IFMSA-Poland


Kilka słów o IFMSA-Poland…

 

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest organizacją zrzeszającą studentów wszystkich kierunków lekarskich w Polsce. IFMSA jest największą na świecie organizacją studencką, do której należą studenci ze 121 państw! 

Ze względu na zakres działania, cała struktura IFMSA została podzielona na Programy Stałe:

  • Praktyki Wakacyjne,
  • Wymiana Naukowa,
  • Edukacja Medyczna,
  • Zdrowie Publiczne,
  • Zdrowie Reprodukcyjne i AIDS,
  • Prawa Człowieka i Pokój na Świecie.

      Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie → https://www.ifmsa.pl/kim-jestesmy/ogolnie

Poniżej znajdziecie opisy poszczególnych Programów Stałych ⬇️ 

 


Program stały ds. Praktyk Wakacyjnych (SCOPE)

 

Peer Support IFMSA-Poland

 

Jest najpopularniejszym i jednocześnie najstarszym programem działającym w IFMSA-Poland, dzięki któremu co roku ponad 300 studentów z całej Polski, będących po 3 roku studiów ma szansę wyjechać na miesięczną praktykę wakacyjną do niemal każdego zakątka świata. W ramach programu prowadzona jest także opieka na incomings, czyli studentami przyjeżdżającymi z innych krajów.

 


Program Stały ds. Wymiany Naukowej (SCORE)

 

 

Organizuje wymianę na praktyki naukowe już od 1. roku studiów! Praktyki w ramach programu SCORE to świetna propozycja nie tylko dla studentów wydziałów lekarskich, ale także farmacji i wydziałów nauki o zdrowiu. Daje on szansę poznania oraz skorzystania z doświadczeń, rozwiązań i technologii stosowanych przez najlepsze ośrodki naukowe na świecie oraz umożliwia indywidualne podejście do każdego z uczestników wymiany i poszerzanie jego zainteresowań


Program Stały ds. Edukacji Medycznej (SCOME)

 

 

Jest to program, którego celem jest dążenie do jak najlepszego przygotowania studentów do przyszłego zawodu i pomoc w rozwijaniu ich zainteresowań poprzez organizację wszelkich praktycznych warsztatów, kursów i prelekcji w dziedzinie medycyny. W ramach programu odbywają się takie akcje jak Kurs Szycia Chirurgicznego, Poznaj Swoją Specjalizację, MediCafe oraz Peer Support.


Program Stały ds. Zdrowia Publicznego (SCOPH)

 

 

Głównym celem programu jest udział w dbaniu o ogólne zdrowie człowieka, poprzez promowanie zdrowego trybu życia oraz przeprowadzanie badań profilaktycznych.  Dużą popularnością cieszą się akcje polegające na mierzeniu ciśnienia i stężenia glukozy w galeriach handlowych, czy rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Prowadzone są też projekty taki jak m.in. Ratowanie na spontanie, Szpital pluszowego misia, czy Psychiatria też dla ludzi.

Aby pomóc Wam w podjęciu decyzji przy wyborze składania kandydatur na koordynatorów poszczególnych projektów, specjalnie dla Was powstały 4! filmiki, które pokazują rzeczywisty przebieg danej akcji. Zapytacie, czemu nie do wszystkich? - ponieważ w/w projekty cechują się pewną schematycznością względem przebiegu akcji. Ale czy to znaczy, że nie można wychodzić poza schematy? Niech góruje Wasza własna inicjatywa, pomysł, nieszablonowość! 

PROJEKTY SCOPH

 


 

Program Stały ds. Zdrowia reprodukcyjnego i AIDS (SCORA)

 

 

Prowadzi działalność, która ma na celu przede wszystkim edukację, dotyczącą zarówno profilaktyki zakażeń STI, jak i ich objawów, diagnostyki, leczenia. Akcje skierowane są do różnych grup społecznych. Opierając się na własnych obserwacjach, rozszerzamy naszą działalność o to, co wydaje się nam konieczne- dziś staramy się mówić coraz częściej o szeroko rozumianym zdrowiu reprodukcyjnym, uczymy konieczności wizyt u ginekologa, walczymy z przemocą wobec kobiet i stygmatyzacją osób chorych na STI’s. Do projektów SCORA należą 

