Informacje o przedmiocie
Rok studiów | I |
---|---|
Liczba ECTS | 20 |
Sposób zaliczenia | Egzamin |
Gdzie?
Do prosektorium prowadzą dwie drogi: pierwsza to winda, ktorą zjeżdżacie na piętro "0", druga to schody znajdujące się na lewo od wejścia na Katedrę Histologii i Immunologii. Wykłady odbywają się w sali im. Reichera (sala B) na parterze Collegium Biomedicum GUMedu.
Jak wyglądają zajęcia?
Ogólne informacje o przedmiocie
Anatomia jest przedmiotem trwającym cały pierwszy rok i kończy się egzaminem w sesji letniej. Bez możliwości wzięcia tzw. warunku, jest KONIECZNA do zdania, aby stać się formalnie studentem II roku. Na zajęcia składają się wykłady oraz ćwiczenia (2 razy po dwie godziny tygodniowo). Zajęcia praktyczne odbywają się w prosektorium i należy zaopatrzyć się na nie w: biały fartuch (rozpinany z długim rękawem), czepek (może byc chusta) i dość dużą ilość rękawiczek jednorazowych (jedno opakowanie wystarczy na cały rok). KONIECZNIE NALEŻY MIEĆ IDENTYFIKATOR (brak grozi usunięciem z zajęć). Przydaje się też pęseta anatomiczna tzn. gładko zakończona bez ząbków (UWAGA! nie mylić z chirurgiczną!), lecz nie jest ona konieczna. Na ćwiczeniach warto zawsze mieć ze sobą atlas, niektórzy asystenci uważają go za obowiązkowy atrybut studenta! Pamiętajcie także o związanych włosach :)
Na zajęciach uczymy się rozpoznawać struktury anatomiczne zarówno na preparatach mokrych jak i na modelach. W Extranecie znajduje się rozpiska tematów poszczególnych wykładów i ćwiczeń. Jest to dość istotna informacja, ponieważ na zajęcia należy przychodzić przygotowanym - dzięki temu więcej wyniesiesz z zajęć oraz unikniesz bycia wyrzuconym z sali bez możliwości odrobienia zajęć (raczej się to nie zdarza, miejcie jednak na uwadze, że większość asystentów zadaje pytania na początku lub w trakcie zajęć). Z niektórych tematów robione są tzw. "wejściówki", czyli krótkie testy na początku zajęć, sprawdzające Waszą wiedzę z tematu który ma być omawiany na tych zajęciach.
W ciągu roku akademickiego będziecie pisać tzw. kolokwia, czyli akademickie klasówki. Każdy taki sprawdzian składa się z części teoretycznej i praktycznej. "Teoria" może mieć różną formę: test jednokrotnego wyboru, test uzupełniania lub krotkie pytania opisowe, natomiast "praktyk" (tzw. szpilki) to rozpoznawanie struktur anatomicznych - w salach prosektoryjnych ułożone są kolejno potokami ponumerowane preparaty i należy rozpoznać struktury, w ktore wbite są szpilki (nazwać je po polsku i po angielsku) i ROZPOZNAĆ STRONĘ (często zapominane na kolokwiach). Jeśli struktura ma część, koniecznie musicie to napisać. Za brak wskazania konkretnego elementu lecą punkty! Czas na rozpoznanie 2 preparatów to 1,5 min, po czym dzwoni stoper i następuje zmiana stanowisk, czyli przechodzimy do kolejnego stolika, nie można się cofnąć! :)
Jak sprawdzana jest wiedza?
Będziecie mieć kolokwia teoretyczne praktyczne w zakresie: Kończyny: górna i dolna, Klatka piersiowa, grzbiet, szyja, Jama brzuszna i miednica, Głowa i neuroanatomia. Liczba pytań oraz ich forma może się różnić na poszczegolnych kolokwiach.
Materiały i książki
Zalecane podręczniki: Number 1.
Biblia pod postacią: Anatomia człowieka tom I-IV
pod red. Prof. O. Narkiewicza i Prof. J. Morysia
Wydana przez naszą kadrę anatomów. Znana na pamięć słowo po słowie zapewnia zdany egzamin. Anatomię „Bochenka” i „Pitucha” sobie odpuśćcie niezależnie od tego ile macie czasu wolnego. Treści zawarte w tych podręcznikach szybko poprzeplatają się z treściami obowiązkowymi z podręczników wiodących, a to właśnie do tych ostatnich możecie się odwołać w razie nieścisłości . Uwierzcie – przekonacie się, że są zupełnie zbędne. Podręcznik Grey'a – dobry dla pasjonatów, lecz czasami ciężko wyłapać najważniejsze informacje, ktore pojawiają się na kolokwium/egzaminie.
Neuroanatomia czynnościowa i kliniczna. Podręcznik dla studentów i lekarzy.
Prof. O. Narkiewicz, Prof. J. Moryś
Niezbędna w II semestrze. Rownież twórcy są od nas! Przyda się już na pierwszym kolokwium do splotów ramiennego i lędźwiowo – krzyżowego oraz na następnym kole z klatki i brzucha, szczególnie autonomiczny układ nerwowy (tzw. Układy przywspółczulne i współczulne). O to kochają pytać!
Nieodzownym punktem w Twoim anatomicznym księgozbiorze jest ATLAS.
Bez niego ciężko dobrze przygotować się do ćwiczeń oraz do kolokwiów (szczególnie do części praktycznej). Ułatwia wyobrażenie przestrzenne. Łatwo sobie poźniej odtworzyć lokalizację w pamięci danej struktury. Najczęściej pytają o topografię: co przylega do czego, z czym sąsiaduje. Godne polecenia atlasy to Netter oraz Sobotta. Atlas Nettera jest najpopularniejszy wśród studentów, lecz ma słabo opracowaną neuroanatomię - pod tym względem Sobotta nad nim góruje. Warto pójść na początku roku do biblioteki, przejrzeć obie pozycje i samemu zdecydować, który z atlasów bardziej Wam odpowiada ;)
Porady
Popularnym sposobem sprawdzenia swojej wiedzy przed kolokwium jest rozwiązywanie tzw. giełd pytań czyli przykładowych testów, zagadnień i pytań, jakie pojawiały się w latach poprzednich. Giełdy zakupić można w Maglu bądź w Medyku. Pytania z anatomii raczej się nie powtarzają, ale zrobienie giełd daje pojęcie, jak wygląda koło, czego należy się spodziewać i na co należy zwrocić uwagę. Jeśli Wasz rok odpowiednio się zorganizuje możecie ułożyć grupami pytania z poszczególnych tematów na bazie podręczników zalecanych a następnie zebrać je wszystkie i stworzyć bazę pytań do powtórki. Najlepszym przygotowaniem do praktyka (szpilek) szczególnie z „mokrych” preparatow jest tzw. robienie potoków tzn. przeglądanie starych zdjęć z kolokwiów. Są to udokumentowane na fotografiach potoki z poprzednich roczników. Modele kości, z których rownież możecie korzystać są dostępne w czytelni Biblioteki Głownej GUMed.