PATOMORFOLOGIA

Patologia Robbinsa (wyd. Elsevier Urban&Partner) – podręcznik niezbędny do przygotowywania się zarówno na bieżąco do ćwiczeń, jak i do egzaminu. Na pierwszy rzut oka – pozycja kolorowa i potencjalnie przyjemna w lekturze. Nie dajcie się jednak zwieść – z każdym kolejnym rozdziałem będzie tylko gorzej;) Najlepiej zaopatrzyć się na samym początku roku w najnowsze wydanie.

Skrypt Patowódka – kiedy weekend się nieco przedłuży albo wypadnie coś ważnego i nie masz czasu na przeczytanie tych kolejnych 50 stron z Robbinsa – przydatna pozycja do przepchnięcia kartkówki na 3;)

PATOFIZJOLOGIA

Patofizjologia kliniczna Zahorskiej-Markiewicz (wyd. Edra Urban&Partner) – podstawowa pozycja do zaliczenia przedmiotu, dosyć zwięzła i przystępnie napisana, jednak nie do końca wystarczająca do ogarnięcia tematyki niektórych ćwiczeń.

Patofizjologia Maślińskiego (tom 1 i 2, wyd. PZWL) – napisana obszerniej i bardziej „powieściowo” niż Zahorska, niezbędna do ogarnięcia patofizjologii układu nerwowego i przewodu pokarmowego.

Duży i Mały Szczeklik (wyd. Medycyna Praktyczna) raczej do doczytywania informacji w kontekście klinicznym, przydatne do rozwiązywania przypadków klinicznych na ćwiczenia. W przypadku Dużego Szczeklika spokojnie wystarczy jakieś starsze wydanie; natomiast najnowszego małego można wypożyczyć w bibliotece lub skorzystać z aplikacji empendium (którą polecamy z całego serduszka).

Patofizjologia człowieka Badowskiej-Kozakiewicz, Patofizjologia człowieka w zarysie Guzka (obie wydane przez PZWL) – przydatne na niektóre ćwiczenia (np. o cukrzycy czy patofizjologii ciąży), polecamy mieć pdf.

Atlas Patofizjologii Silbernagla (wyd. MedPharm Polska) – przyjemna pozycja z dużą ilością ilustracji i zwięzłym tekstem, w sam raz do szybkiej powtórki przed zaliczeniem lub egzaminem. Można się zaopatrzyć, niemniej nie jest to pozycja niezbędna.

FARMAKOLOGIA

Farmakologia Brennera (Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego) najbardziej zwięzły  z wykorzystywanych podręczników, zarówno do ogarnięcia podstaw jak i szybkiej powtórki; nie jest jednak całkowicie wystarczający do sprostania wymaganiom prowadzących i nie porusza wszystkich omawianych tematów.

Farmakologia Rajtar-Cynke (wyd. Czelej) – również bardzo zwięzły podręcznik, do ogarniania dawkowania leków i przygotowywania się do ćwiczeń „na ostatnią chwilę”. Polecamy!

Farmakologia Korbuta (wyd. PZWL) bardzo przystępnie i dość zwięźle napisany podręcznik, zwykle wystarczający do ogarnięcia tematyki ćwiczeń. Dodatkowym atutem jest to, że jest to polska pozycja, więc omówione są w niej leki dopuszczone do stosowania w naszym kraju. Najnowsze wydanie jest z 2017 roku, więc czytając jesteś na bieżąco. Można korzystać poprzez platformę ibuk (po uzyskaniu danych do logowania z naszej biblioteki).

Farmakologia i toksykologia Mutschlera (wyd. MedPharm Polska) – obszerniejsza pozycja, bardzo przydatna do doczytywania informacji na niektóre ćwiczenia, dodatkowo porusza najważniejsze zagadnienia z patofizjologii omawianych chorób, dzięki czemu można lepiej zrozumieć mechanizmy działania leków. Polecamy mieć gdzieś pod ręką, choćby z biblioteki czy w pdfie (u nas sporo osób zakupiło tę pozycję).

Farmakologia Rang&Dale (wyd. Elsevier) – dla niektórych przystępna i kolorowa, dla innych chaotyczna i ciężkostrawna. Najlepiej przekonać się samemu. Ewentualny zamiennik Mutschlera.

Farmakologia ogólna i kliniczna Katzunga (tom 1 i 2, wyd. Czelej) – raczej dla farmakologicznych freaków, można mieć pdf i to wystarczy.

Receptura Wielosza (Lubelskie Towarzystwo Naukowe) – must have do nauki na kolokwium z receptury (i źródło łacińskiego nazewnictwa i działania 98 ziółek!). 

TOKSYKOLOGIA

Toksykologia współczesna Seńczuka (wyd. PZWL) – podręcznik obszerny i ogólnie dość nieprzystępny dla zwykłego studenciaka, niemniej trzeba mieć.

