Informacje o przedmiocie
Rok studiów | 1 |
---|---|
Liczba ECTS | |
Sposób zaliczenia | Egzamin |
Gdzie?
Ćwiczenia - Uniwersytecki Szpital Kliniczny, blok M, piętro 6
Jak wyglądają zajęcia?
Zajęcia odbywają się w drugim semestrze i kończą się egzaminem.
Pierwsze ćwiczenia są organizacyjne i trwają około 15 minut. Kolejne trwają ok półtora godziny, jednak często kończą się wcześniej. W czasie większości ćwiczeń będziecie uczyć się zasad pierwszej pomocy na fantomach: przede wszystkim ucisków i wdechów, a także jak zachować się w przypadku zakrztuszenia czy jak używać defibrylatora. Teoretycznie na każde zajęcia obowiązuje pewien materiał, który należy przygotować, jednak każdy prowadzący ma trochę inną wizję, jak bardzo szczegółowa wiedza się w tym mieści – dołóżmy do tego, że rzadko się zdarza, by kilka zajęć pod rząd mieć z tą samą osobą, więc robi się duży mętlik. Oprócz tego w czasie zajęć będziecie uczyć się zakładać kaniule dożylne (tzw. wenflony), odwiedzicie też odział intensywnej terapii.
Wykłady odbywają się w poniedziałkowe poranki i prowadzi je ordynator Kliniki anestezjologii i intensywnej terapii. Z powodu pory często na sali panują pustki, jednak nie należy się jakoś bardzo obawiać sprawdzania listy obecności. To pan docent jednak układa egzamin i często pyta o rzeczy, o których mówił na wykładach – w tym także konkretne daty czy osoby zasłużone dla rozwoju pierwszej pomocy: warto mieć to na uwadze.
Jak sprawdzana jest wiedza?
W czasie ćwiczeń raczej nie należy spodziewać się wejściówek, asystenci najczęściej ustnie odpytują grupę. Brak jest kolokwiów czy sprawdzianów, jedynie na ostatnich ćwiczeniach odbywa się tzw. egzamin praktyczny, który zależy od widzimisię asystenta: może się nawet w ogóle nie odbyć.
Egzamin składa się z 50 zamkniętych pytań ABCDE. Pytania na niego układa zarówno doc. Siemiątkowski, jak i asystenci, z którymi mieliście zajęcia. Pytania naprawdę potrafią zaskoczyć, dlatego warto się dobrze przygotować, także z tego względu, że poprawa egzaminu ma postać tylko i wyłącznie rozmowy z ordynatorem Kliniki. Każdy może mieć poprawę w nieco innym terminie, o którym najczęściej można się dowiedzieć na kilka dni przed, jest to więc szczególnie niewygodne dla osób, ktoś nie mieszkają na stałe w Białymstoku.
Materiały i książki
Najważniejsze są aktualne wytyczne resuscytacji (2015), które znajdziecie w internecie. Obowiązuje znajomość tych rozdziałów, które dotyczą podstawowych zasad pierwszej pomocy.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na być może nieco już nieaktualny skrypt autorstwa doc. Siemiątkowskiego „Stany zagrożenia życia”. Jest to pozycja już nieco wiekowa, bo z 2008 roku, aczkolwiek cześć informacji stamtąd jest niezwykle przydatna na egzamin. Oczywiście przy lekturze trzeba mieć na uwadze, że część zamieszczonych tam informacji jest już nieaktualna, szczególnie te dotyczące podstaw resuscytacji.
Porady
Jeśli chodzi o naukę zakładania kaniul dożylnych, to warto porozmawiać wcześniej o tym z asystentem oraz np. umówić się ze swoją grupą i kupić samodzielnie nieco wenflonów, by nie okazało się, że nie ma czym się wkłuwać.