A więc oficjalnie jesteś studentem/studentką wydziału lekarskiego UMB. I jeśli czytasz ten akapit, najprawdopodobniej jesteś spoza Białegostoku. Oznacza to, że potrzebujesz mieszkania, które na najbliższy rok będzie twoją przystanią. Oto kilka porad od osób, które już dłuższy czas spędziły w mieście.

Przede wszystkim postaw sobie pytanie: jakim budżetem dysponujesz.

Najtaniej kosztuje wynajęcie pokoju w akademiku (DS1 lub DS2), koszt za miejsce w kilkuosobowym pokoju to ok. 300-400zł. Plusem takiej sytuacji jest z pewnością szansa na spotkanie wielu nowych ludzi i oczywiście imprezy w akademikach, które zapamiętasz na całe życie. Minusy? Mniejsza prywatność, nie możesz tak po prostu zamknąć się przed całym światem w pokoju. Jedna kuchnia i łazienka przypadają tutaj na wiele osób.

 

Zdecydowana większość studentów decyduje się na wynajęcie mieszkania. Zanim omówię ceny, kilka ważnych informacji:

- Przede wszystkim zwróć uwagę na odległość i czas dojazdu do uczelni, także jak daleko jest najbliższy przystanek autobusowy; czasem zaoszczędzenie 50zł to żadna korzyść, gdy musisz wychodzić na przystanek półtora godziny przed początkiem zajęć.

- Wolisz mieszkać samotnie (kawalerka) czy może z współlokatorami? W takiej sytuacji każdy z mieszkańców wynajmuje jeden pokój, kuchnia i łazienka są wspólne.

- Rachunki: zanim podpiszesz umowę dowiedz się jak wygląda ta kwestia. Czy rachunki są już od razu wliczone w czynsz, a może trzeba je dodatkowo opłać raz na miesiąc lub co trzy? Jakie dodatkowe opłaty/nadpłaty ponosili lokatorzy w poprzednich latach? Ogrzewanie gazowe, elektryczne, miejskie?

- Sąsiedzi. Bardzo ważna kwestia. Możesz mówić, że nie lubisz ludzi i jesteś martwy/martwa w środku, ale w końcu przyjdzie taki moment, że w twoim mieszkaniu w późnych godzinach znajdzie się sporo pijanych osób. Dlatego ważne jest, żeby sąsiedzi nie wpadali w histerię i dzwonili na policję, gdy usłyszą jakikolwiek dźwięk po 22. Wypytaj właściciela mieszkania o to.

- Bliskość do dyskontów: dobrze mieć jakiś tani sklep spożywczy niedaleko, co by nie musieć wydawać fortuny na podstawowe rzeczy. Bliskość apteki to też warta zwrócenia uwagi cecha.

- Wyposażenie. Jeśli wolisz już od razu wynająć mieszkanie na dłuższy czas (lata), może warto poszukać mieszkania pustego i samemu dokupić meble do sypialni, ale płacić mniej za wynajem. W dłuższej perspektywie coś takiego naprawdę może się zwrócić.

- Czas wypowiedzenia. Staraj się, by w umowie był zapis o jedno- lub dwumiesięcznym okresie wypowiedzenia. Raczej nie gódź się na umowę na czas określony, np. rok.

 

Teraz czas na ceny.

Koszt kawalerki w centrum i najbliższych „dzielnicach” to ok. 1000-1200zł za miesiąc w zależności od stanu i wyposażenia. Pokój samodzielny w mieszkaniu 2-osobowym to koszt 600-700zł, a w 3-osobowym 500-600zł. Nie polecam wynajmowania w mieszkaniu, gdzie ma mieszkać więcej niż 3 osoby – to zwyczajnie bardziej męczy, a miesięczny koszt wcale nie jest dużo niższy.

W poszukiwaniu mieszkania warto odwiedzić portale olx, gumtree czy facebookowe grupki „Studenci UMB” czy takie, gdzie ludzie wrzucają ogłoszenia mieszkaniowe, tu najszybciej znajdziesz coś wartego uwagi.

 

Na koniec warto dodać, że wybór mieszkania to coś bardzo ważnego. W roku akademickim będziesz miał mnóstwo innych zajęć, więc nie warto robić sobie dodatkowych problemów i pozwalać, by nasze lokum doprowadzało nas do bólów głowy. Może warto rozejrzeć się za innymi studentami medycyny jako współlokatorami.

Kontakt z nami


Do
góry