IMMUNOLOGIA

Przedziwny przedmiot pełen skomplikowanych nazw, zagmatwanych definicji i rzędów literek i cyferek w przeróżnych kombinacjach. Trwa jeden semestr i kończy się egzaminem. Wykłady są raz w tygodniu i obecność na nich raczej nie jest sprawdzana. Ćwiczenia zaś są długie i nieszczególnie porywające, zazwyczaj polegają na omawianiu przez prowadzącego prezentacji. Warto jednak robić jakieś notatki, ponieważ materiał z nich również wchodzi na kolokwia, a nie wszystko jest poruszone w obowiązującym podręczniku. Wiedza na ćwiczeniach nie bywa sprawdzana, nie ma co oczekiwać wejściówki, asystent ewentualnie zadaje tylko pytania w trakcie zajęć. Jeśli ktoś chciałby uzyskać zwolnienie z egzaminu, to warto się jednak uczyć na zajęcia, można bowiem dostać dodatkowe punkty, które wliczane są do puli punktów i zwiększają szansę na zwolnienie, tym bardziej, że jeśli egzamin układa pani profesor nie ma co liczyć na łatwe pytania, które znajdziecie w książkach. Na zajęcia nie potrzeba fartucha.

Kolokwia wszyscy piszą na raz, mają formę trzydziestu zamkniętych pytać ABCDE: niestety jednak, w poleceniach zdarzają się wielokrotne zaprzeczenia, a część odpowiedzi ma formę „odpowiedzi A i B są poprawne”, „żadna odpowiedź nie jest poprawna” itp.  A uwierzcie, pytania potrafią być mocno szczegółowe.

Jedyną książką, która was obowiązuje jest „Immunologia” Gołębia i Jakóbisiaka. Nie jest to szczególnie przyjemna lektura (mimo „kwiatków” porównujących reakcję dwóch komórek do tanga argentyńskiego), toteż spora część studentów korzysta ze streszczeń obowiązujących na dane kolokwium rozdziałów.

 

FIZJOLOGIA

Największy pod względem ilości materiału przedmiot na drugim roku. Trwa dwa semestry i kończy się egzaminem w sesji letniej. 

Wykłady prowadzone przez prof. Chabowskiego (ale nie tylko) są naprawdę bardzo ciekawe: to jedne z tych wykładów, na które warto chodzić nie po obecność (choć lista się zdarza), ale po to, by posłuchać. Oprócz tego poruszane są niekiedy tematy, których nie znajdziecie w książkach, a nigdy nie wiadomo, o co pojawi się pytanie na egzaminie.

Ćwiczenia odbywają się raz w tygodniu i trwają trzy godziny. W czasie ich trwania oprócz standardowej rozmowy z asystentem na dany temat możecie spotkać się z programami komputerowymi, które pomogą zrozumieć zagadnienie, a także z elementami praktycznymi – w czasie zajęć m.in. sprawdzicie swoje odruchy neurologiczne, zbadacie swój mocz czy hematokryt, sprawdzicie jak reaguje wasz organizm na wysiłek czy wykonacie pomiar składu masy ciała. To, czy kartkówkę napiszecie jedną w semestrze czy na każdych zajęciach zależy od asystenta, na którego traficie. Fartuchy potrzebne tylko wtedy, gdy wam o tym powiedzą.

Nie ma do fizjologii książki idealnej: szczególnie widać to przy pierwszym kolokwium. Do wyboru Traczyk (najgrubsza, najbardziej szczegółowa książka, dobra do krążenia i serca), Ganong (szczególnie OUN), Bullock (receptory, czucie), Górski (wysiłek fizyczny, nerki), Konturek (mięśnie, hormony). Na pierwsze dwa zajęcia wystarczy zakładowy skrypt do podstaw układu nerwowego, do zdobycia w bibliotece w C. Universum. Oprócz tego wielu studentów czyta tzw. piktele, czyli streszczenia konkretnych tematów na podstawie różnych książek – ale uwaga, nie afiszujcie się asystentom, że je czytacie. Do niektórych tematów dostępne są również tzw. endy - warto je przeczytać, a także uczyć się z nich na kolokwia

Kolokwia i egzamin mają formę pytań otwartych. Na egzaminie jest ich 10-12, na kolokwium liczba zależy od ilości zrealizowanych tematów (jedno pytanie z każdego ćwiczenia). Trzeba pisać dosyć dokładnie i mimo wszystko unikać lania wody.

