Transport publiczny w Krakowie opiera się na tramwajach, autobusach, rowerach i zdecydowanie jest jednym z największych atutów miasta. W godzinach szczytu tramwaje, które w znakomitej większości posiadają wydzielone torowisko, są najszybszym środkiem transportu. Niektóre ulice posiadają też wydzielony pas dla autobusów, taksówek i pojazdów uprzywilejowanych.

 

Zaczynam studia w Krakowie. Co zrobić, żeby zakodować bilet na legitymacji studenckiej?
Legitymacje wydawane przez UJ CM są przeważnie wstępnie skonfigurowane do tego, żeby zakodować na nich bilet komunikacji miejskiej. Jeżeli jednak podczas zakupu w automacie (lista automatów biletowych dostępna jest tutaj) napotkasz jakiś problem, udaj się do Punktu Sprzedaży Biletów. Adresy punktów także znajdziesz w powyższym linku.

Jaki bilet będzie dla mnie najkorzystniejszy?
Jeśli mieszkasz w Krakowie, najkorzystniejszą opcją będzie bilet semestralny - 220 zł za 150 dni (dot. I strefy biletowej, aglomeracyjny jest droższy, ale niepotrzebny, ponieważ wszystkie budynki uczelni znajdują się w I strefie biletowej). W ramach tego biletu możesz korzystać bez limitu zarówno z komunikacji dziennej, jak i nocnej. Nazwa "semestralny" nie jest zobowiązująca, więc jeśli kupisz go np. 1 listopada, to nadal będzie ważny 150 dni (do 30 marca) - zaplanuj dobrze, kiedy będzie Ci potrzebny.

Jeśli mieszkasz na tyle blisko uczelni, że nie będziesz korzystać z transportu miejskiego częściej niż 2-3 razy w tygodniu, możesz po prostu kupować bliety jednorazowe), choć brak konieczność pamiętania o ich zakupie, szukania drobnych w portfelu czy obliczania, ile minut będziemy jechać, jest niewątpliwie wygodniejsze.

W przeciwieństwie do biletów okresowych, bilety jednorazowe obejmują obie strefy. Niezależnie od tego, gdzie chcesz dojechać, nie musisz się więc zastanawiać, z którą strefą masz do czynienia.

Bilet
 

Cena
(dla osoby uprawnionej do ulgi – posiadającej ważną legitymację studencką lub szkolną)

Jak działa?

Studenckie wykorzystanie

20 minut

1,70 zł

Umożliwia podróżowanie komunikacją miejską przez 20 minut od skasowania – zarówno jedną linią, jak i z przesiadkami

Świetnie sprawdza się do krótkich przejazdów, np.: między położonymi w centrum budynkami uczelni

50 minut lub 1-przejazd

2,30 zł

Umożliwia podróżowanie przez 50 minut (zarówno jedną linią, jak i z przesiadkami). Można na nim przejechać również całą trasę jednej, konkretnej linii (stąd jednoprzejazdowy)

Idealny, kiedy musisz dojechać z zajęć na odbywający się na Prokocimiu WF lub w drugą stronę (czas przejazdu między Prokocimiem a centrum to około 23 minuty, akurat tyle, żeby na ostatnim przystanku przed wysiadką złapała Cię kontrola. Nie warto więc ryzykować z 20-minutowym)

90-minut

3,00 zł

Podobnie jak wyżej, tylko – tak, zgadza się – przez 90 minut

W codziennym uczelnianym życiu raczej niepotrzebny – może się przydać dopiero przy wyjazdach do mieszkających trochę poza miastem znajomych



Jeśli nie jesteś pewny, jak często będziesz korzystać z komunikacji, możesz na próbę wykupić bilet miesięczny (sieciowy ulgowy 53zł). W wyjątkowych przypadkach najkorzystniejszy okaże się bilet miesięczny na jedną linię (34zł / miesiąc) np. jeśli jeździsz wyłącznie na zajęcia, zawsze tą samą trasą.

