Zabrze, czyli tam i z powrotem

 

KOMUNIKACJA MIEJSKA

W Zabrzu to przede wszystkim autobusy. W centrum można spotkać tramwaj, ale dla przeciętnego studenta zmierzającego na zajęcia nie ma on większego znaczenia.

Poruszanie się na terenie Zabrza i okolic najlepiej skoordynować za pomocą aplikacji lub strony “Jakdojade.pl” lub aplikacji “mobileMPK”.

Linie które kursują obok kampusu to: 20, 57, 81, 83, 92, 111, 158, 169 i 617N (nocny). Przystanek koło uczelni to Rokitnica Śląski Uniwersytet Medyczny.

Aby dojechać z Rokitnicy lub Helenki do centrum należy kierować się na Zabrze Plac Dworcowy (kiedyś Zabrze Goethego - obecnie trwa tam wielki remont, nikt nie wie ile potrwa ani jak później będzie wyglądać komunikacja autobusowa) - generalnie największy przystanek w Zabrzu. Zaraz obok jest dworzec kolejowy oraz CSM w Zabrzu.

Dojazd do SCCS trzeba skorzystać z autobusu 81 i wysiąść na przystanku Zabrze Gdańska. Potem niestety trzeba się chwilę przejść, ale to i tak najbliższy przystanek. Stosunkowo niedaleko jest też Zabrze Multikino, ale tam połączenia bezpośredniego z kampusu nie ma.

 

SAMOCHÓD

O ile na pierwszym i drugim roku da się bez niego przeżyć, o tyle później studiowanie w Zabrzu bez własnego auta jest właściwie niemożliwe. Jeździmy niemal po całym Śląsku.

Natomiast już na pierwszym roku dobrze mieć znajomych w grupie z samochodem i dogadać się z nimi, jako że często bywa, że te kilka zajęć w centrum (dosłownie kilka godzin w roku) zaczynają się zaraz po zajęciach na kampusie, a dojazd komunikacją miejską to w sprzyjających warunkach 30min.

 

PIESZO

Osoby mieszkające na Helence w szczególności gorąco zachęcam do chodzenia na uczelnię na nogach. Zdrowsze i oszczędza miejsca parkingowe pod uczelnią.

 

BOLTY, UBERY i TAXI

Na Bolta czy Ubera w Zabrzu nie ma co liczyć, a już na pewno nie na Rokitnicy czy Helence. Natomiast taksówki już jak najbardziej, najtańsze firmy to Boss Taxi i Taxi West.

 

POCIĄG

Do Zabrza pociągiem spokojnie można dojechać. Taką formę komunikacji polecam jeśli wybieracie się dalej, do Katowic czy Gliwic. Natomiast po samym Zabrzu zostają tylko autobusy.

 

Bilety autobusowe

Można zakupić u kierowcy autobusu (ale sprzedają je niechętnie), automatach na przystankach i w autobusach (nie wszystkich), w kioskach przy przystankach lub przez aplikację Jakdojade.pl lub moBilet. Można też zaopatrzyć się w bilety miesięczne lub semestralne.

Aktualny cennik znajdziecie pod tym adresem: https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/cennik

 

Kontrolerzy biletów

W sumie zdarzają się rzadko, częściej rano niż po południu. Ale oczywiście są wyjątki.Zawsze należy mieć ze sobą legitymację studencką z niepodrapaną, ważną naklejką.

Kontakt z nami


Do
góry