 

PARAZYTOLOGIA

Od roku akademickiego 2017/18 pojawił się nowy kierownik  Wykłady nie są zbyt porywające i polegają na czytaniu slajdów przez prowadzącą, ale obecność była sprawdzana, więc warto się przejść. Ćwiczenia polegały na uzupełnianiu zeszytu ćwiczeń, które raczej były sprawdzana „na oko” – czy cokolwiek napisaliście i narysowaliście, czy nie. Do nauki raczej tabelki, które dostaniecie od starszych kolegów, dla chętnych książka po parazytologii autorstwa pani Buczek. Kolokwia miały postać "testu" z pytaniami zamkniętymi oraz otwartymi, w części z nich trzeba było rozpoznać gatunek pasożyta za zdjęcia. Zaliczenie miało bardzo podobną formę, choć niektóre pytania nie wiadomo skąd były wzięte. Na ćwiczeniach nie było żadnej kartkówki czy pytania. Choć od tego roku możliwe, że się to zmieni.

Warto dodać, że na każde zajęcia obowiązuje zmiana obuwia i fartuch.

 

MIKROBIOLOGIA

Przedmiot rozpoczyna się jeszcze w pierwszym semestrze, bezpośrednio po ostatnich zajęciach z parazytologii. Kończy się egzaminem w sesji letniej.

Prawie na każdych ćwiczeniach jest wejściówka (na pierwszych na pewno jej nie będzie), niekiedy pytania bywają podchwytliwe lub szczegółowe. Na kartkówki obowiązuje materiał z poprzedniego ćwiczenia. Oprócz tego do napisania są cztery kolokwia, z wyjątkiem pierwszego na każde jest mnóstwo nie zawsze przyjemnego materiału. Zaliczenie ich wszystkich oraz napisanie wszystkich czterech kolokwiów na minimum 60% upoważnia do zwolnienia z egzaminu praktycznego: warto o to walczyć, trzeba bowiem na egzamin praktyczny kojarzyć wszystko, co robiło się na ćwiczeniach przez cały semestr, a wypada to w maju, gdy wysyp jest zaliczeń z innych przedmiotów. Do zdobycia łącznie jest 240 punktów, aby uzyskać dopuszczenie do egzaminu trzeba uzbierać ich 144.

Uczyć najlepiej jest się z prezentacji z wykładów oraz z prelekcji na początku każdych ćwiczeń, dla chętnych podręczniki, szczególnie autorstwa Zaręby lub Murreya. Od starszych kolegów dostaniecie notatki i tabelki, warto też wcześniej poprosić zakład o wysłanie systematyki na drugie kolokwium.

W zakładzie zostawić trzeba fartuch, będzie on tam przez cały semestr, po czym trafi do autoklawu. Po pobycie w tej maszynie, może się już do niczego nie nadawać, dlatego warto kupić jakiś najtańszy, którego nie będzie wam szkoda. Oprócz tego na zajęcia potrzebny będzie zeszyt A5 w kratkę, marker piszący po szkle, zapalniczka (jedna na cały stół) i kredki: niebieska, czerwona, ze 2 różne odcienie fioletu.

