1. Kiedy rozpoczyna się rok akademicki 2019/2020?

Rok akademicki rozpoczyna się we wtorek 1-go października. Warto zauważyć, iż tego dnia normalnie odbywają się zajęcia – nie spodziewajcie się akademii rodem z liceum czy gimnazjum. Warto przyjechać jednak jeden lub dwa dni wcześniej i na spokojnie zorientować się w rozkładzie autobusów czy odnaleźć miejsce, gdzie będziecie mieć zajęcia następnego dnia.

 

2. Czym jest szkolenie biblioteczne? Kiedy się odbywa?

Szkolenie biblioteczne dla kierunku lekarskiego odbwywa się w Sali Kolumnowej – znajdziecie ją w lewym skrzydle Pałacu Branickich, obok działu rekrutacji, gdzie zanosiliście papiery po przyjęciu. W tym dniu po krótkim wykładzie pani z biblioteki nt. korzystania z księgozbioru wylosujecie numerki w kolejce, by następnie kolejno według nich chodzić do biblioteki (główne wejście do pałacu, parter). Tam dostaniecie książki – trzeba jednak liczyć się z tym, iż im później tam pójdziecie, tym mniejsza szansa na dostanie wszystkich interesujących was egzemplarzy. I nie polecam kupować książek przed szkoleniem – może się okazać, że panie w bibliotece zaoferuje wam książki, za które drogo zapłaciliście. Po szkoleniu studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland oprowadzą was po kampusie.

Strona biblioteki: http://biblioteka.umb.edu.pl

 

3. Czy szkolenie biblioteczne jest obowiązkowe?

Szkolenie biblioteczne jest obowiązkowe. Ale jeśli z jakiegoś powodu nie możecie znaleźć się w Białymstoku w wyznaczonym terminie, to na początku października zorganizowane zostanie kolejne. Wtedy jednak szansa na dostanie interesujących was książek jest bardzo mała.

 

4. Jakie książki chcę dostać na szkoleniu bibliotecznym?

Pod tym linkiem http://peersupport.ifmsa.pl/bialystok/przedmioty znajdziesz informacje dotyczące przedmiotów na 1. roku i polecanych przez studentów książek. Dobrze, jeżeli na szkoleniu uda Ci się dostać jakiś atlas do anatomii z nazwami w języku łacińskim, do tego książka do anatomii (wybór dowolny), książka do histologii (autorstwa Zabla), do biochemii (autorstwa Bańkowskiego). To taka „podstawa”.

5. Co to są grupy dziekańskie? Kto je wyznacza?

Grupa dziekańska to odpowiednik licealnej klasy. Liczy zazwyczaj 16-18 osób. Przez dwa kolejne lata razem będziecie mieć prawie wszystkie zajęcia. Grupy dziekańskie w ostatnich latach wyznacza Studium Języków Obcych, rzekomo według wyników z języka obcego. Nie ma jednak większego problemu żeby zagadać do nich i poprosić o znalezienie się w grupie z koleżanką lub z kolegą; jeśli jednak zechcecie to zrobić już po opublikowaniu list grup, to trzeba liczyć się z tym, iż wtedy występują zmiany osoba za osobę – przepisujecie się z grupy X do Y, a więc jedna osoba z grup Y musi przejść z własnej woli do grupy X.

 

6. Kim jest starosta roku? Po co nam ktoś taki?

Dobry starosta to podstawa. Załatwia w imieniu roku ważne sprawy. Chodzi tu m.in. o umawianie terminów egzaminów, przekazywanie kolegom z roku informacji z Zakładów, uczestniczenie w Radzie Pedagogicznej. Warto go wybrać jak najwcześniej.

Warto też pomyśleć o wyborze starosty grupy – osoba taka będzie odpowiedzialna za załatwianie spraw bezpośrednio dla grupy dziekańskiej.

 

7. Czy na któreś zajęcia w pierwszym tygodniu muszę coś umieć?

Podstawową wiedzę należy posiadać na pierwsze zajęcia z anatomii – informacje, co obowiązuje na dane zajęcia znajdziecie pod tym linkiem: https://www.umb.edu.pl/wl/jednostki-organizacyjne/zaklad_anatomii_prawidlowej_czlowieka/dydaktyka/lekarski/plan_zajec

Z pozostałych przedmiotów raczej nie musicie nic umieć - pierwsze zajęcia będą wprowadzające.

 

8. A może zacząć się uczyć w wakacje?

Nie ma takiej potrzeby. Spokojnie wystarczy jeśli do anatomii zajrzycie w weekend przed pierwszymi zajęciami.

 

9. Gdzie i kiedy odbiorę legitymację?

Legitymacje powinny być do odbioru wkrótce po rozpoczęciu roku akademickiego – w praktyce jednak bywa tak, iż potrafi minąć sporo czasu, zanim będziecie mogli je odebrać.

 

10. Co to immatrykulacja?

Jest to oficjalne przyjęcie do braci studenckiej. Uroczystość ta odbywa się w Auli Magna Pałacu Branickich (głównym wejściem i po schodach na 1. piętro), pani dziekan uściśnie wam rękę i pogratuluje najlepszego wyboru. Warto iść tam w miarę elegancko, koszulka z Metallicą nie jest najlepszym wyborem. Dokładną datę poznacie w październiku.

 

11. Jak przebrnąć przez pierwszy rok?

Trudne pytanie i nie ma na nie jednej odpowiedzi. Kilka najważniejszych porad:

- starajcie się uczyć w miarę regularnie i nie zostawiać wszystkiego na ostatnia chwilę, docenicie swoją całoroczną regularność zwłaszcza w czasie sesji

- znajdźcie alternatywę – poza zajęciami i nauka w domu znajdźcie sobie cos dodatkowego, może to być siłownia, joga, wolontariat w schronisku czy nawet granie w LoLa. Chodzi o to, by nie stracić życia i mieć sposób na odreagowanie – nie bójcie się, czasu spokojnie wystarczy.

- wysypiaj się – czasem warto nauczyć się mniej i przespać, niż następnego dnia wyglądać jak biały wędrowiec zza Muru. Nie myślcie, że nauka przez całą noc cokolwiek da – gdy jesteśmy niewyspani przyswajanie informacji spada do minimum, a na kolokwium czy egzaminie rano nie możecie się skupić.

- zaakceptujcie, że nie trzeba być najlepszym – moim zdaniem to największy problem sporej części ludzi na lekarskim: zdolni od dziecka, najlepsi w klasie, same piątki i szóstki, matura na dziewięćdziesiąt-kilka procent... I nagle kryzys, bo na roku są osoby, którym nauka idzie szybciej, lepiej. Nie ma co się załamywać, czasem trzeba przełknąć porażkę i iść dalej, nie ma co się oglądać na innych.

Kontakt z nami


Do
góry