Informacje o przedmiocie


Rok studiów 1
Liczba ECTS 2
Sposób zaliczenia Zaliczenie na ocenę

Gdzie?


W czasach pandemii-

Wykłady odbyły się w centrum Kongresowo-Dydaktycznym na dużej sali.

Przed pandemią-

Każda grupa przypisana jest docelowo do jednego z czterech szpitali i klinik – przy ul. Przybyszewskiego (Klinika Endokrynologii – wejście H, I piętro), przy ul. Szamarzewskiego (Katedra i Klinika Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej – budynek A, I piętro), przy ul. Długiej (Katedra i Klinika Kardiologii) i ul. Mickiewicza (Katedra i Klinika Diabetologii i Chorób Wewnętrznych). Pierwsze zajęcia odbywają się w szpitalu macierzystym, a następnie co zajęcia grupy rotują się między szpitalami (wszystko według rozpisanego planu). Ostatecznie każda grupa odwiedza wszystkie szpitale, a dodatkowo odbywa wizytę w Collegium Stomatologicum (ul. Bukowska) w gabinetach stomatologicznych oraz w Zespole Katedry i Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w szpitalu przy ul. Szamarzewskiego.


Jak wyglądają zajęcia?


Zajęcia w czasie pandemii-

Przez dwa dni uczestniczycie w 8 wykładach (po 4 każdego dnia), podczas których lekarze i inni specjaliści opowiadają o swoich profesjach.

Zajęcia przed pandemią-

W zależności od kliniki, w której odbywają się zajęcia, mogą one wyglądać różnie. Na przykład w Klinice Diabetologii studenci mierzą poziom glukozy glukometrem, a w Klinice Kardiologii robią EKG. Wspólnym elementem wszystkich zajęć jest seminarium wprowadzające w zagadnienia, które omawiane będą na ćwiczeniach podczas wizyty na oddziale. Każdy szpital ma do pokazania coś innego – dział diagnostyki obrazowej (USG, TK, RTG, MR), pracownie endoskopii, oddział intensywnej terapii, sale operacyjne, pracownie kardiologiczne.

Drugą częścią cyklu zajęć z tego przedmiotu są zajęcia z Wprowadzenia do badania. W macierzystych klinikach studenci uczeni są jak poprawnie przeprowadzić wywiad oraz badanie przedmiotowe. Informacje zdobyte na seminarium można wykorzystać podczas wizyty na oddziale. W grupach sześcioosobowych wraz z lekarzem prowadzącym studenci obywają zajęcia praktyczne z pacjentami.


Jak sprawdzana jest wiedza?


Na zaliczenie przedmiotu obowiązuje napisanie pracy pisemnej. Praca pisemna może być przedstawiona w jednej z dwóch możliwych form – eseju pt. „Dlaczego wybrałam/em medycynę?” lub wywiadu z wybranym profesorem z uczelni.


Materiały i książki


Jako literaturę podstawową prowadzący podają Internę Szczeklika, jednak sugerujemy nie zaglądać do niej aż do trzeciego roku studiów :)


Kontakt z nami


Do
góry