Jaka lokalizacja będzie najbardziej odpowiednia dla studenta medycyny na WUMie? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pierwszym roku zajęcia odbywają się zarówno na Banacha jak i na Lindleya, a dzieli je kawałek drogi.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby mieszkanie w połowie odległości między dwoma kampusami. Czasem pojawiają się ogłoszenia przy Pl. Narutowicza. Przed rozpoczęciem poszukiwań na pewno warto przeanalizować rozkład zajęć poprzedniego roku, aby dowiedzieć się skąd będzie najbliżej.

Większość studentów jako bazę wypadową wybiera Ochotę, jak najbliżej ul. Żwirki i Wigury i Trojdena. Jest to dobrze skomunikowane miejsce, skąd do centrum można dojechać w ok. 20-25 min. W autobusie łatwo spotkać kogoś znajomego, dzięki czemu podróź mija dużo szybciej. Ochota ma wiele zalet, np. zielone otoczenie, blisko położone parki, biblioteka i basen. 

Na drugim lub trzecim roku zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba dojechać na zajęcia na Bródno, z Ochoty trwa to ok. 1h.

Ceny mieszkań w Warszawie nie należą do niskich. Ochota daje możliwość znalezienia mieszkania w rozsądnej cenie i dobrym standardzie. 

Wiele osób decyduje się również na mieszkanie w Centrum, na Mokotowie, bądź na Woli, skąd dojazd jest nieco inny. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę rozkład przystanków, plan zajęć i własne preferencje. 

Przy szukaniu mieszkania przed 1 rokim studiów warto zwrócić szczególną uwagę, aby mieszkanie było dobrze skomunikowane z Dworcem Centralnym, gdyż w jego okolicach znajduje sie Collegium Anatomicum, w którym odbywa się większość zajęć na pierwszym roku.

Akademiki WUM

Warszawski Uniwersytet Medyczny oddaje do dyspozycji studentów trzy akademiki: Dom Studencki nr 1, przy ulicy Batalionu Pięść 9, oraz Domy Studenckie nr 2 i nr 2 "BIS" przy ulicy Karolkowej 84.

Na studentów WUM czekają także miejsca w Domach Studenckich "Sarna" i "Rogaś" na ulicy Konarskiego 4a, które są częścią nowoczesnego kompleksu Osiedla Akademickiego "Przyjaźń". W akademikach tych studenci mieszkają w trzypokojowych segmentach z kuchnią w pełni wyposażoną, jadalnią, łazienką i telefonem.
Wszystkie pokoje są dwuosobowe i posiadają dostęp do internetu. Ponadto w budynku znajduje się winda przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych, sala telewizyjna, pokoje cichej nauki, pokoje gościnne,
pralnia wraz z suszarnią i siłownia.

Więcej informacji na temat akademikach znajdziecie pod adresem: https://dos.wum.edu.pl/zakwaterowanie-w-domu-studenckim

A o to parę słów z punktu widzenia studentki, która miała przyjemność mieszkać w jednym z nich:

W DS2 i DS1 pokoje są przeważnie 3-osobowe, niekoedukacyjne, ale zdarza się, że mieszkają w nich 2 osoby i wtedy płacą jak za pokój 2-osobowy. W pokoju każdy ma swoje łóżko, małe biureczko i naprawdę dużą szafę, a na środku pokoju stoi jeszcze spory stół, pokoje są dość duże.

Łazienki, w których jest kilka umywalek i toalet, znajdują się w każdym skrzydle, czyli jedna na kilka pokoi. DS2 jest ładniej odnowiony, ale prysznice znajdują się w podziemiu, (w każdym skrzydle są jedynie umywalki i toalety), za to w DS1 jest lepszy klimat, bo ludzie się bardziej integrują (swoją drogą warto się dodać do grup na fb akademika, bo często są tam jakieś ogłoszenia, można coś pożyczyć albo dowiedzieć się o jakiejś imprezie). W DS2 bis, który sąsiaduje z DS2 pokoje są 2-osobowe, z aneksem kuchennym, własną łazienką i prysznicem, mieszkają tam głównie osoby z wymiany Erasmus, jest najładniejszy.

W każdym akademiku funkcjonują pokoje cichej nauki, w których są biurka, krzesła, lampki i można się tam uczyć cały dzień i noc. Są też świetlice, do których można wziąć klucz i umówić się ze znajomymi. W DS2 jest sala telewizyjna, sala z bilardem oraz siłownia. W DS1 nie wiem, nie widziałam bo mieszkałam tam tylko miesiąc. W DS1 i DS2 w podziemiu są jeszcze pralnie, gdzie za dodatkową opłatą można skorzystać z pralki. Mieszkając w DS2 bis, trzeba przejść łącznikiem do DS2 do pralni czy siłowni, ale świetlica też jest w budynku. We wszystkich 3 akademikach na każdym skrzydle jest kuchnia, służy głównie do gotowania, bo je się raczej w pokoju i w pokoju też jest lodówka.

