Chirurgia


Zajęcia odbywają się w Klinikach Chirurgii Przewodu Pokarmowego na klinikach, Ogólnej i Onkologicznej na Borowskiej, Chirurgii Klatki Piersiowej na Grabiszyńskiej i Kardiochirurgii na Borowskiej. Czasem są to tylko seminaria czasem ćwiczenia, zwykle nie ma żadnych zaliczeń, a jeżeli ktoś chce sobie coś poczytać, to wystarczy Repetytorium Noszczyka.

 

Chirurgia dziecięca


Same seminaria, zaliczenie na podstawie obecności.

 

Choroby wewnętrzne


W ramach przedmiotu są bloki z kardiologii, chorób zawodowych i nadciśnienia, hematologii, endokrynologii i reumatologii. Zaliczenie zależy od prowadzącego, u niektórych za obecność, u innych trzeba coś przygotować – zwykle wystarczy Mała Interna Szczeklika.

 

Dietetyka


Kilka seminariów i ćwiczenia, wystarczy tam być.

 

Geriatria


Na koniec zajęć może być test, który zwykle nie stanowi problemu dla studentów. Nie jest wymagany żaden podręcznik, ponieważ wszystko co trzeba wiedzieć jest przedstawiane na seminariach.

 

Ginekologia i położnictwo


Podejście różni się w zależności od kliniki. Na Borowskiej na zakończenie jest prosty test, który można rozwiązać wspólnie, natomiast zajęcia na klinikach kończą się kolokwium przeprowadzanym jak egzamin, które nie jest takie proste i wymaga przygotowania się z Bręborowicza.

 

Medycyna ratunkowa


Przyjemne zajęcia z dużym naciskiem na ćwiczenia praktyczne, na koniec jest prosty test. Aby spokojnie zaliczyć przedmiot trzeba znać najnowsze wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji.

 

Medycyna rodzinna


Zajęcia mają miejsce w różnych miejscach: przy Syrokomli, w Domu Dziecka przy Parkowej, w jednym z dwóch przedszkoli, a także w wybranych przez siebie praktykach lekarza rodzinnego. Nie ma żadnego zaliczenia, natomiast można się już zaopatrzyć w podręcznik zalecany przez Katedrę, bo i tak będzie potrzebny na VI roku. Katedra ma często aktualizowaną stronę internetową, na której można znaleźć plan zajęć i inne potrzebne informacje.

 

Neurochirurgia


Seminaria połączone z oglądaniem transmisji z sali operacyjnej – wystarczy obecność.

 

Neurologia


Zajęcia rozpoczynają się 45-minutowym seminarium, na którym omawiany jest dany temat, a potem grupy przechodzą do prowadzących ćwiczenia i rzeczywiście ćwiczą to, co jest tematem zajęć. Polecam wcześniej przygotować się do zajęć, bo wtedy można więcej z nich wyciągnąć i też będzie łatwiej potem na egzaminie. W semestrze letnim jest egzamin praktyczny ze swoim prowadzącym i ocena z niego umożliwia podejście do egzaminu teoretycznego w przedterminie. Podstawową książką jest Kompendium Podemskiego, większość rzeczy jest bardzo dobrze opisana, chociaż rozdział o chorobach zakaźnych lepiej weryfikować z inną książką, bo jest napisany dość przestarzale i nieprecyzyjnie. Niektórzy polecają także Black Book z neurologii oraz skrypty, ale to jako literaturę uzupełniającą. Dobrze jest też znać wykłady Profesora, bo znajdują się czasem na nich nowsze dane niż są w książce.

 

Okulistyka


Najpierw seminarium, potem ćwiczenia, raczej nie ma zaliczenia, ale jest egzamin. Pytania są praktycznie z wyjęte z Okulistyki Niżankowskiej, jednak jeśli ktoś nie chce być okulistą, to może się ograniczyć tylko do najważniejszych rozdziałów pod egzamin, natomiast okulistyki się nauczyć z książki Bradford, która zawiera więcej praktycznych wskazówek i pozwala lepiej zrozumieć choroby.

 

Onkologia


Zajęcia są w DCO obok Sky Tower, najpierw seminarium, potem ćwiczenia. Katedra jest dobrze zorganizowana, aktualne informacje są przekazywane przez stronę internetową oraz fanpage na facebooku. Zajęcia raczej nie wymagają przygotowania, natomiast na egzamin można zajrzeć do najnowszego Kordka w celu ogarnięcia podstaw onkologii, a szczegółowe informacje o nowotworach polecam uzyskiwać z Interny Szczeklika oraz wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

 

Pediatria


W skład przedmiotu wchodzą zajęcia na kardiologii, endokrynologii oraz hematologii. Zaliczenie zależy od prowadzącego, ale praktycznie zawsze wystarczy Pediatria Kawalec.

 

Psychiatria


Katedra prowadzi często aktualizowaną stronę internetową, więc można tam łatwo znaleźć miejsce odbywania ćwiczeń (Pasteura, Kraszewskiego, Koszarowa). Na zajęcia i na zaliczenie, oczywiście zależnie od prowadzącego, potrzebna jest wiedza ze skryptu o Psychopatologii Ogólnej, który powinien zostać udostępniony pierwszej grupie mającej zajęcia.

 

Rehabilitacja


Seminaria - kończą się testem, który nie powinien nikomu sprawić problemu

 

Transplantologia kliniczna


Zajęcia prowadzone bardzo różnie, w zależności od prowadzącego, czasem wykład, czasem wizyta na oddziale, czasem coś innego. Warto znać przepisy obowiązujące w Polsce, kryteria stwierdzania śmierci mózgu oraz leki stosowane w transplantologii.

 

Urologia


Seminaria, a potem czasem ćwiczenia. Dzięki przedterminom można bardzo szybko zdać egzamin i mieć długie ferie. Do nauki wystarczy Borkowski, a jeśli ktoś chce dobrze umieć nowotwory, to polecam wytyczne Europejskiego Towarzystwa Urologii.

 

Kontakt z nami


Do
góry