Informacje o przedmiocie


Rok studiów semestr II i III
Liczba ECTS 7
Sposób zaliczenia Egzamin

Gdzie?


Ćwiczenia odbywają się w budynku A2, czyli tam, gdzie znajduje się nasz dziekanat.

Seminaria oraz wykłady prowadzone są natomiast w budynku G4 "szarym krzywym" na ulicy Warzywnej 1.


 


Jak wyglądają zajęcia?


Gdy porozmawiacie ze studentami ze starszych roczników, często spotkacie się z opinią, że biochemia, pomimo bycia przedmiotem logicznym i uporządkowanym, jest przedmiotem trudnym. Cykl Krebsa, który jest omawiany przy okazji metabolizmu w podręcznikach z biologii, będziecie znali na pamięć wraz ze wzorami :)

Profesor prowadząca wykłady to złoty człowiek. W razie jakichkolwiek wątpliwości możecie śmiało zadawać pytania - na pewno wam wszystko wytłumaczy. Warto chodzić na wykłady, ponieważ poszczególne cykle, obliczenia czy inne zagadnienia są tam bardzo szczegółowo wyjaśniane.

Seminaria z biochemii mają charakter dyskusyjny. W pierwszym semestrze zdarzają się zapowiedziane wcześniej wejściówki, ale wszystko tak naprawdę zależy od prowadzących. Przed seminariami starajcie się zawsze przeczytać obowiązujące was tematy- wtedy więcej wyniesiecie z zajęć. 

Ćwiczenia polegają na pracy w laboratorium, gdzie studenci wykonują wszystkie zadania zgodnie z konspektem, pod okiem prowadzącego.  Na tych zajęciach, podobnie jak na anatomii, wiedza studentów jest egzekwowana w formie ustnej lub pisemnej, zatem należy zapoznać się zarówno z treścią wykonywanych ćwiczeń, jak i z wyróżnionymi przez prowadzących zagadnieniami. Po każdych zajęciach przygotowuje się pisemne sprawozdanie z wykonanych ćwiczeń. Są one szczegółowo oceniane, więc warto się do nich przyłożyć.


Jak sprawdzana jest wiedza?


Tak, jak wspomniano wcześniej, na seminariach czasami pojawiają się wejściówki z omawianego właśnie tematu. Na ćwiczeniach zaś wiedza studentów sprawdzana jest prawie zawsze, w postaci ustnej lub pisemnej. Szczególnie w III semestrze wejściówki nabierają dużego znaczenia i warto powalczyć o pozytywną notę. Ocenie podlegają również sprawozdania.

Kolokwium z ćwiczeń obywa się zarówno po II jak i III semestrze. Obejmuje wszystkie zagadnienia, które dotychczas się pojawiły. 

Kilka razy w ciągu roku pojawia się także kolokwium z treści realizowanych na wykładach i seminariach. Czasami jest w formie testowej, czasami pytań otwartych. To właśnie tu musicie ścigać się z czasem, rysując cykl pentozofosforanowy czy mocznikowy na wzorach. 

Egzamin składa się zarówno z pytań testowych jednokrotnego wyboru jak i pytań otwartych. Zagadanienia na egzamin wraz z podanymi kilkudziesięcioma rycinami z Harpera do opanowania są podawane wcześniej przez profesor. 


Materiały i książki


  • „Biochemia: Podręcznik dla studentów uczelni medycznych” Bańkowskiego (wyd. Elsevier Urban&Partner) – mocno przydaje się do zrozumienia niektórych trudniejszych treści, czasami niejasno opisanych w Harperze. Z tego podręcznika można skorzystać w naszej czytelni.
  • „Biochemia Harpera” (wyd. PZWL) – jedni kochają, inni nienawidzą. Czasami czytasz z fascynacją, często z nim zasypiasz. Opinie w tym przypadku nie mają znaczenia – jest to biochemiczny must have, pozycja, bez której nie można się obejść. Stanowi absolutnie pierwsze i podstawowe źródło wiedzy na naszym uniwersytecie. Co ważne, wiele egzemplarzy jest dostępnych do wypożyczenia w bibliotece.
  • ,,Labolatorium z biochemii i chemii ogólnej dla studentów kierunku lekarskiego" (wyd. UR) - dodatkowo na laboratoriach korzystaliśmy z tych ćwiczeń, które zostały specjalnie przygotowane dla studentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Są w nich zawarte zagadnienia omawiane na danych zajęciach oraz instrukcje do poszczególnych doświadczeń. Każdy student ma obowiązek zaopatrzyć się w tą pozycję - można ją zakupić w sklepie wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. 

Porady


Pamiętaj o noszeniu fartucha na każde ćwiczenia. Najlepiej kupić laboratoryjny, z czystej bawełny - po pierwsze są mniej palne, a po drugie tańsze, co ma ogromne znaczenie w przypadku, gdy pochlapiesz się na przykład kwasem chlorowym (VII). Potrzebna będzie również zapalniczka i rękawiczki jednorazowe, a także kalkulator. Najlepiej zaopatrzyć się w ten zaawansowany, który liczy logarytmy i pierwiastki.


Kontakt z nami


Do
góry