Jest to temat cieszący się rosnącą popularnością wśród studentów medycyny - właśnie dlatego znalazł się on na tej stronie! Wyjazd zagraniczny jest świetną okazją na zdobycie wielu różnych doświadczeń i stanowi świetną wypoczynku podczas wakacji. Możliwości jest sporo, ale jeżeli jesteś zupełnie zielony w tym temacie i chciałbyś spędzić swoje praktyki wakacyjne w innym otoczeniu to specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka porad i garść informacji! 

 

Dlaczego warto wyjechać?

 

Powodów jest dużo. Jest to przede wszystkim najlepszy czas na wyjazd - korzystaj z tego, że jesteś jeszcze młodym studentem/studentką, która ma długie wakacje. Oprócz tego jest to świetna okazja na zaobserwowanie wielu ciekawych rzeczy - można przekonać się jak działa służba zdrowia w innym kraju, zdobyć nowe doświadczenia oraz wiedzę i oczywiście poznać nowych ludzi. Ponad to jest to dobra opcja dla osób rozwarzających zagraniczną karierę w przyszłości - z takim wyjazdem w CV z całą pewnością będzie Wam łatwiej zacząć. 

Jesteś zainteresowany/-a tematem, ale zupełnie nie wiesz jak zacząć mimo wielkich chęci? Jeżeli tak to przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad, które pomogą w rozpoczęciu Twojej zagranicznej przygody. Do dzieła!

 

Jak zorganizować sobie wyjazd?

 

"Dla chcącego nic trudnego" - w przypadku wyjazdów zagranicznych to przysłowie nie do końca się sprawdza. Jeżeli planujesz praktyki poza Polską będzie wymagało to od Ciebie poświęcenia dużej ilości swojego czasu.

Oprócz tego każdy wyjazd wiąże się z wydatkami. Można jednakże je ogarniczyć organizując swój wyjazd za pomocą różnych organizacji. Na naszej uczelnie są 2 możliwości:

  1. Wyjazd z IFMSA - jednym z programów stałych IFMSA jest program SCOPE zajmujący się wyjazdami za granicę. Każdego roku powstaje lista krajów, które mogą przyjąć ograniczoną ilość studentów. Miejsca te są rozdzielane między oddziałami IFMSA-Poland. Oprócz tego powstaje też lista ogólnopolska - czyli członek IFMSA z Łodzi może starać się o miejsce z listy lokalnej lub ogólnopolskiej. O kolejności przyjmowania aplikacji decyduje liczba punktów zebranych podczas akcji organizowanych przez IFMSA, w których brałeś/-aś udział. Wyjazdy z IFMSA trwają miesiąc. Chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź zakładkę SCOPE na stronie IFMSA-Łódź.
  2. Program "Erasmus +" - tutaj poszukiwanie praktyk wygląda nieco inaczej. "Erasmus +" jest wakacyjną wersją "Erasmusa" i polega na wyjeździe do szpitala poza granicami kraju.  Program stawia na bardziej indywidualne poszukiwania - sami musimy znaleźć szpital, który nas przyjmie. Kiedy uda nam się to załatwić, możemy zacząć ubiegać się o dofinansowanie. Ilość miejsc (podobnie jak w przypadku IFMSA) jest ogarniczona (w tym roku ponad 60 miejsc). Tutaj punkty dostajemy za takie rzeczy jak średnia ocen, aktywny udział w konferencjach naukowych, osiągnięcia sportowe czy przynależność do kół studenckich. O kolejności decyduje ilość zdobytych punktów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej odwiedź odpowiednią zakładkę na stronie naszego uniwersytetu - tutaj.

 

 

Garść porad

 

  • Zasięgnij porady - zanim w ogóle zaczniesz poszukiwanie miejsca na swoje wymarzone praktyki porozmawiaj z kimś, kto ma już przynajmniej jeden wyjazd za sobą. Na naszej uczelni jest mnóstwo takich osób. W jaki sposób znalazł miejsce? Jak przygotował się do wyjazdu? Czy może podzielić się doświadczeniem? Te i inne pytania powinny pojawić się na Twojej liście. Im więcej zbierzesz takich wywiadów tym łatwiej będzie Ci osiągnąć sukces.
  • Pracuj ciężko - dużo osób pragnie wyjechać na praktyki zagraniczne, ale wyjeżdża znacznie mniej. Przypadek? Otóż nie. Zakwalifikowanie się na praktyki bardzo rzadko jest związane ze szczęśliwym trafem. Zwykle są one wynikiem wielu godzin poszukiwań i ciężkiej pracy o czym często się niestety zapomina. Wyjazd jest więc nagrodą, na którą trzeba sobie zapracować - należy o tym pamiętać.
  • Planowanie - wyjazd za granicę wiąże się zwykle z wypełnianiem masy dokumentów i ich dostarczaniem - wszystko to zajmuje dużo czasu. Dlatego warto pomyśleć o tym zawczasu. Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę jest dość stresujące i może zaprzepaścić wszystko.
  • Im wcześniej tym lepiej - nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyjechać już po pierwszym roku. Każdy wyjazd powoduje, że stajemy się bardziej pewni siebie. Oprócz tego praktyki zagraniczne dają nam możliwość zaobserwowania wielu rzeczy, które ułatwią naukę medycyny w przyszłości - znacznie łatwiej jest zrozumieć coś co widziało się na żywo.
  • Porażka jako element sukcesu - próbowałeś wszystkiego oraz poświęciłeś nóstwo czasu na znalezienie praktyk, ale mimo to Twój plan się nie powiódł? Nic nie szkodzi! Pamiętaj, że porażka jest elementem sukcesu - wyciągnij z niej wnioski i próbuj dalej. Weź też pod uwagę, że studia medyczne trwają naprawdę długo. Jeżeli nie udało Ci się w tym roku, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wyjechać w przyszłym roku!

Kontakt z nami


Do
góry