 

ZDROWIE PUBLICZNE

Na przedmiot składa się kilka seminariów w salach naprzeciwko tych z Zakładu Biochemii. Cały przedmiot opiera się na wysłuchaniu kilku prezentacji pokazujących jak system ochrony zdrowia funkcjonował w Polsce kiedyś, jak funkcjonuje teraz i związane z tym elementy. Zaliczenie przedmiotu to prosta kartkówka, którą raczej wszyscy zdają – zdarza się, że asystenci niby przypadkiem mają ważne sprawy do załatwienia na korytarzu w czasie kartkówki.

 

EPIDEMIOLOGIA

Przedmiot realizowany przez ten sam zakład co zdrowie publiczne, również ma postać seminariów z omawianiem prezentacji. Duzy nacisk położony jest na zasady przeprowadzania badań, w czasie ćwiczeń czasem jest część praktyczna z tworzeniem ankiety czy planowaniem badania. Aby mieć dopuszczenie do zaliczenia (które składa się z pytać otwartych i zamkniętych) należy zdobyć siedem plusów w czasie trwania przedmiotu, można to zrobić odpowiadając z materiału z poprzednich zajęć. Jeśli komuś brakuje, jest dopytywany na ostatnich zajęciach. Tak jak na zdrowie publiczne, fartuch jest zbędny, a przedmiotem nie należy się specjalnie martwić.

 

BIOLOGIA MOLEKULARNA

Na pierwszym ćwiczeniu dostaniecie tematy prezentacji, następnie dzielicie się na kilkuosobowe grupki i przez kolejnych kilka ćwiczeń są wasze prezentacje. Prowadząca zajęcia często sama nie słucha, o czym tak naprawdę mówicie. Na każdych zajęciach puszczana jest lista obecności, ale jest duża szansa, że nikt nie zauważy, że was nie było.

 

PROFESJONALIZM W MEDYCYNIE

Przedziwny przedmiot, który mógłby z założenia nauczyć naprawdę przydatnych rzeczy, w praktyce jednak nie spełnia swojej roli zupełnie. Na seminariach raczej nic się nie dzieje. Na wykładach zdarza się, że prowadząca czyta listę obecności, więc warto być.

 

GENETYKA

Przedmiot trwa dosyć krótko, wymaga jednak nieco nauki. Wykłady prowadzone są przez panią, która ma dosyć mocno sprecyzowane poglądy polityczne i w dużej mierze skupiają się na tym, kogo to pani profesor nie poznała i z kim wspólnych badań nie robiła. Nieco lepiej jest na ćwiczeniach, na które należy się uczyć z prezentacji, które dostaniecie od starszych kolegów – należy je umieć bardzo dobrze, wiele osób bowiem miało poważne problemy z zaliczaniem kartkówek z genetyki. Zaliczenie jest dosyć trudne i zarówno z ćwiczeń, jak i wykładów.

 

BIOSTATYSTYKA

Lubicie funkcje? Ja też nie. Ale biostatystyka to przedmiot, na którym trzeba będzie przypomnieć sobie obsługę kalkulatora. Mnóstwo funkcji, dziwnych wzorów, tabel i statystyk; warto robić podstawowe notatki, żeby przed zaliczeniem nie obudzić się z ręką w nocniku. Oprócz tego sporo rzeczy będziecie robić w programie statistica. Książka jest zbędna, wszystkie informacje dostaniecie na ćwiczeniach. Zaliczenie składa się z kilku zadań, dosyć skomplikowanych, więc jednak warto uważać na zajęciach i zapisywać to co podkreśla asystent.

 

MEDYCYNA REGENERACYJNA

Zaliczenie na podstawie waszej obecności i przedstawienia wyników waszego doświadczenia, które wykonacie na fibroblastach w Zakładzie. Wiedza nie jest sprawdzana w żaden sposób, obecność na wykładach przynajmniej w roku 2017/2018 nie była sprawdzana.

