PATOFIZJOLOGIA

A. Szczeklik – Choroby Wewnętrzne (Duży Szczeklik)
Jeśli chcesz zdać bez problemu, to niestety musisz się w niego zaopatrzyć. Na szczęście wystarczy któreś ze starszych wydań. Nie trzeba też umieć wszystkiego, obowiązuje nas tylko część dotycząca patomechanizmu oraz objawów. Alternatywą jest mały Szczeklik, zdecydowanie tańszy i mniejszy, ale też znacznie okrojony i dość niewygodny do nauki.

Mały Szczeklik
To tak naprawdę Szczeklik w pigułce, przydatny do powtórki i raczej wystarczający.

B. Zahorska-Markiewicz - Patofizjologia kliniczna
Najbardziej podstawowa książka do patofizjologii. Wiele osób uczyło się tylko z niej i wszystko zaliczało, ale jeśli chcesz zdać w oparciu o własną wiedzę (a nie kolegi, koleżanki czy z Internetu), niestety nie wystarczy.

S. Maśliński - Patofizjologia: podręcznik dla studentów medycyny. 1-2
Ogólnie całkiem fajna książka, bardziej obszerna i lepiej napisana niż Zahorska. Ale jeśli nie lubisz nadmiaru książek możesz sobie odpuścić.

T. Tomasik - Elektrokardiografia dla lekarza praktyka
Przystępna i przejrzysta, wystarczy żeby zdać. Ale jeśli chcesz się naprawdę nauczyć czegoś o EKG sięgnij po inną pozycję.

 

PATOMORFOLOGIA

Kruś – Podstawy patomorfologii
U niektórych asystentów niemalże biblia, u innych zupełnie niepotrzebna. Do egzaminu nie wystarczy, ale jeśli chcesz coś doczytać albo mieć ogólną wiedzę na zajęcia, to będzie idealna. Poza tym zawiera kilka rozdziałów, których nie ma w Robbinsie.

Robbins – Patologia
Patomorfologiczna biblia. Na egzamin musisz umieć każde zdanie, dodatkowo doczytać trochę z Krusia. Na pocieszenie mogę dodać, że do tego egzaminu i tak mało kto się uczy, progi są tajemnicą katedry, poprawa jest ustna u profesora, a terminów tyle, że każdy zalicza.

 

MIKROBIOLOGIA

G. Virella - Mikrobiologia i choroby zakaźne
Bardzo przystępna, wszystko wypisane w punktach, bez zbędnego książkowego bełkotu. Z bakterii jest trochę za mało, ale do nauki wirusów zalecana przez katedrę. Według mnie pozycja obowiązkowa.

P.R. Murray – Mikrobiologia
Książka, w której jest wszystko, więc posiadając ją nie musisz kupować już prawie nic (poza Antybiotykoterapią). Dużo filozoficznych przemyśleń, wstępów itd., ale koniec końców całkiem przyjemna.

M. Zaremba – Mikrobiologia lekarska
Miałam, otworzyłam dwa razy. Całkiem przystępnie opracowane grzyby, ale oprócz tego nic szczególnego. Nie kupuj, ewentualnie wypożycz z biblioteki.

D. Dzierżanowska - Antybiotykoterapia praktyczna
Pozycja obowiązkowa na kolokwium z antybiotyków. Niestety nie możesz sobie odpuścić.

Gladwin – Mikrobiologia kliniczna
Bardzo fajnie napisana, są nawet żarciki i wierszyki, dzięki którym łatwiej wszystko zapamiętać. Bardzo polecam.

 

BIOFIZYKA

S. Miękisz – Wybrane zagadnienia z biofizyki
Pozycja obowiązkowa, na egzamin wystarczy.

A. Hendrich – Ćwiczenia laboratoryjne z biofizyki
Obowiązkowa na ćwiczenia praktyczne.

F. Jaroszyk – Biofizyka
Większość rzeczy znajdziesz w Miękiszu, ale jeśli chcesz zrozumieć ten przedmiot choć trochę i dostać z egzaminu więcej niż 3 to lepiej się w nią zaopatrz.

 

Zdrowie Publiczne, Prawo Medyczne                                                                                                                     Nie wymagają stosowania podręczników.

 

Socjologia w Medycynie                                                                                                                                           Literatura dostarczana jest przez prowadzących.

 

SKRYPTY

Patofizjologia:
skrypt gr. 7, "krecik" – Dobry skrypt, patofizjologia w pigułce. Dość nierówny, ale w stanach nagłych (kolokwium za 12h lub wątpliwości tuż przed egzaminem praktycznym) całkiem użyteczny.

Patomorfologia:
Skrypt z Lublina – Tak samo nieprzystępny jak cała patomorfa. Wydaje mi się, że można ogarnąć z niego podstawowe rzeczy, tyle tylko, że nikt na tej katedrze o owe podstawy nie pyta. (inna opinia - dobrze się z niego ogarnia do egzaminu, są w nim braki, ale zdecydowanie łatwiej walczyć ze skryptem niż z Robbinsem)
Patowódka - Dość grube opracowanie Robbinsa, oceniane nieźle, jednak nie rozwiązuje problemu dokumentnie. Do wypróbowania.

Mikrobiologia:
Notatka ostateczna – fajne opracowanie wszystkich zagadnień na koła i do egzaminu, ale niestety mało szczegółowe i zawierające trochę błędów. U jednych asystentów starczy na 5, u innych nie starczy na 3. Można się zaopatrzyć, ale lepiej oprócz niego coś doczytywać.

Biofizyka:                                                                                                                                                          Skrypt cienki, łatwiejszy w odbiorze niż Miękisz ale niestety nic nie jest chyba w stanie pomóc w zrozumieniu tego przedmiotu.

Anatomia kliniczna:
Dostępne są skrypty z opracowaniami, ale osobiście z nich nie korzystałam. Na chomiku jest prezentacja, która dość wyczerpująco odpowiada na wszystkie pytania. Poza tym większość asystentów podaje wszystkie informacje na zajęciach. Niektórzy przypominają sobie podstawy z książek do anatomii prawidłowej, ale nie martwcie się – pytania dotyczą raczej tego, ile płatów mają płuca, a nie tego, jak ponumerowane są kolejne segmenty :)

Kontakt z nami


Do
góry