  • Tramwaj zwany pożądaniem - Specjalnie wynajęty do tego celu autobus rozwozi wszystkich chętnych na imprezy w klubach po całym mieście, a jazdę tym niecodziennym środkiem lokomocji umilają najlepsi DJ’e oraz członkowie IFMSA-Poland, którzy wszystkich uczestnikom zabawy, bez wyjątku, rozdają ulotki informacyjne, gadżety, prezerwatywy, prowadzą gry towarzyskie i odpowiadają na pytania odnośnie HIV/AIDS.
  • Movember - to akcja edukacyjno-informacyjna, dzięki której mężczyźni w każdym wieku mogą nauczyć się samobadania jąder na specjalnych modelach!
  • Think Pink - ma na celu odpowiedzieć na wszystkie te pytania i rozwiewając wszelkie wątpliwości, promować wiedzę i profilaktykę nowotworów piersi.
  • Pink Lips Project

Program stały ds. Praw Człowieka i Pokoju (SCORP)

 

 

Przede wszystkim chcemy zwrócić Twoją uwagę na innych ludzi poprzez bliższe spojrzenie na ich problemy. Czemu na co dzień musi stawić czoła osoba niepełnosprawna czy niewidoma? Staramy się też zwrócić uwagę na globalne problemy np. problem nierówności w zdrowiu na świecie.

Projekty:

  • Człowiek Człowiekowi Człowiekiem - W ramach projektu uwrażliwiamy dzieci i młodzież na problem bezdomności poprzez wspólne przygotowanie kanapek dla ubogich osób.
  • Pora Seniora -  W ramach projektu nasi wolontariusze organizują prelekcje o tematyce zdrowotnej oraz przeprowadzają, głównie w Klubach Seniora, podstawowe pomiary: ciśnienia tętniczego, glikemii, wagi, obwodu talii i bioder.
  • Maraton PIsania Listów
  • Czytamy Pomagamy - polega na głośnym czytaniu inspirujących i pouczających bajek dzieciom przebywającym w szpitalu
  • Dotknijmy Różnorodności - Projekt polegający na zwiększeniu świadomości wśród studentów medycyny z zakresu tematyki niepełnosprawności.
  • Redemptoris Missio
  • Przychodnia Studencka - Zamierzonym celem realizacji Projektu jest profilaktyka. Naszym celem jest przede wszystkim zapewnienie podstawowych badań i opieki medycznej grupie ludzi najbardziej tego potrzebujących, którzy z różnych względów (głównie ekonomicznych) mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej.

     

Korzyści płynące z członkostwa…

 

Za udział w każdej akcji otrzymujesz punkty, które umożliwiają Ci wyjazd na zagraniczne praktyki wakacyjne lub wymianę naukową! W październiku organizowane są spotkania informacyjne, na których poznasz listę krajów dostępnych w danym roku, szczegóły rekrutacji i terminarz. Jednak to nie wszystko!

Dzięki członkostwu masz możliwość poznania wielu wspaniałych ludzi (z całej Polski i świata), rozwijać swoje umiejętności, brać udział w licznych szkoleniach, stać na straży praw człowieka jak i sprawdzić się w działalności na rzecz profilaktyki zdrowotnej! Możesz również realizować swoje autorskie pomysły projektów, jak i przewodniczyć tym, które już istnieją.

 


Jak do nas dołączyć?

     

      To proste!

Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny, który znajdziecie na naszej stronie: https://poznan.ifmsa.pl/. W ten sposób zakładacie konto, które umożliwi Wam obserwowanie obecnych akcji, przypisywanie się do tych, w których braliście udział lub rozliczanie ich!

Ostatnim krokiem jest opłacenie składki członkowskiej, która wynosi 60 zł.

To tyle! Witamy w IFMSA-Poland Oddział Poznań!

 


Gdzie nas znajdziecie?

 

      Nasze biuro mieści się w DS Aspirynka, przy ul. Rokietnickiej 6.

 


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas na fb i Instagramie!

 

→ https://www.facebook.com/poznanIFMSA/

→ https://www.facebook.com/IFMSA.Poland/

→ https://www.instagram.com/ifmsa_poland_poznan/

 

 

Uniwersystet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu


 

Kilka słów o naszej uczelni...