Zarys toksykologii klinicznej Pacha (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego) – zawiera najważniejsze informacje, wypunktowane i napisane przystępnym językiem; dużo przyjemniej i szybciej się z niego przygotować do zajęć i testów, dlatego polecamyJ

GENETYKA KLINICZNA

Genetyka medyczna Tobiasa (wyd. PZWL) oraz Genetyka medyczna L. Jorde J. Carey M. Bamshad (wyd. Elsevier Urban&Partner) – pozycje niezbędne do przygotowania się do egzaminu.

DIAGNOSTYKA OBRAZOWA

Podręcznik radiologii Herringa (pod red. M. Sąsiadka, wyd. Elsevier) – przyjemna, pełna obrazów, żarcików, anegdot i mnemotechnik; miło się czyta nawet w weekend czy do podusi. Doczytanie prezentacji z wykładów i seminariów w zupełności wystarcza do zaliczenia przedmiotu.

DERMATOLOGIA I WENEROLOGIA

Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową Jabłońskiej (wyd. PZWL) – nieśmiertelny podręcznik, który wykształcił już w zakresie dermatologii niejedno pokolenie lekarzy. Polecamy raczej zakup oryginału lub wypożyczenie z biblioteki ze względu na kolorowe zdjęcia. Pozycja w zupełności wystarczająca do zaliczenia przedmiotu (mimo wszystko polecamy też chodzenie na wykłady i notowanie na ćwiczeniach i seminariach podczas których są korygowane nieaktualne informacje z podręcznika).

CHOROBY ZAKAŹNE

Choroby zakaźne i pasożytnicze (red. A. Boroń-Kaczmarska, A. Wiercińska-Drapało, wyd. PZWL) – nowa pozycja wydawnicza, bardzo przystępnie napisana w sam raz na czytanie tydzień przed egzaminem;)

Choroby zakaźne i pasożytnicze (red. Z. Dziubek, wyd. PZWL) – troszkę bardziej obszerna pozycja wydawnicza, równie przydatna do przygotowania się do egzaminu.

MEDYCYNA KATASTROF

Raczej nie potrzeba podręczników do przygotowywania się na zajęcia (ewentualne pozycje poda na bieżąco Prowadzący).

OTOLARYNGOLOGIA

Otolaryngologia Crash Course (wyd. Elsevier Urban&Partner) oraz Ćwiczenia z otolaryngologii (wyd. PZWL) – wiedza z tych podręczników uzupełniona materiałem z zajęć jest wystarczająca do uzyskania zaliczenia.

Otolaryngologia praktyczna t. 1-2 (wyd. Via Medica) – dodatkowa pozycja literatury dla pasjonatów;)

PROPEDEUTYKA CHORÓB NARZĄDU ŻUCIA

Do zaliczenia przedmiotu wystarczają informacje z wykładów i ćwiczeń.

PROPEDEUTYKA PEDIATRII

Badanie podmiotowe i przedmiotowe w pediatrii (red. Anna Obuchowicz; wyd. PZWL) – zwięzły i przyjemny w lekturze podręcznik, podstawa do przygotowania się na zaliczenie.

Propedeutyka pediatrii Krawczyńskiego (wyd. PZWL) – bardziej rozbudowana pozycja, przydatna do przygotowywania się do ćwiczeń.

PROPEDEUTYKA CHORÓB WEWNĘTRZNYCH

Duży i mały Szczeklik (wyd. Medycyna Praktyczna) – podstawowe podręczniki do przygotowywania się do ćwiczeń.

Badanie kliniczne Macleod (wyd. Elsevier Urban&Partner) – bardzo przydatna pozycja do ogarnięcia podstaw badania fizykalnego, z dużą ilością zdjęć i schematów.

Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych Szczeklika (wyd. PZWL)  - pozycja z 1979 z mnóstwem informacji na temat badania podmiotowego i przedmiotowego.

Diagnostyka internistyczna (red. J. Tatoń, A. Czech; wyd. PZWL) – przyjemny podręcznik na temat badania klinicznego, pomocny w przygotowywaniu się do ćwiczeń.

+ przedmioty, które zostały przeniesione na III rok:

DIAGNOSTYKA LABORATORYJNA 

Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej (wyd. Edra Urban&Partner) – podręcznik zalecany w sylabusie – raczej dla zainteresowanych.

Polecamy serdecznie materiały z zajęć i notatki.

MEDYCYNA NUKLEARNA 

Do zaliczenia przedmiotu w zupełności wystarcza wiedza zdobyta w czasie zajęć.

MEDYCYNA RATUNKOWA

Głównie korzystamy z wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji oraz materiałów i literatury polecanej na bieżąco przez prowadzących.

 

Kontakt z nami


Do
góry