Informacje o przedmiocie


Rok studiów 1
Liczba ECTS 14
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Ćwiczenia i wykłady - Collegium Universum, ul. Mickiewicza 2C


Jak wyglądają zajęcia?


Biochemia trwa dwa semestry i kończy się egzaminem w sesji letniej. Uznawana za dosyć trudny przedmiot, pozwala jednak zrozumieć pewne ważne mechanizmy w ludzkim organizmie.

Wykłady z biochemii odbywają się w środowe poranki i trwają półtora godziny. Kilka razy w roku prowadzący sprawdza listę – pod koniec wykładu każdy obecny student otrzymuje niewielka karteczkę z pieczątką zakładu z tyłu i po złożeniu swego podpisu trafiają one na biurko pana profesora. Nieobecność oznacza punkty karne, o których więcej niżej.

Ćwiczenia również odbywają się raz w tygodniu i teoretycznie trwają trzy godziny – teoretycznie, bo zazwyczaj kończy się sporo wcześniej i naprawdę rzadko kiedy zajęcia rzeczywiście trwają te sto osiemdziesiąt minut. Na ćwiczenia nie obowiązuje de facto materiał wykładowy, a jedynie materiał z niebieskiego skryptu, który dostaniecie na szkoleniu bibliotecznym (można też za darmo ściągnąć go w formie pdf-a ze strony zakładu).

Na początku każdego ćwiczenia odbywa się wejściówka z materiału zawartego w skrypcie, następnie razem z asystentem wspólnie omawiacie czynności, które będziecie wykonywać. Na zakończenie następuje sprawdzenie wyników, umycie szkieł laboratoryjnych i można iść do domu. Bardzo często będziecie inkubować probówki w cieplarce lub używać spektrofotometru. Podsumowując, ćwiczenia mają bardzo przyjemną formę i są raczej bezstresowe.

Wróćmy teraz do ciekawostki Zakładu Biochemii Lekarskiej, a więc punktów karnych. Ogólnie rzecz ujmując, w ciągu całego roku akademickiego nie można zdobyć 5 i więcej punktów karnych, skutkuje to niedopuszczeniem do egzaminu i automatycznym warunkiem (powtarzanie przedmiotu w kolejnym roku akademickim). Punkty karne dostać można za:

- nieobecność na wykładzie: 0,5 pkt karnego

- nieobecność na ćwiczeniu: 1 pkt karny

- niezaliczenie kolokwium: 2 pkt karne

Punkty karne nie są przyznawane za nieobecność usprawiedliwioną, jednak w każdym semestrze wolno mieć tylko jedną taką. Każda kolejna nieobecność jest równoznaczna z punktami karnymi.

Punkty karne za niezaliczone kolokwium można „odrobić” – jeśli kolokwium zostanie poprawione, punkty karne za nie zostają anulowane.


Jak sprawdzana jest wiedza?


Kartkówki na początku niemal wszystkich zajęć. Jak wspomniano wyżej, tylko z materiału w skrypcie. Jeśli ich nie zaliczysz, asystent najczęściej dopytuje pod koniec ćwiczeń. Można też poprawić je na kolejnych ćwiczeniach.

W czasie roku akademickiego do napisania są cztery kolokwia. Kolokwia zawierają pytania opisowe oraz jedno lub dwa pytania, gdzie narysować trzeba wzory lub reakcje chemiczne (np. z cyklu Krebsa, glikolizy, wzory zasad azotowych). Każde pytanie oceniane jest od 0 do 3 punktów. Niezaliczenie kolokwia skutkuje otrzymaniem dwóch punktów karnych. Pod koniec każdego semestru jest jednak termin poprawkowy, gdy można przyjść i poprawić kolokwium, a przez to zredukować liczbę punktów ujemnych. Są asystenci, którzy bardzo nie lubią, gdy na pytania odpowiadasz swoim językiem, a nie słowo w słowo jak w polecanym podręczniku i obcinają za to punkty.

Egzamin składa się z około 10-12 pytań. Zazwyczaj około trzech z nich to pytania o wzory czy reakcje, reszta zaś jest analogiczna do tych na kolokwiach, a więc opisowa.


Materiały i książki


E. Bańkowski, „Biochemia. Podręcznik dla studentów uczelni medycznych” – biblia zakładu, jedyna dopuszczalna książka, używanie jakiejkolwiek innej skutkuje szybkim zgonem. Dlaczego, zapytacie. Ano, jej autor przez ponad 20 lat był kierownikiem naszego Zakładu Biochemii Lekarskiej. I czasami jeszcze się tu pojawia. Wielu asystentów obcina punkty na kolokwium, jeśli pewne zagadnienia nie są wyjaśnione niemalże słowo w słowo, jak w tejże pozycji. Nie próbujcie nawet bawić się z innymi książkami do biochemii – nie warto.

Oprócz tego skrypt, który, jak wspomniałem, dostaniecie na szkoleniu bibliotecznym, a jeśli nie, to można go wydrukować z pliku pdf na stronie Zakładu lub biblioteki.


Porady


Na każde ćwiczenia obowiązkowy jest fartuch oraz zmiana obuwia. Im szybciej też wyrobicie się z zaplanowynymi doświadczeniami, tym szybciej wyjdziecie z zajęć.


Kontakt z nami


Do
góry