 

PSYCHOLOGIA

Kolejny przedmiot, który mógłby być naprawdę przydatny... ale w ostateczności nie jest. W zależności od asystenta, na ćwiczeniach albo będziecie rozmawiać na dane tematy i robić prace w grupach, albo skupicie się na pokazywaniu waszych prezentacji. Zaliczenie jest nieco skomplikowane przez język, na jaki się natkniecie, ale do zdania. Wykłady nie są szczególnie ciekawe, warto pokazać się na ostatnim lub przedostatnim, gdy należy się spodziewać listy.

 

PATOMORFOLOGIA

Od roku 2017/2018 zmienił się regulamin. Na każdych zajęciach  piszecie kartkówkę na max. 10 punktów z wyznaczonego zakresu materiału (spis dostępny na stronie). Na kartkówki uczycie się z "Patologia czyli słowo o chorobie" Stachury i Domagały. Jednak prowadzący czasami robią psikusa i dają pytania z Robbinsa. Aby zaliczyć przedmiot  trzeba mieć 55 pkt (maksymalnie 100 do zdobycia). Na wykładach wpisujecie swoje imię na karteczkę i na koniec wrzucacie do koperty przy prowadzącym. W roku 2017/2018 nie było żadnej listy.

W zależności od grupy, powinniście 1-2 razy mieć sekcję, na którą nie wpuszczą was bez fartucha: dlatego zawsze bezpieczniej brać go ze sobą do plecaka. Oprócz tego raz czy dwa pójdziecie na wykrawanie: obserwowanie, jak patomorfolodzy z zakładu pobierają wycinki z materiałów, które przysłano do Zakładu w celu diagnostyki.

Bardzo ważne: potrzebna wam będzie jedynie „Patologia czyli słowo o chorobie” Stachury i Domagały, nic więcej! Nie wypożyczajcie Robbinsa, on potrzebny jest na trzecim roku i wam się zupełnie nie przyda.

 

TOKSYKOLOGIA

Zajęcia z przedmiotu „Toksykologia” (10 h) odbywają się na II roku kierunku lekarskiego i są przeprowadzane w semestrze letnim (semestr IV). Przedmiot realizowany jest w formie 2 wykładów (3 h) i 3 ćwiczeń (7 h) - 2 ćwiczenia 1.5 godz. i 1 dłuższe 2 godz. 15 min.

Ćwiczenia przeprowadzane są w grupach dziekańskich w formie seminariów w ciągu 3 następujących po sobie tygodni. Warunkiem uzyskania zaliczenia końcowego przedmiotu jest obecność na wykładach, zaliczenie ćwiczeń i obu przewidzianych kolokwiów pisemnych. Obecność na wykładach i ćwiczeniach jest obowiązkowa i jest to sprawdzane - warunkiem dopuszczenia do ćwiczeń jest obecność na 1. wykładzie, zaś warunkiem dopuszczenia do kolokwiów jest obecność na wszystkich ćwiczeniach i wykładach. Kolokwium pisemne obejmujące zakres z ćwiczeń i wykładów składa się z 4 krótkich, dość prostych pytań otwartych na max 4 pkt. - za każde pytanie max 1 pkt. Zaliczenie uzyskuje się po uzyskaniu 60% - 2,4pkt - nie wystawia się ocen - zal lub nzal. W przypadku niezaliczenia kolokwium istnieje możliwość poprawy - 1 termin poprawkowy, zwykle wcześniej ustalony przez zakład. Jeśli zaliczy się wszystkie ćwiczenia, a po wykorzystaniu poprawy, będzie niezaliczone jedno! z dwóch kolokwiów istnieje jeden dodatkowy termin poprawy obejmujący niezaliczony materiał. Zaliczenie tego kolokwium w pierwszym podejściu jest warunkiem uzyskania zaliczenia z toksykologii

W polecanych podręcznikach widnieją zalecane pozycje, ale materiały z wykładów i ćwiczeń są podstawą do zdania i dobrym, sprawdzonym i wystarczającym źródłem wiedzy.

Kontakt z nami


Do
góry