1. Dołącz do IFMSA-Poland Oddział Lublin 

W biurze IFMSA (DS2 pokój nr 9) możesz otrzymać formularz, w którym wypełniasz swoje dane. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego osobiście, możesz również zostać członkiem, rejestrując się na stronie https://lublin.ifmsa.pl Czy to nie proste? Następnie, aby zostać już pełnoprawnym członkiem naszej organizacji, musisz opłacić składkę członkowską wynoszącą 60zł

 

 1. Bierz udział w akcjach i projektach!

O bieżących akcjach dowiesz się na fanpage'u lubelskiego oddziału IFMSA lub na wspomnianej wcześniej stronie w zakładce “Akcje”. Za udział w nich otrzymujesz punkty. Oprócz akcji punkty potrzebne na wymianę przydzielane są za:

 • oceny (potwierdzone przez dziekanat)
 • działalność w kołach naukowych (potwierdzone przez opiekuna koła)
 • działalność naukową (pisanie artykułów naukowych, udział w konferencjach)

Warto zgromadzić ich jak najwięcej - trudno jednoznacznie określić, ile potrzeba minimum na konkretny wyjazd, gdyż co roku się to zmienia - łatwo to porównać do progu punktowego z matury w rekrutacji na medycynę. Jedne kraje są oblegane bardziej, inne mniej, co również determinuje ich "cenę".

 

 1. Przyjdź na spotkanie informacyjne

Ogłoszenie dotyczące terminu pojawi się na naszym fanpage’u na facebooku. Podczas spotkania dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji odnośnie wymiany.

 

 1. Złóż aplikację

Zanim to jednak zrobisz, zapoznaj się koniecznie z Exchange conditions interesującego Cię kraju. Są to wymagania jakie stawia zagraniczna uczelnia względem swoich podopiecznych. Zwróć szczególną uwagę na wymagany język, ponieważ niektóre kraje mogą wymagać certyfikatu językowego lub znajomości drugiego języka (oprócz angielskiego) na poziomie zaawansowanym. 

 

Wyróżniamy 2 programy stałe: SCOPE i SCORE. Jakie są różnice między nimi?

 

SCOPE - Professional Exchange - Praktyki Kliniczne

SCORE - Research Exchange - Wymiana Naukowa

4 tygodnie pracy w oddziale szpitalnym

4 tygodnie pracy w jednostce badawczej

studenci minimalnie po III roku studiów

studenci wszystkich lat 

tylko kierunek lekarski

studenci wszystkich kierunków medycznych i okołomedycznych

  

Uwaga! Jednoczesna aplikacja na oba programy jest niemożliwa! Gdy już zbierzesz wszelkie wymagane dokumenty (kwestionariusz papierowy SCOPE/SCORE, certyfikat językowy, dowód opłacenia składki, abstrakty/certyfikaty), zanieś je do naszego LEO/LORE między 10-13 listopada oraz wypełnij formularz elektroniczny (znajdziesz go na naszej stronie internetowej w zakładce “Praktyki kliniczne” lub “Wymiany naukowe”). Pamiętaj, aby dane z formularza internetowego zgadzały się z tymi na papierowym!

 

 1. Zaczekaj na wyniki kwalifikacji wczesnej

Wyniki listy wczesnej pojawiają się mniej więcej w połowie listopada, do tego czasu pozostaje ci trzymanie kciuków za dostanie się na wymarzoną wymianę.

 

 1. Udało się? Gratuluje! Ale co dalej?

Wizja wspaniałej wakacyjnej przygody jest już coraz bliższa, jednak musisz pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności oraz uiszczeniu opłat! Są to:

 • 250 zł jako opłata kontraktowa 
 • 500 zł jako opłata za studenta przyjeżdżającego 
 • 300 zł jako opłata zwrotna (otrzymasz ją z powrotem, jeśli w czasie wakacji zdecydujesz się opiekować studentami przyjeżdżającymi na praktyki do twojego kraju)

Co masz zapewnione? Zakwaterowanie przez 4 tygodnie oraz wyżywienie przez 4 tygodnie (5 dni roboczych w tygodniu).

Za co sam musisz dodatkowo zapłacić? Między innymi za wizę, bilet lotniczy, szczepienia, ubezpieczenie, własne dodatkowe wydatki.

 

Brzmi trochę strasznie? Przytłacza cię ogrom dokumentów? Nie martw się! Koordynatorzy lokalni (LEO/LORE) są po to, żeby cię wspierać i pomóc we wszystkim.

 

 1. Pozostało zarezerwować lot, spakować walizkę i jechać na wymianę!

 

 1. Zabrakło Ci punktów na kwalifikacji wczesnej? Nie martw się, nadal jesteś w grze!

Jest jeszcze lista późna - zasady aplikowania są takie same jak w przypadku listy wczesnej. Dodatkowo mamy substytucje, przydzielane według zasady “kto pierwszy, ten lepszy”. W tym przypadku nie potrzebujesz punktów do aplikowania - od twojego konta zostanie odjęte 80 punktów podczas następnej kwalifikacji.

Kontakt z nami


Do
góry