 

O co chodzi ze "strefami biletowymi"?
Rada Miasta Krakowa wyznaczyła granicę pomiędzy pierwszą, a drugą strefą biletową - granice te nie zawsze pokrywają się z granicami administracyjnymi. Każdy rozkład jazdy, zarówno w wersji online, jak i w wersji drukowanej na przystanku, posiada wyraźną informację o tym, który przystanek jest graniczny. Linie aglomeracyjne (czyli takie, dla których część trasy przebiega w drugiej strefie biletowej) zaczynają się na 2, 3 oraz 9 (np. 224, 304, 902).
Podział na strefy interesuje Cię tylko, jeśli korzystasz z biletu okresowego (karty miejskiej). Bilety jednorazowe do kasowania obowiązują w obu strefach.

Wybieram się do Wieliczki lub na lotnisko, a mam bilet okresowy na pierwszą strefę. Co zrobić?
Zarówno Kopalnia Soli w Wieliczce, jak i Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice znajdują się w drugiej strefie biletowej. W momencie przekroczenia strefy Twój bilet okresowy staje się nieważny (tak, jakbyś go w ogóle nie posiadał/a), więc najlepiej będzie, jeśli kupisz jednorazowy bilet aglomeracyjny.

Jechałem tramwajem bez biletu, bo nie wziąłem legitymacji, na której mój bilet jest zakodowany. Co teraz?
Kontrolą biletów w Komunikacji Miejskiej w Krakowie jest firma Renoma. Jeśli nie masz przy sobie legitymacji, jesteś traktowany tak jak każdy inny pasażer bez biletu - kontroler wystawi Ci wezwanie do zapłaty. Ty jednak posiadasz bilet, więc najszybciej jak to możliwe, udajesz się do siedziby firmy na ulicę Wileńską 2A i tam dopełniasz formalności związanych z wyjaśnieniem zaistniałej sytuacji - będziesz musiał/a zapłacić 10zł kary za to, że nie miałeś/aś przy sobie biletu. Wniosek? Idąc na imprezę, weź ze sobą legitymację, zamiast dowodu. Numer PESEL zawiera Twoją datę urodzenia, więc panowie na bramce nie będą mieli wątpliwości ile masz lat ;)
Więcej informacji:  http://kmkrakow.pl/bilety/kontrola-biletow.html

Jakieś przydatne aplikacje?
Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać programu jakdojade - to największy planer transportu publicznego w Polsce. Jeśli jednak jeszcze jej nie znasz, oto link:
http://krakow.jakdojade.pl/
Aplikacja jest dostępna także na urządzenia mobilne i jest bardzo przydatna, zwłaszcza, jeśli zapuścisz się w rejony Krakowa, które są Ci zupełnie obce. Warto też pamiętać, że program ten działa w wielu innych miastach Polski. Program uwzględnia zmiany w rozkładach jazdy, dlatego planując podróż na jutro, wybierz odpowiednią datę i godzinę w kalendarzu. Pamiętaj, że Kraków jest duży i czasem bywa zatłoczony - jeśli musisz się przesiąść, warto zaplanować co najmniej kilka minut na przesiadkę, przynajmniej na początku. Z czasem nabierzesz wprawy w używaniu komunikacji miejskiej i będziesz bardziej elastyczny w doborze środków transportu  ;)
Drugą popularną aplikacją jest mobileMPK, dostępne tylko na urządzenia z Androidem.

Czy w Krakowie działa rower miejski?

Niestety obecnie w Krakowie nie są dostępne rowery miejskie, jednak najprawdopodobniej powrócą na ulice miasta w niedalekiej przyszłości. 

Przydatne strony internetowe
http://kmkrakow.pl/   -  kompendium wiedzy na temat komunikacji miejskiej w Krakowie. Zawiera wszystkie aktualne informacje o zmianach w kursowaniu tramwajów i autobusów, w tym także informacje o planowanych remontach, objazdach i zmianach tras.

http://mda.malopolska.pl/pl  --  Strona internetowa Małopolskiego Dworca Autobusowego w Krakowie, na której znajdziesz aktualne godziny odjazdów autobusów międzymiastowych. Pamiętaj jednak, że wielu przewoźników odjeżdża także z innych miejsc na terenie Krakowa - najlepszym przykładem jest parking busów przy ul. Ogrodowej w Krakowie, z którego odjeżdża wielu przewoźników międzymiastowych.

Kontakt z nami


Do
góry