosektorium). Przydadzą się rownież rękawiczki i kalkulator z logarytmami. Może zdarzyć się, że ćwiczenia rozpoczną się wejściówką, choć nie jest to regułą – zależy od asystenta. Pamiętajcie także o posiadaniu na zajęciach IDENTYFIKATORA!
Jak sprawdzana jest wiedza?
Wasza wiedza może być sprawdzana podczas ćwiczeń, lecz nie jest to regułą. Zależy to od asystenta, z którym będziecie mieli zajęcia.
Z chemii medycznej przewidziane są 2 kolokwia. Przy średniej z kół min. 80% jesteście zwolnieni z egzaminu pisemnego - zdajecie wtedy przedmiot ustnie. Może brzmieć strasznie, ale studenci zawsze chwalą sobie egzamin ustny u prof. Woźniaka! :)
Materiały i książki
Nauka chemii opiera się głównie na informacjach z wykładów. Do prawidłowego wykonania doświadczeń niezbędne jest posiadanie skryptu "Ćwiczenia z chemii medycznej" autorstwa prof. W. Rzeczyckiego i prof. M. Woźniaka - do pobrania z Extranetu. Kluczem do zaliczenia przedmiotu jest rzetelna nauka wykładów.
Przydatny jest również podręcznik dr Kędryny „Chemia ogólna z elementami biochemii”, który rozszerza zagadnienia podane na seminariach i wykładach. Nie jest on jednak niezbędny do zaliczenia przedmiotu.
Porady
Warto postarać się o zaliczenie ustne, gdyż jest ono dużo łatwiejsze niż egzamin pisemny. Dzięki temu w sesji zimowej można skupić się tylko na biofizyce, a także mieć troszkę dłuższe ferie. Polecamy też chodzić na wykłady, można dostać tabliczkę czekolady :D