W DS2 bis mieszkają głównie osoby z Erasmusa, ale da się załatwić tam pokój. W DS2 mieszkają głównie ludzie z lekarskiego, chociaż nie tylko, jest to bardzo spokojny akademik, imprezy są rzadko, a w DS1 ze względu na bliskość wydziału o zdrowiu, mieszkają ludzie z tego wydziału, akademik zdecydowanie głośniejszy.

Dojazd na uczelnię: Na kampus Banacha i do centrum lepszy dojazd jest z DS2 i DS2 bis, bo są tramwaje. Z DS1 trzeba jechać autobusem, więc w godzinach szczytu bywa ciężko, chociaż chyba teraz otworzyli niedaleko stację metra - Księcia Janusza, to zawsze szybki dojazd, druga linia metra do centrum na Świętokrzyską i obok jest park moczydło, więc można się przespacerować, czy wziąć koc. Przy DS2 jest niestety tylko cmentarz. 

Akademiki Łazarski

Uczelnia łazarskiego oferuje pomoc w znalezieniu zakwaterowania w pobliżu. Dział zakwaterowania
znajdziecie w pokoju 38A, sektorze C na parterze.


Godziny pracy Biura:
poniedziałek 10.00 - 16.00
środa 10.00 - 16.00
czwartek 8.00 - 16.00
piątek 8.00 - 16.00
We wtorek (8.00 -16.00) prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy.


Uczelnia nie oferuje własnych akademików. Jedną opcja wynajęcia akademika są akademiki
prywatne
. Pomimo nazwy „akademik” ceny nie są niższe od wynajmu kawalerki w okolicy uczelni.

  • Student Depot, ul. Suwak 13- istnieje możliwość wynajęcia pokoju jedno- lub dwuosobowego. Ceny wahają się do ponad 2000zł. Spod akademika odjeżdża autobus, który dowiezie Was pod uczelnie (przystanek Smoluchowskiego). W okolicy akademika znajduje się wiele knajpek, biedronka i drogeria hebe. Sama okolica to nowo powstałe osiedle, do pewnego czasu trwały tam budowy nowych bloków. W pobliżu akademika biegną tory, co nie jest udogodnieniem w zachowaniu ciszy. Aby móc przyjąć gości należy ich wpisać do księgi gości, a jeżeli zostają na noc- opłacić ich pobyt. Aby móc wynająć pokój w Student Depot trzeba mieć statut studenta. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://studentdepot.pl/nasze-akademiki/akademik-warszawa/
  • Innym akademikiem jest Mini-akademik przy Metro Wilanowska, u. Władysława Orkana 10A. Cena waha się 1100-1350zł za pokój jednoosobowy. W tym przypadku nie jest wymagane bycie studentem, można wynająć pokój jako osoba pracująca. Bardzo dobra komunikacja, blisko do budynku uczelni.

Wszystkie informacje uzyskacie pod tym adresem:
https://www.lazarski.pl/pl/spolecznosc/zakwaterowanie/akademiki/

Reszta prezentowanych akademików głównie dotyczą studentów zagranicznych.

Najlepszym sposobem na znalezieniem swojego lokum jest poszukanie mieszkania/kawalerki. Na
platformach z ofertami wynajmu można łatwo i sprawnie znaleźć lokum. Często kawalerka jest w
cenie akademika, a jednak okazuje się być bardziej komfortowym rozwiązaniem.

Najlepszymi platformami (według mojej opinii) są; gratka.pl, olx.pl, otodom.pl.


Podczas szukania mieszkania warto wrócić uwagę, kto wynajmuje (czy bezpośrednio właściciel, czy
przez agencje- agencje często pobierają dodatkowe opłaty), czy jest to wynajem okazjonalny,
zorientować się w jakiej dzielnicy znajduje się mieszkanie (Mokotów jest względnie bezpieczny),
jakich miało by się sąsiadów, czy na mieszkanie jest zaciągnięty kredyt (w takich przypadkach często
właściciel podnosi czynsz w czasie wynajmu), dlaczego poprzedni lokator zrezygnował z mieszkania.
W tych czasach ceny mieszkań są bardzo wysokie, a oferty rozchodzą się bardzo szybko. Właściciele
decydują się wynajmować mieszkanie przez telefon. Należy jednak bardzo uważać w takich
sytuacjach, aby nikt Was nie oszukał.

Kontakt z nami


Do
góry