 

Historia

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu związany jest silnie z założonym w 1857 roku Poznańskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk, które wyszło z pomysłem utworzenia w tym mieście uniwerystetu z Wydziałem Lekarskim i Oddziałem Farmaceutycznym.

Pierwszym Rektorem Uniwersytetu Poznańskiego był jedyny w swoim rodzaju poznański ginekolog, ówczesny Prezes PTPN, prof. Heliodor Święcicki.

1920 był rokiem, w którym podjęto uchwałę o utworzeniu Wydziału Lekarskiego, którego pierwszym Dziekanem został prof. Adam Wrzosek. Pierwsze posiedzenie Rady Wydziału odbyło się 19 listopada 1920 roku. Data ta stanowi symboliczny początek studiów lekarskich w Poznaniu. W tym samym roku powstał również Oddział Farmaceutyczny, którego pierwszym Dyrektorem został prof. Konstanty Hrynakowski.

W trakcie II wojny światowej Uniwersytet Poznański został zamknięty i dopiero po zakończeniu walk o Poznań rozpoczęła się jego odbudowa. Pierwszym powojennym Rektorem UP został prof. Stefan Dąbrowski. 

1 stycznia 1950 roku, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z UP, Wydział Lekarski i już Wydział Farmaceutyczny stworzyły odrębną uczelnię - Akademią Lekarską, która od 3 marca nosiła miani Akademii Medycznej, której pierwszym Rektorem był prof. Tadeusz Kurkiewicz.

14 kwietnia 1975 roku powstał Wydział Pielęgniarski, którego pierwszym Dziekanem został prof. Józef Baron. Wydział ten w 1998 roku przyjął nazwę Wydziału Nauk o Zdrowiu.

Karol Marcinkowski został patronem uczelni w 1984 roku, a Akademia Medyczna została przekształcona w Uniwersytet Medyczny 27 lutego 2007 roku, stając się pierwszą uczelnią medyczną w Polsce, która uzyskała tytuł uniwersytecki.

 

Wydziały

  • Wydział Lekarski
  • Wydział Medyczny
  • Wydział Nauk o Zdrowiu 
  • Wydział Farmaceutyczny

Dziekanaty każdego z Wydziałów znajdują się na ul. Bukowskiej 70, 60-812 Poznań w budynku Collegium Stomatologicum.

 

UMP w liczbach 

  • ponad 1600 nauczycieli akademickich 
  • ponad 7200 studentów studiujących na 19 różnych kierunkach 
  • ponad 110 projektów badawczych 
  • 97 kół naukowych 
  • 5 podmiotów leczniczych 
  • 16 najlepsza Uczelnia Akademicka w Polsce według Rankingu Szkół Wyższych   

 

 

 

Poznań – Wikipedia, wolna encyklopedia

Poznań 


Poznań to pełne doznań miasto położone nad rzeką Wartą i piąte pod względem liczby ludności miasto w Polsce. Znane z pyr z gzikiem, czyli ziemniaków podawanych z odpowiednio przyprawionym twarogiem oraz Rogali Świętomarcińskich, którymi każdy prawdziwy poznaniak zajada się 11 listopada! Jeśli można coś powiedzieć o Poznaniu, to na pewno to, że nie znajdziecie drugiego tak przyjaznego studentom miasta w Polsce. Rozbudowaną siecią komunikacji miejskiej dotrzecie na wszytskie zajęcia, nawet te, które odbywają się na drugim końcu miasta. Zielone parki, stylowe kawiarnie z gorącą kawą i biblioteki zapewnią Wam idealne miejsca do nauki i skupienia, a po wszytskich zajęciach i egzaminach możecie zaznać odbrobiny relaksu na Termach Maltańskich, bulwarach nad Wartą, zaszaleć na zakupach w największym centrum handlowym w Wielkopolsce "Posnania" czy przeżyć niezapomnianą przygodę wraz z przyjaciółmi na Nocnym Targu Towarzyskim. W Poznaniu każdy znajdzie coś dla siebie ❤️

Chodźcie, POZNAŃmy się!!

Kontakt z nami


Do
góry